Skip to content

Karl Marx'ın Kapital'inin çizgi romanı çıkıyor

13 Ekim 2009, ekleyen Erkin Özalp

Yordam Kitap, Karl Marx'ın Kapital'inin çizgi roman versiyonunu Türkçeye kazandırdı. 16 Ekim Cuma günü satışa çıkarılacak olan kitapla ilgili olarak yayınevi tarafından verilen bilgiler şöyle: 

Yordam Kitap, Karl Marx’ın temel eseri Kapital’in manga (Japonlara has çizgi roman formu) versiyonunu yayınlıyor. 

Japon yayınevi East Press’in Aralık 2008’da satışa sunduğu, dünya çapında yankılar uyandıran eserin Türkçesi 16 Ekim 2009 günü Yordam Kitap tarafından satışa sunuluyor.
 
Kapital Manga, bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx’ın başyapıtı Kapital’i manga tarzında öyküleştiriyor. Kapital’in özü ve temel kavramları, bir peynir fabrikasındaki üretim süreçleri etrafında gelişen çarpıcı bir öyküyle iç içe anlatılıyor ve böylece genellikle göz korkutan bir eser olarak görülen Kapital çok geniş bir okuyucu kitlesinin ilgi odağı haline geliyor.
 
Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Kapital Manga’nın özgün basımı 15 Aralık 2008’de Japon yayınevi East Press tarafından gerçekleştirildi. İçeriği ve kurgusu kadar görselliğiyle de ilgi çeken  eserin yayını dünya çapında büyük yankılar yarattı, satış rakamı kısa sürede 100 bini geçti. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi H. Can Erkin tarafından Japonca aslından Türkçeye çevrilen kitapla Kapital’in teorik özü ve kavramları rahat okunur bir tarzda okurların dikkatine sunuluyor.
 
Eserin baş kahramanı Robin, babasıyla birlikte peynir üretip pazarda satmakta iken, zengin olmak hayaliyle kapitalist girişimci Daniel’le iş ortaklığına girerek bir peynir fabrikası kurar. Ne var ki, çok geçmeden babasının paylaşımcı değerlerine isyan ederek giriştiği bu işte, başkalarına zarar vermeden, işçileri acımasızca sömürmeden başarılı olmanın imkânsız olduğunu anlar. Robin, kapıldığı çarkın içinde yol almaya devam ederken, bir yandan da  derin bir iç huzursuzluğu yaşamaya başlar...
 
Manga, güçlü çizgileri, sağlam kurgusu ve çarpıcı öyküsüyle okuru sararken, bir yandan da kapitalizmin işleyiş mantığını gözler önüne serer ve okuru Kapital’in kavramlarıyla tanıştırır.
 
Kapital Manga, zevkli bir okuma vaat ediyor: Hem Kapital’in pasajları içinde gezinirken aylarını tüketmiş olanlar için, hem Kapital’i okuma hayalini hayata geçirememiş okuyucular için... Hem Kapital’in en temel kavramlarıyla tanışmak isteyen gençler için, hem de genç-yaşlı çizgi roman ve manga tutkunları için...
 
Birinci cildi 1867’de yayınlanan Kapital’in Almanca aslından çevirisini, iktisat alanındaki iki yetkin çevirmenin, Nail Satlıgan ve Mehmet Selik’in imzasıyla, önümüzdeki aylarda okurlarla buluşturmayı planlayan Yordam Kitap, Kapital Manga’nın 2. cildini ise 4 Ocak 2010’da yayınlayacak. Yayınevi ayrıca, sosyalizmin en yaygın eseri sayılan Komünist Manifesto’yu da İtalyan grafik sanatçısı Rodolfo Mercenaro’nun çizgileriyle önümüzdeki haftalarda okurlara sunacak.  
 
Kapital Manga, Özgün Eser: Karl Marx, Mangalaştıran: Variety Art Works stüdyosu ve East Press, Japonca Aslı: Şihon-ron, Japoncadan Çeviren: H. Can Erkin, boyut: 12 x 16,8 cm, karton kapak, ISBN 9788-9944-122-91-7, 192 sayfa, 10 TL. 
 
Manga Nedir?
Manga, kökleri Japon kültür tarihinin derinliklerine inen bir çizgi-roman türüdür. 18. yüzyıl başlarından itibaren geniş okuyucu kitlesine hitap eden bir tür olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüz Japonya’sında ise yılda 10 binin üzerinde manga kitap ve üç yüzün üzerinde de süreli manga dergi yayınlanmaktadır. Son yıllarda Japon mangaları her yıl daha çok dünya diline çevrilmeye başlamıştır.
 
Kapital Manga’nın yayıncısı East Press, dünya ve Japon klasiklerini temel alan manga serisiyle dikkatleri topladı. Çok sayıda edebiyat, felsefe ve iktisat konulu klasiği manga öyküsü haline getirdi. Bu seri içerisinde hiç kuşku yok ki, içeriğinin yoğun ve karmaşık yapısı nedeniyle birçok okurun başlamaya çekindiği Kapital’in uyarlandığı manga versiyonu en başarılı çalışmalardandır.
 
 

KARL MARX'IN KAPİTAL'İ HAKKINDAKİ "AĞIR YAZI"MIZ:

'Kapital' neden korkutur?

 

Yorumlar

Hitler'in 'Kavgam' kitabının da çizgi romanı çıkmış

14 Ekim 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 1090

Kapital'i 'çizgi roman'laştıran Japon kimseler, Hitler'in Kavgam adlı kitabını da aynı yöntemle yayınlamışlar. Türkçeye 'kazandırılmamasını' umduğumuz 'eser'le ilgili geçtiğimiz günlerde ntvmsnbc.com'da çıkan haber şöyle:

'Kavgam' çizgi roman oldu

Japonlar, Nazi lideri Adolf Hitler’in Almanya’da ve bazı ülkelerde basılması ve satılması yasak olan kitabı 'Kavgam’ı çizgi romankarikatür olarak yayınladı. Kitabın amacının, Japon çocuklarına Alman edebiyatını yakından tanıtmak olduğu belirtiliyor.

Fulya Canşen

TOKYO - Japonlar, Nazi lideri Adolf Hitler’in Almanya’da ve bazı ülkelerde basılması ve satılması yasak olan kitabı 'Kavgam’ı çizgi roman olarak yayınladı. Neredeyse orijinal metne sadık kalarak hazırlanan kitabın amacının, Japon çocuklarına Alman edebiyatını yakından tanıtmak oldugu belirtiliyor.

Kitabın basılması ve basılma amacı, Almanya’da şaşkınlık yarattı. Ayrıca kitapta Hitler’in çocukluk ve gençliğinin Japon çizgi filmlerinde oldugu gibi iri gözleriyle sempatik bir biçimde çizilmiş olması, “Hitler’i çekici bulmak mümkün mü?” sorusunu da ortaya attı. Uzmanlar, kitapta yer alan Hitler’in iki kez kör olup gözlerinin açılması gibi hikayelerin, tıpkı orijinal kitapta olduğu gibi, doğru olmadığına dikkat çekiyorlar.

ÇİZERİN KİMLİĞİ GİZLİ TUTULUYOR
'Kavgam', Japonca “Manga de Dokuha”, yani “çizgi kitapla öğrenme” dizisi çerçevesinde hem de Alman yazarlar Goethe ve Schiller’in eserleriyle birlikte basıldı. Japonya’da yazarının ölümünden elli yıl geçmesi durumunda telif hakkı ödenmediği için ucuza mal edilen ve cebe sığacak boyutta basılan kitapların satışının beklenenden daha çok olduğu belirtiliyor. 45 bin adet basılan kitabın çizerinin kimliği ise gizli tutuluyor.

SIRA DİĞER ÜLKELERDE
'Kavgam', çizgi kitap olarak diğer Asya ülkelerinde de basılmayı bekliyor. Aynı yayınevinin daha önce Alman sosyalist filozof Karl Marx’ın 'Das Kapital' adlı eserini de aynı şekilde piyasaya sürmüş olması, Almanların Japonya’nın değer yargılarını sorgulamasına da neden oluyor.

Hitler, daha önce de çizgi roman kahramanı olarak yayımlanmıştı. Ancak, Carlsen Yayınevinin 1989’da piyasaya sunduğu Hitler biyografisi, Hitler'in işlediği suçları da açıkça ortaya koyuyordu. Walter Moers'un Hitler‘in Berlin‘de siperde geçirdiği son günlerini anlatan çizgi filmi de, Yahudi soykırımının kahramanını olağan bir figür haline getirdiği icin protestolara neden olmuştu. Kitabı basan Japon yayınevi East Press‘den Hiroyo Omura, Hitler‘in 'Kavgam' adlı eserini seçmelerinin en önemli nedeni olarak, Alman diktatörün tanınmış ama hakkında fazla eser okunmamış olmasinı gösteriyor. Omura‘ya göre 'Kavgam‘ın Hitler tarafindan yazılmış olması da önemli bir kriter.

'Kavgam'ın telif hakları Bavyera Eyaleti Maliye Bakanlığı'na ait. Bakanlık Japonya‘da yayınlanan karikatür kitabına şüpheyle yaklaşıyor. Bakanlığın, Almanya‘nın kitabın basılmasına yasal olarak karşı çıkıp çıkmayacağını araştırdığı, mümkünse kanuni yollara başvuracağı gelen haberler arasında.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25006689/

Yayıncı, çevirmen ve çizer gözüyle Kapital Manga

22 Ekim 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 1140

Cumhuriyet gazetesinin kültür-sanat sayfasında bugün Kapital'in çizgi romanıyla ilgili görüşlere yer verilmiş. Yayıncı Hayri Erdoğan, çevirmen/yazar Nail Satlıgan ve çizer Semih Poroy'un görüşlerinin yer aldığı Erdem Öztop imzalı haber şöyle:

Karl Marx’ın başyapıtının ‘manga’ uyarlaması hem tartışılıyor hem de okunuyor

Bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marxın başyapıtı Kapital”, geçen yıl Japonlar tarafından, manga tekniğinde çizgiye uyarlanmıştıİlk baskısı yüz bin basılan kitap, yayımlandığı ay tükenmiş ve devam baskıları gelmişti. Aradan çok zaman geçmeden Türkiye yayın haklarını alan Yordam Kitap, geçen hafta Kapital Mangayı okurla buluşturdu. Türkiyede de Japonyada olduğu gibi kitaba olan ilgi bir hayli büyüktü: 5 binlik ilk baskı tükenmek üzere!

 

ÇİZGİ ROMAN BOLLUĞU

Dünya yayın sektöründe birkaç yıldır klasik eserler çizgi romana uyarlanıyor. Türkiyede de son altı ay içinde çizgi romanlar art arda yayımlanmaya başladıSaint-Exupérynin unutulmaz eseri Küçük Prens, KafkanınDavaShakespearein Hamleti ve daha pek çok eser dünyada olduğu gibi Türkiyede de yayımlanır yayımlanmaz yüksek satış rakamlarına ulaştı.

Bugüne kadarki metinlerin edebi eserler olduğu düşünülürse, Kapital diğerlerinden ayrı bir yerde duruyor kuşkusuz. Öte yandan, merak edenler için belirtelim; Kapital Manga” çizimi, bir hikâye üzerinden okuyucuya sunuluyor. Hikâye bir köyde yaşayıp, geçimini pazarda peynir üretip satarak geçinen Robinin işletmeci Danielle anlaşıp büyük umutlarla fabrika kurması, kâr amacıyla işçileri acımasızca kullanıp sömürmesine varan süreç içinde anlatılıyor.

Marxın Kapitali her bireyin okuması gereken bir kitaptır ama belirli bir okuma disiplininden geçmeyenler için de okunması bir hayli zordur. Böyle bir durumda kitabı hikâyeleştirmek ayrı bir riski de beraberinde getiriyor. Seçilen hikâyenin özgün metne uyumu, Marxın söylemlerinin aktarımı gibiKitabı yayına hazırlayan, Yordam Kitap yayın yönetmeni Hayri Erdoğan konuya, Kapital Manga, Kapitalin ruhunu, içeriğini çok doğru olarak yansıtıyor; çarpıtmadan, bayağılığa kaçmadan. Ama tabii ki sınırlı bir bilgi veriyor. Kapitalin kavramlarını bir öykünün içine yerleştirmesi Manganın büyük başarısıdır” diye yaklaşıyor.

Gerek dünyada gerek Türk edebiyatında bu türden kitaplar kimi eleştirmenler tarafından sert eleştirilere de uğruyor. Nedeni ise özgün metnin bütününü okumadan, kolaya kaçıp özet şeklindeki bu türden çizgileri okumak. Erdoğan, böyle bir riskin olmadığını belirtiyor:Manga, Kapitalden esinler taşır, eser hakkında bir fikir verir ama onun yerine geçemez.

Şu sıralar “Kapitali aslından çeviren Nail Satlıgan ise konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor: Kapitalin önsözlerinden birinde Marxın kendisi, yapıtını birhikâye olarak nitelemiş ve kıta Avrupasından okurlarına, De te fabula narratur’, yani Hikâye seni anlatıyor’ diye seslenmişti. Ayrıca Marx, Kapitali kaleme alırken, sanatsal bir bütünoluşturmayı gözettiğini belirtir.

Satlıgan ayrıca Kapitale ilişkin geçmişten örnekler vererek, 1920de dâhi sinemacıAyzenştaynın film yapmak istediğini, bu konuda James Joycela görüşmeler yaptığınışimdilerde ise bu işi ünlü Alman yönetmen Alexander Klugenin 9.5 saatlik bir film halinde gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Bu arada, ülkemizden de usta sanatçıYüksel Arslanın Kapitalin resimlerini yaptığını ve bu çalışmalarından bazılarının şu sıralar Santralistanbuldaki görkemli sergisinde yer aldığını belirtelim.

 

HAREKET UNSURU

Usta çizer Semih Poroy, Japonların zaman içinde, Heidi”, “Şeker Kız Candy”, “Kapital, hatta porno sektöründe bile çizgi roman tekniğini kullandığını, içeriğin biçimi belirlemediğini aktarıyor. Poroy bu yaratılardaki didaktizmi itici bulduğunu, yalnızca manga çizimde değil, genel tüm edebiyat uyarlaması çizgi romanlarda, önemli bir unsur olan hareketin eksik olduğunu, öte yandan görselliğin gittikçe önem kazandığı bir süreçte manga ve çizgi romanların mutlaka izlenmesi gereken bir tür olduğunu da belirtiyor.

Sonuç olarak, hınzır bir adam” olan Marxın, yaşasaydı iyi bir çizgi roman okuru olabileceğini ileri süren Poroyun sözlerinden hareketle, Yordam Kitap tarafından yayımlanan “Kapitalin manga çizimli romanını, belki de başyapıtın kendisini okumaya başlamadan bir ön hazırlık gibi görmeli, bir yanıyla da görselliğin tadını çıkarmalı.

 

 

AdaptiveThemes