Skip to content

İlk insansı robot olimpiyatları 2010'da Çin'de

6 Kasım 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Çin’deki Harbin Teknoloji Enstitüsü, 2010 yılında, insansı robot olimpiyatları düzenlemeye karar vermiş. Harbin kentinde düzenlenecek olan bu uluslararası etkinlikte robotların 16 farklı dalda yarıştırılması planlanıyormuş. 

Yalnızca insansı (ikişer kol ve bacakları bulunan, tekerlekleri olmayan) robotların (humanoids) kabul edileceği olimpiyatlarda, atletizm gibi normal olimpiyat oyunlarına da dahil edilen branşların yanı sıra, makineler için daha uygun olan temizlik gibi branşlar da yer alacakmış. Düzenleyiciler, dünyadaki 100’den fazla üniversitenin katılım göstermesini bekliyormuş.
 
İnsansı robotlara futbol oynatan başarılı bir robot futbolu araştırma grubunun da bulunduğu Harbin Teknoloji Enstitüsü tarafından düzenlenecek olan oyunlar için henüz kesin bir tarih belirlenmemiş ve sponsor arayışı sürüyormuş.
 
Bu arada, “olimpiyat” adı kullanılmadan düzenlenen farklı uluslararası robot yarışmaları bulunuyor. Örneğin, 2010 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenecek olan RoboGames yarışmalarında da spor branşlarına yer veriliyormuş. Diğer yandan, Roboexotica etkinliklerinde, robotlar, kokteyl hazırlıyor, sigara yakıyor ve bar müşterileriyle sohbet ediyormuş. Ayrıca, futbolcu robotların bir dünya kupası da varmış. 2009 yılındaki etkinliğe 35 farklı ülkeden 400 ekip katılmış.
 
Kaynak: http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8346185.stm

 

 

 

AdaptiveThemes