Skip to content

Kalecinin penaltı anındaki endişesi

26 Eylül 2009, ekleyen alicenk

Geçtiğimiz gün (Cuma), Ntvmsnbc'de Norveçli psikologların kaleciler üzerine yaptığı bir araştırmanın haberi yayınlandı. Haberin içinden bir sürpriz yumurta gibi başka bir kaleci haberi çıktı. Başlıkla bağlantılı haberde kalecilerin penaltı atışlarında nasıl daha başarılı olabileceklerine dair bilimsel bir çalışmadan, ardından gelen sürpriz haberde ise İsveç 1. Ligindeki bir maçta kalecinin, kalesinin boyunu, çaktırmadan direkleri ayaklarıyla iterek küçülttüğünden söz ediliyordu. Biz de bu haberlerden sonra Peter Handke'nin "Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi" adını taşıyan romanını anmadan geçemedik. Romanın son sayfası, burada kısaltarak aktaracağımız endişe kaynağına ayrılmıştı: Eğer kaleci penaltıyı kullanacak futbolcuyu tanıyorsa, o zaman her zaman şut çektiği köşeye yatacaktır. Ama aynı şeyi futbolcunun da düşünme ihtimaline karşı, bu kez ters köşeyi tercih  edebilir. Ama aynı şeyi futbolcunun da düşünme ihtimaline karşı, bu kez aynı köşeyi tercih  edecektir. Ama aynı şeyi futbolcunun da düşünme ihtimaline karşı, bu kez yine ters köşeyi tercih  edebilir.....

Golcü ve kalecinin penaltı anındaki endişesi
Norveçli psikologlar, bazı futbolcuların penaltı atışlarını neden kaçırdığının sırrını çözdüklerini söylüyor.

LONDRA - Araştırmacılara göre topu penaltı noktasına yerleştirdikten sonra vuruşu yapmak üzere gerilen ve hakemin düdüğü çalmasıyla birlikte hemen hamle yapan futbolcunun atışı kaçırma olasılığı daha yüksek.

Düdükten sonra bir an bekleyip, düşünüp, sonra vuruş yapanlar ise topu ağlarla daha sık buluşturuyor.

Araştırmacılar o anda yaşadıkları stresin bazı futbolcularda "denetim çöküşü" olarak bilinen bir soruna yol açtığını belirtiyor.

Bu arada İsveç birinci liginde bir kalecinin, maçtan önce kale direklerini birbirine yaklaştırdığı belirlendi.

IFK Goteborg kalecisi Kim Christensen'in kaleyi küçültme çabası, televizyon kameraları ile belgelendi.

HAKEM FARK ETTİ

Hakem Stefan Johannesson, maçın 20. dakikası civarında kale direklerinin birbirine normalden birkaç santimetre daha yakın olduğunu fark ederek direkleri yerine itti.

Daha sonra kameralardaki görüntüleri izleyen yetkililer, Danimarkalı kalecinin ayağı ile kaleyi yavaş yavaş ittiğini belirledi.

Christensen birkaç maç öncesinde daha aynı şeyi yaptığını itiraf etti.

İsveç Futbol Federasyonu olayla ilgili soruşturma açtı.

Federasyonun Disiplin Kurulu Başkanı Kheneth Tallinger "Hayatımda böyle birşey duymadım," diye konuştu, "Gerçekten benzersiz."

IFK Goteborg, Orebro takımı karşısındaki maçta 0-0 berabere kaldı ve sezonun kapanmasına birkaç hafta kala gol farkıyla lig birincisi oldu.

 Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25003619/

Yorumlar

kaleci endişesi ve trompetçi yorumu

27 Eylül 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 986

"Irak çağrışımsal" not: 

Trompette Don Cherry, tenor saksofonda Dewey Redman, basta Charlie Haden ve davulda Ed Blackwell'den oluşan "Old and New Dreams" grubunun "Playing" adlı albümleri, Handke'nin "penaltı anı endişesi"nden esinlenmiştir... 

                                   

 

 

AdaptiveThemes