Skip to content

Kabarmış gözyaşları, kör müzisyen, sağır yapımcı

1 Eylül 2010, ekleyen Ali Mert

Rahsaan Roland Kirk'ü duydunuz mu hiç? "Multi-enstrümantalist" tabir edilir. Flüt, saksofon, klarinet vb. birden çok nefesli çalgıyı çalan çoktur da, o, Özay Gönlüm misali, kendine has "ekli enstrümanlar" üretip ("manzello" ve "stritch") aynı anda birkaç tanesini çalmayı da denemiştir. Ağır abiler tarafından, sanat çevreleri ve eleştirmenler tarafından pek ciddiye alınmamıştır, "vodvil sanatçısı" denmiştir. Oysa blues ve Ellington etkileşimli hakikatli bir abimizdir, ırkçılık karşıtı hareketin müzikteki sözcülüğüne de soyunmuş, kölelik düzenine karşı şarkılar söylemiştir. Bir özelliği de, Ray Charles misali, gözlerinin görmemesidir. 

Neyse, kendisinin en meşhuuur albümlerinden biri olan "Inflated Tear" (Kabarmış gözyaşı) yeni dikkatimizi çekmiştir. Albümün adının manasını ve dolayısıyla görmeyen gözlerinin verdiği acıyı anlattığı şu cümleler ve buna rağmen albüme seçtiği prodüktörle ilgili yaptığı şu espri, içimize işlemiştir:

"Gözlerime, ben henüz daha iki yaşındayken, sarhoş, kafası dumanlı ya da deli bir hemşire, çok fazla ilaç damlattı. Ve o andan itibaren, gözyaşlarım, tüm bir gözüm gözyaşı oluncaya dek kabarmaya başladı.

(...)

Günü gelecek, bu kabaran ve giderek şişkinleşen damla dağılmaya başlayacak ve umarım doğru bir insan, o damla her nereye giderse gitsin onu yakalayabilecek...

(...)

Albümün yapımcısı Joel Dorn'un sol kulağı hiç işitmiyor, sağ kulağı ise yüzde 50 işitebiliyor. Kör müzisyene sağır yapımcı, insanların aklını işte böyle karıştırmalı!"

Guguk kuşuna yazdığı seranad'la dinleyelim Rahsaan'ı:

 

video: 

 

 

AdaptiveThemes