Skip to content

İlhan Selçuk ve 'akrostiş'li uğurlama

21 Haziran 2010, ekleyen Ali Mert

Etkiler, mayalanmalar, giriş kapıları, tanışıklıklar... bin bir çeşitli. Lise sıralarında solculukla tanışırken, Oktay Akbal ve Sadun Aren’le birlikte okuduğum üç isimden biriydi. "Sonrasında ve çoğunlukla düşüncelerimiz ortaklaşmasa da, 'tanıştırdıkların' için sağol" diye uğurlayabilirim İlhan Selçuk'u şimdi... Bir de şu ünlü Ziverbey Köşkü'ndeki "işkence"li, akrostişli bölüm aklıma geldi. Kitap elimin altında değil, internette arayıp tarayınca ekşi sözlük'ün Ziverbey Köşkü girişinin 2. maddesi geldi! Ne kadar güvenilir ise artık, şudur:

ilhan selçuk bu koskte alinan ifadesinde akrostiş yaparak iskence altinda oldugunu duyurmaya calismistir. bu metinde yazdigi her cumlenin sondan ikinci kelimesi(nin ilk harfi) yan yana geldiginde "iskence altindayim" cumlesi ortaya cikmaktadir.
soz konusu metin soyledir:
12 mart'a dogru turkiye (i)flasa gidiyordu. demirel iktidari giderek yogunlasan (s)aibe altindaydi. universiteli gencler sokaklarda, meydanlarda hatta universite binalarinin catilari altinda (k)atlediliyorlardi. devletin gucleri, aydinlari, askerleri, yargiclari, sorumlulari, sagduyu sahipleri (e)ndise icindeydiler. gidis (n)ormal degildi. anayasa cercevesi ve yonelislerine gore davranmak isteyen devlet memurlari ve sorumlularina, siyasi iktidar adeta (c)eza tertipliyordu. siyasi iktidar aydin yazarlari (e)zmek amacindaydi. toplum yasaminda (a)nayasa uygulanmiyordu. bazi cevrelerde bir ordu mudahalesi (l)uzumlu goruluyordu. politikaci (t)oplulugu suursuzdu. memleketseverler (i)stirap cekiyorlardi. bu durumda (n)e yapmaliydi? once bir fikir (d)aginikligi vardi. tek cikar yolu (a)taturkculuk'te goruyorduk. ancak atatukculugu gunun kosullarina gore derinligine ve genisligine butun boyutlariyla (y)orumlamak gerekiyordu. iste devrim dergisi bu (i)htiyactan dogdu. ancak dergi cikarmaya yetecek para bulmak gercekten (m)esele idi. 

Kaynak: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=ziverbey%20köşkü

İLGİLİ YAZI:

İlhan Selçuk: 'Sosyalizme erişmek gerek'

 

 

AdaptiveThemes