Skip to content

İsrail, Filistinli işçilerden 2 milyar dolar çalmış!

5 Şubat 2010, ekleyen Fatih Polatlı

İsrail, bir yandan işgal altında tuttuğu topraklardaki Filistinlilere her tür yolla baskı ve şiddet uygularken, diğer yandan da, geçtiğimiz kırk yıllık dönemde, İsrail’de çalışan Filistinli işçilerden 2 milyar doların üzerinde para çalmış. Bu rakam, İsrailli iktisatçılar tarafından hesaplanmış. Ülkede çalıştırılan Filistinli işçilerin ücretlerinden sosyal fon kesintileri yapılıyormuş. Ama Filistinli işçiler, bu fonların çoğundan yararlanamıyormuş.  

Gazze Şeridi'nde yaşayan ve Erez'de bulunan İsrail kontrolü altındaki sanayi bölgesinde çalışmak üzere geçiş yapan işçiler (13 Şubat 2005)
 
Bu ay içinde yayımlanacak olan bir rapora göre, Filistin Ulusal Yönetimi’nin kurulduğu 1994 yılından sonra da söz konusu “hırsızlık” devam etmiş. Ücretlerden yapılan kesintilerin bir bölümü, işçiler için kullanılması gereken özel fonlara aktarılmış. Ancak, Filistinli işçilerden çalınan paraların büyük bölümü, Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimlerinin altyapı projelerine harcanmış.
 
counterpunch.org’da çıkan Jonathan Cook imzalı yazıda, şu anda, Batı Şeria’da yaşayan yaklaşık 50 bin Filistinlinin İsrail’de çalışmakta olduğu bilgisi veriliyor. Ve onların ücretlerinden de kesinti yapılıyormuş.
 
Dahası, İsrail’in işçi sendikaları federasyonu Histadrut da, Filistinli işçilerden aidat alıyormuş. Filistinli işçilerin sendikalara üye olamamasına ve sendikalar tarafından temsil edilmemelerine rağmen!
 
1970’lerden beri İsrail’de çalışan Filistinliler, daha çok tarım ve inşaat sektörlerinde istihdam ediliyormuş. İşçi ücretlerinin beşte biri, yaşlılık ödemeleri, işsizlik ödenekleri, iş görmezlik sigortaları, çocuk yardımları, sendika aidatları, emeklilik fonları, tatil ve hastalık izni ödemeleri ve sağlık sigortaları için kesiliyormuş. Ancak, pratikte, Filistinli işçiler yalnızca iş kazası geçirmesi durumunda yararlanabildikleri iş görmezlik ödemelerinden ve işverenlerinin iflas etmesi durumunda işsizlik ödeneklerinden yararlanabiliyormuş.
 
İnsan hakları savunucusu iki grup tarafından derlenen rapora göre, Filistinli işçilerin ücretlerinden yapılan toplam kesintiler içinde onlara yapılan geri ödemelerin oranı yüzde 8’in altında kalmış. Geri kalanı, gizlice, maliye bakanlığına transfer edilmiş.
 
İşçilerden çalınan paraların toplamı, “en muhafazakar” tahmine göre, bugünkü fiyatlarla, 2 milyar 250 milyon doların üzerindeymiş. Diğer yandan, Filistin’deki Yahudi yerleşimlerinde çalışan Filistinli işçilerden ve İsrail’de yasadışı olarak çalıştırılan Filistinlilerden elde edilen gelirler, bu hesaplamalara dahil değilmiş.
 
İsrail’in devlet yöneticileri, bu durumu meşru göstermek için, “İsrailli işçilerin rekabet güçlerinin azalmasına yol açmama" kaygısıyla hareket ettiklerini iddia ediyormuş...
 
Kaynak: http://www.counterpunch.org/cook02052010.html

 

 

 

AdaptiveThemes