Skip to content

İYTE semalarından bir hoş seda: 'Haydi boykota!'

8 Ekim 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

Daha öncesinde birkaç haberimize konu olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) – bu sefer İYTE ibaresinin tepesine yıldız koymayacağım, hâlâ “İYTE ne ola ki?” diyen okurlarımız, ilgili haberlerimize bakabilirler dersliklerinde, kantinlerinde, yurtlarında, merdivenlerinde, geçitlerinde ve yollarında ve hangi taşı kaldırırsanız onun altında, aynı mesele konuşuluyor şu sıralarda: Bir buçuk sene içerisinde yemekhane fiyatlarına yapılan %100’ün üzerindeki kademeli zamların ardından öğrencilerin, emekçi kardeşlerini, ağabey ve ablalarını, o da yetmezmiş gibi, bazı hocalarını da yanlarına katarak kazan kaldırmaları… Bu eylem sayesinde, hayatlarında belki de ilk defa ‘toplu halde’ hakkını arayan bir ‘topluluk’, boykotun nasıl başarıya ulaşacağını münazara ediyor ders aralarında. Öğrenciler, arkadaşlarını boykota ikna etmeye çalışırken, “Nuh deyip peygamber demeyen”ler de kârlı çıkıyor tabii. Boykot kırıcılar, boykotun başarısından dolayı satılamayan -ve dolayısıyla çöpe gidecek olan- yemekleri de indiriyorlar mideye. Onlara “Boğazınızda kalsın” derken, İYTE Öğrencileri’nden gelen en taze haberi paylaşmayı elbette bir görev biliyoruz:
 
 
Yemek fiyatlarına yapılan zamları protesto etmek amacıyla İYTE öğrenci ve emekçileri 05.10.2009 Pazartesi gününden itibaren yemekhane boykotuna başladı. Öğrenciler attıkları sloganlarla, yemek zamlarının geri çekilmesini ve okuldaki taşeronlaşmanın kaldırılıp, yemekhanenin SKS bünyesine bağlanmasını istedi. Eylem kararlılığını sürdüren öğrenci ve emekçiler, 08.10.2009 Perşembe günü öğle saatlerinde seslerini daha iyi duyurmak için hep birlikte rektörlüğe yürüdü. Yürüyüş sırasında “Yemekhane zammı geri çekilsin”, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Yönetim elini cebimizden çek” sloganları atıldı. Eyleme katılanlar arasından seçilen bir heyet, boykotun başlangıcından itibaren arkasında durduğu talepleri sunmak adına, rektör yardımcısı Halis PÜSKÜLCÜ ile görüştü. Konuşma sonunda zamların geri alınacağı sözü henüz verilmediği için, öğrenci ve emekçiler boykotlarına pazartesi gününe kadar devam etme kararı aldı.
Bugüne bakıldığında ise boykotun başladığı günden itibaren yemekhanede yemek yiyenlerin sayısının ciddi oranda azaldığı ve boykota günden güne her bileşenden katılımın arttığı görülüyor. Öğrenci ve emekçiler yönetim geri adım atana dek eylemlerini kararlılıkla sürdürecek.
İYTE Öğrencileri
 
İYTE İLE İLGİLİ DİĞER HABERLERİMİZ: 
Etçil dev çekirgeler İYTE'lileri şaşırtmadı

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde rüzgar santrali kuruluyor 

Yorumlar

boykotta ben de vardım..

9 Ekim 2009, yazan eia,
Yorum no: 1071

O boykotta ben de vardım. İnsanların zamanla nasıl boykota katıldıklarını, katılımın arttığını, insanları taraflaştırdığını görme fırsatım oldu. Her ne kadar ekonomist bir tavır da olsa insanlar gene de kendileri için seslerini yükselttiler. Benim tahminim pazartesiye fiyatlar geri çekilecek. İdarenin geri adım atacağını çıkarttım ben konuşmalarından; ancak atmazlarsa, bu sefer pazartesi yemekhanede İŞGAL VAR. Bekleriz..

 

 

AdaptiveThemes