Skip to content

İskenderpaşalı Medipol'den 360 öğrenci için 11 gazeteye sürmanşet

19 Temmuz 2010, ekleyen Ali Mert

LYS sonuçlarıyla birlikte gazetelerin üniversite ilanlarıyla doluşmasına "alışmış" durumdayız. Ancak bu defaki farklı, geçtiğimiz sene Tekel'in Unkapanı'ndaki binasını "götürerek" kurulan Medipol Üniversitesi, bugün Hürriyet, Milliyet, Radikal, Vatan, Habertürk, Yeni Şafak, Bugün, Star, Taraf, Sabah ve Posta'ya sürmanşetten "Şimdi tercih senin" sloganıyla reklam girdi. Söz konusu 11 gazetenin 3. ya da 5. sayfalarının tamamı da Medipol'ün "tercih yönlendiren" reklamına ayrılmış durumda. Ulusal basının büyük gazetelerinden sadece Akşam ve Zaman'da ilan yok. Zaman malum, rakip dergaha yahut eğitim kompleksine bağlı, Akşam'da ise ticari pürüz çıkmıştır sanırız!

                                  

Medipol Üniversitesi ve Hastanesi, Nakşibendi İskenderpaşa Dergahı'yla anılıyor. Sağlık alanında ilk olarak Koşuyolu'ndaki Esma Hatun hastanesi olarak yola koyulan grup, sonra modern imajı nedeniyle "Medipol" adını tercih ediyor ("medicine"ın med'i ile "polis"in pol'ünden sözcük türeterek latin dili ve edebiyatına yaptıkları katkıları anlatmaya gerek bulunmuyor) ve bina sayısını artırmaya, hastaneye akademi eklemeye başlıyor. 

Unkapanı'ndaki tarihi Tekel binasının bu gruba "ihalesiz devri", Tekel grevi sırasında da "peşkeş" bahsinde gündeme gelmişti; neyse ki Maliye, açıklama yaparak "eğitim kurumudur, kamu yararıdır, şudur, budur" diyerek meseleyi halletmişti! Kaynak

Her neyse, dergah (yani, eğitim kurumu) bu sene büyük atılım peşinde anlaşılan. İnternet sitesinden öğrendiğimize göre, tıp, eczacılık ve diş hekimliği fakülteleriyle yola koyulmuşlar ve 360 öğrenci kabul edeceklermiş. Yani 360 öğrenci için 11 büyük gazetenin sürmanşeti ve içeriden birer sayfası! Aşırı değil mi? Demek, rekabet çok kızıştı! (Titre hocaefendi; fena geliyor, eskilerden Özal'ın, yenilerden Erdoğan'ın dergahı!)

Bu arada, "sahibi kimse kim, bize ne, modernleşti bu işler, yeri de güzelmiş işte, Unkapanı'nda şehrin merkezinde, Tekel binasında Tıp öğreneceğim" diye kaydolmaya kalkacaklara bir uyarı, Abbas Kavacık'a doğru yolcu:

"İstanbul Türkiye’nin merkeziyse, biz de İstanbul’un merkezindeyiz. Tarihi yarımadada, geçmişin mirası üzerinde, bir kent üniversitesi olarak, her yerden kolayca ulaşılabilen Unkapanı yerleşkemizde 360 lisans öğrencimizle yola koyuluyoruz. Ama en kısa zamanda ver elini Kavacık yerleşkesi... Tarihin içinden doğanın kucağına... Her şey senin için, senin kendini rahat ve güvende hissedebileceğin, renkli, çekici, imkanları bol bir ortamda hayatının en güzel dönemini dolu dolu geçirebilmen için. Başarmanın zevkine varabilmen için." Kaynak

Başarma zevkini sadece eğitim yuvasıyla değil, hastane odasıyla da çoğaltmak arzusundaki grup, Kavacık'daki yerleşkenin yanına hastane de kondurmaktaymış tabii ki. İBB'nin tartışmalı imar izni sayesinde bir tane de Göztepe kavşağında 12 dönümlük araziye kondurulmaktaymış. Koşuyolu'yla birlikte etti mi size üç. Tabii, sadece sağlık yetmeyebilir de demişler, 360 sağlıkçıyı Kavacık'a, doğaya yönlendirdikten sonra, Unkapanı Tekel yerleşkesini de önümüzdeki eğitim dönemleri için planlanan güzel sanatlar, iktisadi ve idari bilimler ile eğitim fakültelerinden biri ya da birkaçı için ayarlayıverecek gibiler.

Seneye yepyeni ilanlar gelecek yani. Ama rakip makip, Zaman'a da verilsin, Türkiye'nin "en çok satan" gazetesi, ayıp yahut günah değil mi?.. 

 

Yorumlar

Tenekeden Habercilik

28 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3994

Sayın Ali Mert bu bir haber mi ? Siz baştan aşağı suçlamalarla dolu bu yazınızla habercilik yaptığınızı mı sanıyorsunuz ? Ben buna copy-paste haberciliği diyorum. Sanki bahsettiğiniz kişiler bu ülkenin vatandaşı değiller..Ülkeyi sahiplendiniz "ötecilik" yapıyorsunuz.Bu yazınızı her yere linkleyeceğim ki gazeteci ya da haberci olmak isteyen gençler ibret alıp sizin gibi haber niteliği taşımayan haberler yapan, tamamen mahalle gazeteciliği vasfına sahip insanlardan olmasınlar.

Bu arada cümlelerim düşük olabilir çünkü ben de bir ötekiyim. Sizin beğenmediğiniz ötekilerden.

beriki

28 Temmuz 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 3999

Ama benim asıl amacım, Medipol grubunun Zaman grubunu ötekileştirmesine karşı bir uyarıda bulunmaktı. Yani, 11 büyük gazeteye sürmanşet giriyorlar, Zaman'a niye girmiyorlar, ayıp değil mi? Ayrıca kopi-peyst'i de ötekileştirmeyelim lütfen, o hepimizin; tenekesinden gümüşüne, sırçasından saçmasına aktüel gerçekliğin negatif bilgisine erişmeye çalışan tüm habercilerin ortak paydası... 

 

 

AdaptiveThemes