Skip to content

İlhan Selçuk: 'Sosyalizme erişmek gerek'

21 Haziran 2010, ekleyen Erkin Özalp

19 Eylül 2009'da sitemize eklenmiş olan bir yazıyı yeniden paylaşmakta yarar gördüm...

Türkiye'nin bir karanlığa doğru sürüklendiğine inanan İlhan Selçuk, buna engel olmak için elindeki tüm olanaklarla mücadele etmeye çalıştı. Bu mücadele sırasında, zaman zaman, ABD'ye bile seslendi. Diğer taraftan, bir zamanlar yazdığı ABD gezi izlenimlerini İlhan Selçuk'a karşı kullanmaya çalışan ABD uşakları da oldu... Ama herhalde, bugün, pek az kimse, Selçuk ile ABD uşaklarının aynı kefeye konabileceğini düşünecektir... Çünkü İlhan Selçuk, kalemini para-pul için, birilerine hizmet etmek için değil, doğru bildiklerinin gerçek yaşamda daha fazla karşılık bulması için kullandı... Bir başka deyişle, pek çok "hata" yapmış olsa bile, bunlar, inandığı doğruların mücadelesini veren bir insanın hatalarıydı... Belki bir sosyalist değildi, ama "sosyalizme açık" biriydi. Öyle ya da böyle, sosyalistlere ait olmayıp da Türkiye'de sosyalizmin sesini en fazla duyuran gazete, İlhan Selçuk'un Cumhuriyet'i oldu. 

Lafı daha fazla uzatmayayım ve İlhan Selçuk'un "Yalnız bilime dönük ve barışa koşullu toplum düzeni için sosyalizme erişmek gerek..." cümlesiyle son bulan 4 Şubat 2003 tarihli yazısını, 19 Eylül 2009'da sitemizde çıkan ön açıklamayla birlikte aktarayım: 

İlhan Selçuk'un Ağustos ayında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasından bu yana, Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde eski yazılarına yer veriliyor. Bugünkü Cumhuriyet için, Selçuk'un 4 Şubat 2003 tarihli, "Uzayın fethinde yedi şehit daha..." başlıklı yazısı seçilmiş. ABD'nin Columbia uzay mekiği 1 Şubat 2003'te atmosfere girerken parçalanmış ve içindeki 7 astronot ölmüştü. Yazı şöyle: 

Turhan’ın dün birinci sayfadan yayımlanan karikatürü, mavi uzayda yıldızlarla özdeşleşmiş astronotların grafik sanatta evrenle bütünleşmesiydi.

Karikatürün altyazısı:

“Yedi Uzay Yıldızı”

Turhan altyazıyı özellikle “yedi uzay şehidi” diye yazmak istiyordu...

Uyardım...

Bilindiği gibi “şehit” ancak Müslümandan çıkar, Turhan’ın esprisini şeriatçılar anlamazlar; yobazlık ağır basar, nükte güme giderdi.

Turhan:

- Bu astronotlar , dedi, bizim kafası ütülenmiş İslamcıdan daha Müslüman sayılır...

Bir inanılmaz dönem yaşıyoruz; yaklaşık 70 milyonluk ülkede halk yüzde 99 Müslüman iken birileri çıkıp İslamı tekeline almak istiyor; sonra da bu dinci azınlığın iktidarı, Amerika’nın emrinde Müslümanlara saldırmakta başı çekmekten gayrı bir iş yapamıyor.

*

Amerika’nın bir yandan uzay fethine çıkıp öte yandan Irak’a saldırması neyi simgeliyor?..

Yeni bir şey değil...

Batı uygarlığındaki bu ikilem tüm tarihte yazılıdır; bir yandan Avrupa’da bilime açılırken öte yandan sömürgecilik yapan Batı değil miydi!..

Amerika’yı, Avustralya’yı, kutupları keşfeden Batılı bu yolda diyalektiğin kanlı tarihini yazdı.

Üniversite dediğimiz bilimsel kurum, kilisede tohumlanarak istavrozun insan aklı üzerine çaktığı çarmıhı parçalamıştır.

Ne yazık ki medresede camiye meydan okuyan bilimsel bilinç yeşeremedi.

21’inci yüzyıla ayak bastık ama, Müslüman çoğunluğu, bilimin öğrettiğini değil, kutsal kitabın aşıladığı inancı devlet ve toplum düzeni yapmakta direniyor; bu gericiliğin karanlığında Batı’ya karşı ne yapacağını bilemiyor.

Amerika uzayın fethine Hıristiyanın yanı sıra bir Museviyi de katmıştı...

Astronotların hepsi şehit oldular.

*

Karl Marx hayatın eytişimi üzerine oluşan çelişki yasalarını iyi yakalamış, “sömürüsüz bir uygarlık” üzerine tohumlanan öğretisini 19’uncu yüzyılda yayımlamıştı; bu rüzgârla Avrupa hop oturup hop kalkmış, 20’nci yüzyılda Sovyetler kurulmuştu.

Emek üzerine kurulmak istenen devlet başarıya ulaşacak mıydı?.. Uzaya ilk insanı komünistler yolladılar; adı Yuriy Gagarin’di...

Alın terine bel bağlayıp sömürüye karşı çıkanlar, bayram ediyorlardı...

Ne yazık ki bu düşlem uzun sürmedi; Amerika karşısında Sovyetler yenildiler; şimdi Amerikan kapitalizmi tekelciliğin doruğunda Küreselleşme’yle dünyaya egemen olmaya çalışıyor; bu nedenle gözü dönmüş, ‘savaş’ diyor...

Hem de Müslümanla savaş!..

Peki, Gül ile Tayyip İslamcı değiller mi?.. Müslümanlığın politikasıyla yoksul halkı kandırıp iktidar koltuğuna oturmadılar mı?..

Niçin Müslüman Irak’a saldırıda Amerikan maşalığını üstleniyorlar?..

*

Uygarlığın bugünkü ikilemi, toplum düzenindeki çelişkiden kaynaklanıyor.

ABD bir yandan Irak’a asker yollayacak, öte yandan uzaya astronot gönderecek...

Yalnız bilime dönük ve barışa koşullu toplum düzeni için sosyalizme erişmek gerek...

Kaynak: http://www.haberveriyorum.net/haber/ilhan-selcuk-sosyalizme-erismek-gerek

İLGİLİ YAZI: 

İlhan Selçuk ve 'akrostiş'li uğurlama

Yorumlar

Zorlama

22 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3649

İlhan Selçuk aydınlanmacı, halkçı bir aydın olarak muhakkak sahiplenilmeli de. Gereksiz zorlamalara gerek olmadığı kanaatindeyim. Haberveriyorum'da benzer zorlamalara bi örnek de İvan Ergiç ve bursaspor konusu idi. Olmadıkları yerlerden zorlamalarda bulunmak sola da zarar verecektir. Şimdi İlhan Selçuğun anti-sovyetizm üzerinden sosyalizm karşıtı bi yazısı çıktığında o zaman da ona cevap verme ihitiyacı doğacaktır. Zorlama değerlendirmeler bi gün bizleri de zor durumda bırakabilecektir diye düşünüyorum....

Evet, İlhan Selçuk sosyalizme açık ama...

22 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3651

Ama Yalçın Küçük, Doğu Perinçek, Mümtaz Soysal, Kemal Kılıçdaroğlu veya Ufuk Uras, Murat Belge, Ahmet İnsel, Roni Margulies vb. vb. sosyalizme kapalı adamlar.

Sizinki acayip bir perhiz. Yukarıda saydığım adamların yarısını günahım kadar sevmem ama İlhan Selçuk kadar, hatta daha fazla onlar da bir şekilde sosyalizme açık. Niye boyuna eleştiriyorsunuz o vakit? Her sosyalizme kapı açanı öldüğünde övecekseniz, yaşamak mı suçtur bu alemde?

Bence sayılan isimleri eleştirmek ne kadar haksa, İlhan Selçuk'u eleştirmek de o kadar haktır. İlhan Selçuk'un Cumhuriyet'te ve Cumhuriyet'le sosyalizme kapattığı pencereler açtıklarından az değildir.

Merhum kel ve kördü. Şimdi saçlarını ve gözlerini övmek doğru da değil, dürüst de... Üzülmek ayrı ve şahsi bir konu, benim de içimi sızlattı tutuklanması, ölmesi falan, ama siyaseten, ideolojik olarak aklamamak lazım. Hele Cumhuriyet'i, asla...

Allah veya aynı anlama gelmek üzere, kendi dışında kalanların vicdanları toplamı, taksiratını affetsin.

 

 

AdaptiveThemes