Skip to content

İzmir'de sinema günleri: 'Yeniden Sinematek'

5 Eylül 2009, ekleyen Mehmet Güven

Sitemizi takip eden İzmirliler ve/veya yolu İzmir'den geçecekler için bir öneride bulunalım.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Yeniden Sinematek” gösterimleri, Eylül ayında da “5 haftada 5 ünlü film” ile devam ediyor. 68'li yıllarda yaşanan Sinematek ruhunun yeniden canlandırılması hedefi ile gerçekleştirilen gösterimler Tarihi Havagazı Fabrikası'nda, her hafta Çarşamba günü, saat 21.30'da ve ücretsiz.
 
9 Eylül Çarşamba günü 1951 yılı yapımı Yönetmen Vincente Minelli’nin “Paris’te bir Amerikalı”, 16 Eylül’de 1958 yılı yapımı  ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un “Yükseklik Korkusu”, 23 Eylül’de  1954 yılı yapımı  Yönetmen Jean Renoir’in “Paris Eğleniyor”  filmi ile 30 Eylül’de 1959 yılı yapımı Yönetmen Robert Bresson’un “Yankesici” adlı filmi izlenebilir.
 
Ayrıca daha önce de sitemizde duyurduğumuz (http://www.haberveriyorum.net/icerik/mmo-izmir-tepekule-acik-hava-sinema...), Makina Mühendisleri Odası tarafından organize edilen ve Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde sürmekte olan "Açık Hava Sinema Şenliği"nin son gösterimleri de bu hafta. 8-9-10 Eylül günlerinde, saat 21.15'de, 2007 yılı yapımı olan ve Özcan Alper'in yönettiği "Sonbahar" gösterilecek. Bu gösterimler de ücretsiz.
 
http://www.izmir.bel.tr/kulturSanatEtkinlik.asp?id=921
 
http://www.mmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=9244&tipi=1&sube=11
 

Yorumlar

İzmir'de Sezen Aksu konseri ve DTO'nun kınaması...

6 Eylül 2009, yazan Mehmet Güven,
Yorum no: 834

Malum 9 Eylül İzmir'in kurtuluşu ve bu vesileyle de çeşitli etkinlikler yapılacak. En dikkat çekici olanı Gündoğdu Meydanı'nda saat 21.30'daki Sezen Aksu konseri.

Gerçi, Dünya Türk Olsun (DTO) isimli duvar yazısı grubu, "açılım"a verdiği destekten ötürü Sezen Aksu'yu protesto etmek için bir çağrıda bulunmuş ve "açılım"a karşı çıkanların tepkisini bu konsere gitmeyerek göstermelerini istemiş. Başkanları Birol Şeker "Sezen Aksu İzmir'in kurtuluşunu kutlamak için İzmir'e geleceğine gitsin Kandil'deki teröristlere konser versin" demiş.

http://www.izmir.bel.tr/kulturSanatEtkinlik.asp?id=922

http://www.lpghaber.com/9-Eylul-Konseri-Icin-Izmir%60e-Gelecek-Sezen-Aks...

 

 

AdaptiveThemes