Skip to content

İsrail yardım konvoyuna saldırdı: 2 ölü

31 Mayıs 2010, ekleyen mcf1907

Sabaha karşı 04:30 civarında İsrail askerleri, Türkiye'den kalkan ve Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine Gazze'nin 70 mil açıklarında uluslararası sularda müdahele etti. Gemide 2 ölü 30 yaralı olduğu bildirilmiş ve şu an gemi ile irtibat sağlanamıyormuş. Konu ile ilgili Ntvmsnbc'nin haberi:

 

İsrail yardım gemisini vurdu: 2 ölü, 30 yaralı

Gazze'ye giden yardım gemilerine İsrail askerleri helikopterlerden indi ve ateş açtı. 2 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı saldırıdan sonra gemilerle irtibat koptu.

ntvmsnbc

 

İSTANBUL - Yardım gemileri dün Kıbrıs açıklarından yola çıktıklarında Gazze'de heyecanlı bekleyiş vardı. Gazze limanı Türk bayraklarıyla süslenmişti, Filistinliler yardım taşıyan filoyu dört gözle bekliyordu, bando bile son hazırlıklarını yapmıştı.

 

İsrail gemileri yol boyunca sürekli taciz etti, daha önce gemilere el koyarak içindekileri gözaltına alacağını açıklamıştı ancak kimse müdahaleyi beklemiyordu. Gece saat 04.30'da İsrail ordusu yardım filosuna operasyon düzenledi.

İsrail sularına 70 mil açıkta gerçekleşen saldırıda askerler helikopterlerden gemilere indirme yaptı ve silah kullandı.

Televizyonlara yansıyan görüntülerde bir helikopterden bazı askerlerin ellerinde silahla iple sallanarak gemiye indiği ve geminin iç taraflarına geçtiği görüldü.

Askerler gerçek mermilerle ateş açtı, 2 kişi yaşamını, 30 kişi yaralandı.

Daha önce insani yardım filosundaki gemilerden sadece ''Mavi Marmara'' gemisiyle bağlantı kurulabilirken, şu an bu gemi ile de bir bağlantı kurulamıyor.

Gelişmeler üzerine Ankara'da da hareketli saatler yaşandı. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Levi'ye, Türkiye'nin tepkisinin en sert şekilde ileticeği öğrenildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gelişmelerle ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a bilgi veriyor

 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25101110

Yorumlar

Ölü sayısının 20'ye ulaştığı

31 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3479

Ölü sayısının 20'ye ulaştığı haberleri geliyor. Mavi Marmara dışındaki gemilerde çatışma olmamış.

 

 

AdaptiveThemes