Skip to content

'İnternet'te ücretsiz içerik sunulması komünizmdir'

18 Aralık 2009, ekleyen Erkin Özalp

Almanya’nın en büyük medya kuruluşu olan Axel Springer AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner, İnternet’te ücretsiz olarak içerik sunulmasını “komünizm” diye nitelemiş…  

Manager Magazin dergisinin sorularını yanıtlayan Döpfner, İnternet’teki içeriklerin ücretsiz olarak sunulmasına yönelik taleplerin, “geç dönem ideolojilerinin yoldan çıkardığı (spätideologisch verirrten) web komünistlerinin anlamsız fantezileri” olduğunu savunmuş. Döpfner’e göre, bugüne kadar neredeyse tüm gazetecilik ürünlerinin ücretsiz olarak sunulmuş olması da büyük bir yanlışmış: “Ne yazık ki, on yıldan uzun bir süreden beri dünyadaki tüm yayıncılar aynı saçmalığı yaptı. Bu çılgınlığı tek başımıza engelleyebileceğimiz kadar büyük değildik.” (Kaynak)
 
İnternet’te bulunan bilgilere ücretsiz olarak ulaşılmasını sağlayan Google’a da kızan Mathias Döpfner, bir zamanların dünyaca ünlü Rockefeller’in, Google’la karşılaştırıldığında, bir gazete bayisi gibi küçük kalacağını iddia etmiş.
 
Döpfner, Google’a ve haberlerin ücretsiz olarak okunmasına savaş açan ilk medya yöneticisi değil. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte geleneksel medya kuruluşlarının etki gücü zayıflarken, reklam gelirleri de azalan bu kuruluşların yöneticileri çare arayışına girmiş durumda. Yakın geçmişte de, ABD’nin en büyük medya patronlarından Keith Rupert Murdoch, İnternet aracılığıyla sundukları tüm içeriğin paralı hale getirileceğini açıklamıştı.
 
İnternet aracılığıyla yaygınlaşan paylaşım kültürü de, sermaye sahipleri tarafından “komünizm” diye damgalanıyor…

 

 

 

AdaptiveThemes