Skip to content

John Lennon ile Tarıq Ali'nin 'devrim' polemiği

25 Aralık 2009, ekleyen Ali Mert

Pop/rock müziğin efsane ismi, The Beatles’ın “şef”i John Lennon, 1968 yılı Aralık ayında, İngilizlerin sol siyasi figürlerinden, biraz Troçkist, biraz yeni solcu, yazar/romancı/aktivist vb. vb. Tarıq Ali ile “devrim” polemiğine girmiş. New Statesman dergisinin, son sayısında bir yeni yıl sürprizi yaparak gün ışığına çıkardığı “daha önce yayınlanmamış bir John Lennon röportajı” sayesinde öğrendiğimiz bu polemikte, The Beatles’ın “Revolution” (devrim) şarkısı üzerinden “yıkmak/yapmak, şiddet ve uyuşturucu” konuları gündeme gelmiş.

                                 
 
The Beatles, “Revolution” adlı şarkısını 1968 yılı Ağustos ayında kaydediyor. Tarıq Ali’nin o dönem çıkardığı Black Dwarf (Kara Cüce) adlı dergide, anında bir eleştiri yayınlanıyor. Aynı günlerde Yoko Ono ile evlenip grubun davulcusu Ringo Star’ın evinde uyuşturucuyla yakalanan ve sansasyonel haberlere konu olan John Lennon, pek kimseye röportaj vermezken, Beatles, Monthly dergisi aracılığıyla müracaat eden ve sonradan otostopla Surrey’deki evinin oradan geçen iki üniversite öğrencisinin “bizle konuşur musunuz” talebini geri çevirmiyor. Ve işte, o yıllarda yalnızca küçük bir bölümü yayınlanan, orijinali 6 saat süren bu röportaj, yıllar sonra ve ilk kez, New Statesman’ın son sayısında yer alıyor.
 
Uzatmayalım, “Kara Cüce”de yer alan “açık mektup”ta, özetle, Lennon’ın kurulu düzene kendini bıraktığı (hatta, sattığı) ve The Beatles’ın müziğinin vurucu özelliğini kaybetmekte olduğu belirtiliyor; bir başka makalede ise “Revolution” şarkısı, özellikle "When you talk about destruction/Don't you know that you can count me out." (“Yıkımdan söz ettiğinizde / Bilmez misiniz, beni saymayın aranızda”) sözleri ele alınarak eleştiriliyor, uyuşturucu bağımlılığına değiniliyor ve “dünyayı değiştirmek için neyin yanlış olduğunu anlamalıyız ve onu acımasızca yıkmalıyız” deniyor.
 
Lennon’ı ziyaret eden öğrenciler de işte ona “Kara Cüce”de yayınlanan bu makaleyle ilgili görüşlerini soruyorlar, “bu saldırıya yanıtınız nedir” diyorlar. Lennon’ın yanıtı şöyle:
 
“Revolution şarkısı için Mrs. Dale’in Günlüğü’nden (BBC’nin popüler bir radyo dizisi) daha devrimci değil demişler. Tamam öyle olmayabilir. Ancak burada asıl nokta, kafanızı değiştirmeniz gerektiğidir – birkaç ihtiyar muhafazakarı yere sermenin faydası ne? Bu şekilde neyi değiştireceğini düşünüyor. Sistem tam da onun dediği gibi, bir dolu pislik barındırıyor. Ancak sadece vurup kırarak amaca ulaşılır mı?”
 
New Statesman dergisinin internet sitesi röportajın tamamını yayınlamayıp, gidin bayinizden dergi alın dese de, şu özeti de veriyor: Lennon, Kara Cüce dergisinden bu sözlerini yayınlamasını istiyor ve makalelerdeki “yukarıdan bakan” üsluptan duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor. En sonda da “Siz vurup yıkıyorsunuz – ve ben onların çevresinde yeni bir şeyler inşa ediyorum” diyerek sözlerini tamamlıyor.
 
Lennon’ın Tarıq Ali’yle ilişkisi bu polemikle sınırlı değil. Zamanımızın ansiklopedisi Wikipedia’den öğrendiğimize göre, Ali ile John Lennon arasında gerçekleşen bir röportaj da var ve hatta Lennon bu buluşmadan öyle etkileniyor ki “Power to the People” (İktidar Halka) şarkısını yazıyor.
 
Ali, artık o dönemde rock’çıları nasıl etkilemeyi başarmışsa, aynı kaynakta yazdığına gore, Rolling Stones grubunun 1968 yılı kaydı “Street Fighting Man” (Sokakta Savaşan Adam) şarkısı da Tarıq Ali’den esinle yazılıyor.
 
İlgili şarkılara da (yutup kullanabilenler için) link verelim, tam olsun:
 
The Beatles – Revolution http://www.youtube.com/watch?v=KrkwgTBrW78
 
John Lennon – Power to the People http://www.youtube.com/watch?v=Wos-dDxpJlQ
 
Rolling Stones – Street Fighting Man http://www.youtube.com/watch?v=NRqtKLskPQs
 
Haberin kaynakları: http://www.newstatesman.com/music/2009/12/john-lennon-interview-yoko ve http://en.wikipedia.org/wiki/Tariq_Ali
 

Yorumlar

Birkaç ekleme: Revolution'ın

28 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1594

Birkaç ekleme: Revolution'ın aslında iki versiyonu var. Biri albüm versiyonu, diğeri single. Single versiyonunda "When you talk about destruction/Don't you know that you can count me out." derken, albüm versiyonunda "When you talk about destruction/Don't you know that you can count me out, in..." diyor. Açık bir kafa karışıklığı var yani. Ki Lennon'ın siyasetle ciddi olarak ilgilenmeye başladığı ilk yıllar bunlar, 1967-68 dönemi. Tarıq Ali'yle bu ilk "sürtüşme"nin ardından, birkaç yıl sonra 1969-1970'ten itibaren epey sıkı bir dostluk başlıyor ve John'un fikirleri de değişiyor. Hatta Troçkist oluyor o ara. Revolution'dan da (şarkı olandan yani) kötü bir şekilde bahsediyor o dönem mesela. Lennon böyle bir adam, sürekli bir değişim, sürekli bir kafa karışıklığı. O yüzden seviyorum zaten kendisini

 

 

AdaptiveThemes