Skip to content

İzmir'de Kenan Evren Anadolu Lisesi'nin adı değiştirilmiş

17 Eylül 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

İzmir'de faşist ressamın adını taşıyan okulun adı değiştirilmiş. Eski ismi Kenan Evren Anadolu Lisesi olan okul artık eski belediye başkanlarından Aydın Erten'in adını taşıyacakmış. eksisozluk'te Aydın Erten ile ilgili iki 'entri' şu şekilde:

  • izmir'in gültepe semti 12 eylül öncesi belediye iken belediye başkanlığı yapmış efsanevi bir isimdir. gültepe'nin terzi fikri'sidir.
    geçen senelerde vefat etti. dürüst, sevilen ve çalışkan bir yöneticiydi; halk adamıydı. chp içindeki süleyman genç grubundan mıydı? cenazesine halk sahip çıkmıştı ve sağcısı solcusu büyük bir kalabalıkla defnedilmişti.

  • tariş direnişi gültepeye yansıyınca polisler tarafından gozaltına alınıp işkence yapılan efsane belediye başkanı.

Konudan haberdar olmamızı sağlayan acikgazete.com'un haberi ise aşağıdaki gibi:

Kenan Evren Anadolu Lisesi'nin adı değiştirildi

 

FİLİZ YALÇIN - İzmir’de Kenan Evren Anadolu Lisesi'nin adı Aydın Erten Anadolu Lisesi olarak değiştirildi. Gültepe’de eski belediye başkanı olan Erten, 12 Eylül darbesiyle tutuklanıp, ağır işkenceler görmüştü.
 
Devrimci 78’liler Federasyonuna bağlı İzmir 78’liler Derneğinin önerisiyle, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Gültepe’de bulunan Kenan Evren Anadolu Lisesi’nin adını, 1980 öncesinde Gültepe’de Belediye Başkanlığı yapan ve 12 Eylül darbesiyle tutuklanıp, ağır işkenceler gören ve Gültepe halkı tarafından çok sevilen Aydın Erten Anadolu Lisesi olarak değiştirdiler.

Devrimci 78’liler, Halkevleri, KESK İzmir Şubeler Platformu, Eğitim-Sen Şubeleri, ÖDP, EMEP, Alevi Bektaşi Derneği Temsilcileri ve Gültepe’liler buluşma yerinden liseye “Darbeciler Halka Hesap Verecek”, “Kenan Evren Değil, Aydın Erten Lisesi”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “12 Eylül Yargılanacak” sloganlarıyla yürürken, pencere ve balkonlara çıkan Gültepe sakinleri, yürüyüşçüleri yol boyunca alkışladı.

Eğitim-Sen adına 1 No’lu şube Başkanı Ali Rıza Özer, kentteki eğitim kurumlarındaki darbeci adlarının silinmesi için mücadele edeceklerini, eğitim emekçilerinin bu utançla yaşamak istemediklerini söyledi.

Devrimci 78’liler adına konuşan İsmail Soydaş ise, “Bu liseye, idam edilen arkadaşlarımızın infaz kararlarının altında imzaları bulunan cellatların ismi yerine, Gültepe halkının sevgili evladı, Gültepe direnişinde devrimcilerin yanında yerini alan, gördüğü işkencelerin izlerini kaybettiğimiz güne kadar taşıyan Aydın Erten’in adı yakışır” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra lisenin kapısına alkışlarla Aydın Erten Anadolu Lisesi levhası yerleştirildi.

 
Kaynak: http://www.acikgazete.com/editorden/2009/09/17/kenan-evren-anadolu-lisesi-nin-adi-degistirildi.htm

 

 

AdaptiveThemes