Skip to content

İstanbul/Beyoğlu taraflarında ucuz kitapçı: Kitap İçin

19 Ekim 2009, ekleyen Ali Mert

İstanbul’dasınız, okuyorsunuz, kitapçıları dolaşıyorsunuz, konserlere/sinemaya gidiyorsunuz, çıkışta içiyorsunuz vb. yolunuz mutlaka İstiklal Caddesi’ne düşecek demektir. Peki buradan kitap alırken, hemen dibinizde çok ucuz bir seçenek olduğunu biliyor musunuz? Yeni çıkanlardan olsun, eskilerden olsun, aynı kitaba niye daha çok para bayılıyorsunuz? İşte “Kitap İçin” adlı kitabevini tanıtan faydalı bir haber/duyuru: 

Gerçekten Kitap İçin! 

 
Galatasaray’dan Tarlabaşı Bulvarına doğru çıkarken, İngiltere Başkonsolosluğu’nun karşısında bir dükkan var, adı 'Kitap İçin'. Sahaf Murat Bey’in deyimiyle ‘stok fazlası, ikinci el ve sahafiye kitaplar’ satan bu dükkan, kitap kurtları için gerçek bir mabet.Sekiz yaşımdan beri -“aralıksız” sıfatını hak edecek kadar- kitap okurum, ne kelepir kitapçılar, ne sahaflar aşındırdım, ne İstanbul’da ne İzmir’de, bu kadar taze kitabı, bu kadar ucuza satan başka bir kitapçıya daha ben rastlamadım. İnanılmaz ama nerdeyse 5 liradan pahallı kitap yok bu kitapçıda!

Kitap İçin’in indirimleri, bir sepete doldurulmuş 1 liralık incecik şiir ve öykü kitaplarından ya da bordo-siyah yayınevinin zaten her yerde ucuza satılan kitaplarından ibaret değil. (Hatta hatırladığım kadarıyla bordo-siyah yayınevi yoktu bile.) Raflardaki kitaplara ve yayınevlerine göz gezdirdiğinizde, 10 dakika önce İstiklal Caddesinde her hangi bir kitapçıdan aldığınız bir kitabı burada yarı fiyatına, hatta üçte bir fiyatına görmeniz gayet olası.

Örneğin İletişim yayınevinden çıkan inceleme ve derleme kaynak kitaplar, Düzlem yayınevinin bastığı fakat pek çok yerde tükenmiş olan edebiyat kuramına dair inceleme kitapları, Dost yayınevinin kaynak niteliğindeki araştırma ve derleme kitapları, benzer nitelikte Agora yayınevinden çıkan kitaplar ve derlemeler 2-3-5 lira arasında değişen fiyatlarla önünüze seriliyor. Özellikle belirtmek gerekirse, bu kitapların hepsi sıfır; sahaf fiyatına birinci el ve en önemlisi orijinal kitap alıyorsunuz. Sadece akademik değil, roman, öykü, gezi gibi edebiyatın diğer dallarında da eserlerin aynı rakamlarla satıldığı Kitap İçin’de ayrıca, Birikim ve Toplumsal Tarih dergilerinin muazzam bir arşivi de mevcut. Geçmiş yıllardan eksik kalan herhangi bir sayınızı, sadece 1 liraya edinebiliyorsunuz.Kitapevinin bu dergi arşiv ile örülmüş daracık koridorunu geçtikten sonra, arka odada sizi, küçük ama 2. el kitaplarla tıklım tıklım dolu bir başka bölüm karşılıyor. Her yanda dizilmeyi bekleyen kitap kulelerinin arasında kendinize dönecek kadar yer açıp ikinci el kitapları karıştırmanın tadına varıyorsunuz. Ucuz, orijinal ve birinci elden satılan kitapların arasında belli yayınevleri var, fakat aradığınız diğer pek çok kitabı (ve yayınevini) uygun fiyata ikinci el kısmında bulma şansınız var.

Kitapkurtları için bir güzel detay daha, indirimli olarak aldığınız onlarca kitabın ödemesini kredi kartıyla da yapabiliyorsunuz.

Kısacası, İstiklal’e kitap almaya çıktığınızda öncellikle Kitap İçin’e uğrayın, gerçekten ucuz ve kaliteli kitap bulmanın keyfini çıkartın.

 
Kitap İçin'de çok ucuza bulabileceğiniz yayınevlerinin listesi de aşağıdaki broşürde yer alıyor...

Kaynak: http://limonluknet.blogspot.com/2009/08/gercekten-kitap-icin.html

 

Yorumlar

kitap icin

6 Kasım 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1278

ali mert,
web adresi falan yok mudur bu mekanin? butun kiskanclik duygularimi ayaga kaldirdi bu aktardigin haber... yurtdisinda yasayan biri olarak nasil faydalanabilirim? yardimci ol lutfen.
sevgiler.
mustafa k erdemol

kitap için (web değil tel. ve e-mail)

6 Kasım 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 1281

Hocam, maalesef web adresleri yok, daha doğrusu yapım aşamasında: http://kitapicin.com/ 

Ancak hem bu yapım aşamasındaki adreste, hem de haberdeki resime/afişe tıklandığında görülebileceği üzere, telefonu (212 244 01 77) ve e-mail adresi (sahafmurat@hotmail.com) mevcut.

O fiyatlardan satış yapınca, uzaklara ulaştırması sanırım güç olacaktır ama yine de bir "rahatsız" etmekte fayda var. Tabii en güzeli, İstanbul'a uğradığında/uğradığımızda rafları karıştırmak...

Selamlar

Merhabalar, bir sene önce

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4628

Merhabalar,
bir sene önce girdiğim "Kitap İçin" adlı kitapçı hakkındaki bu blog yazısının bir başka sitede meraklıları ile buluşmasına gerçekten çok sevindim. İstatistiklerimi gezerken yazımı alıntıladığınızı gördüm ve bu bilgiler daha fazla insana ulaşabildiği için çok memnun oldum. Ayrıca kaynak ve yazar ismi belirttiğiniz, bu hassasiyeti gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Emeği, kaynağın hakkını vererek paylaşmak böyle güzel işte. Keşke herkes sizin kadar özenli olsa. Sitenize başarılar diler, tekrar teşekkür ederim.

Duygu Kocabaylıoğlu.

 

 

AdaptiveThemes