Skip to content

İletişim Yayınları'ndan iyi zamanlama: 'Adana Futbolu'

13 Eylül 2009, ekleyen Fatih Polatlı

İletişim Yayınları, "Sıcağıyla, Acısıyla - Adana Futbolu" adlı derlemeyi Adana Demirspor-Livorno maçının hemen öncesinde çıkarmayı başarmış. Yavuz Yıldırım ve Mustafa Açar tarafından hazırlanarak Ağustos ayında basılan kitapta, farklı yazarlara ait 30'dan fazla yazı yer alıyormuş. Üç yıldan uzun süren bir çalışmanın ürünü olduğu söylenen kitapla ilgili tanıtım yazısı şöyle: 

Adana takımları futbolun en üst katından uzun yıllardır uzaklar. İzmirlilerin yokluğu kadar çarpıcı bir eksik bu. Adana Demirspor, üç büyük şehir dışındaki en köklü kulüplerden biri, tam teşekküllü bir spor yurdu ve gerçekten bir “camia”. Adanaspor ise Eskişehirspor ve Sivasspor’la birlikte, Türkiye 1. Ligi’ni ikinci bitirmeyi başarabilmiş üç taşralıdan biri… Bu iki dokuz canlı kulüp arasındaki rekabet, sahici derbi değeri taşıyor - üç büyük şehir dışındaki tek hatırı sayılır derbi!

Elinizdeki kitap, Adana futbol âleminin kendine mahsus rengini yansıtıyor.

Muharrem Gülergin’den, Füze Selami’den, Kartal Yaşar’dan, Gündüz Tekin Onay’a, Miliç’e, Kaynak kardeşlere, İsa’ya, efsaneler ve portreler… Şenlikli tribün ortamı… Derbinin yanı sıra, diğer Çukurovalılarla rekabet…

İki Adana takımına ilişkin istatistik dökümler de yer alıyor kitapta. Futbol dışında, uzun bir dönem Türkiye yarışmalarına damgasını vuran Adanalı (Demirsporlu) şampiyon yüzücüler unutulmuyor.

Bütün bunlar, Adana hayatı ve Adanalılık hikâyeleriyle iç içe…

Şefik Akkurt, İsmail Annıkızıl, Murat Ayman, Sezcan Çamurdan, Özgür Daşlı, Feridun Düzağaç, Lerzan Fidanoğlu, Nihat Geven, Metin Gören, Hasan Gülmüş, Ali Hoşfikirer, Hulusi Kılıç, Kıvanç Koçak, Güntekin Onay, Eser Özaltındere, Coşkun Özarı, Cem Pekin, Ruhi Polisci, Turgay Renklikurt, H. Bahadır Türk, Mustafa Uçar, Tufan Ünlüeser, Yavuz Yıldırım, Metin Yıldız, Mehmet Yılmaz’ın yazılarıyla…

(http://www.iletisim.com.tr/kitap/adana-futbolu-1499.aspx)

Kitapla ilgili olarak sporx.com sitesinde şu habere yer verilmiş: 

Yetiştirdiği futbolcu ve spor adamlarıyla Türk futbolunda önemli bir yere sahip Adana'nın futbol tarihi, ''Sıcağıyla Acısıyla Adana futbolu'' kitabıyla okuyucuyla buluştu.

Yavuz Yıldırım ve Mustafa Uçar tarafından derlenerek, ''İletişim yayınları futbol serisi''nden çıkan kitapta, Ali Hoşfikirer, Nihat Geven, Ruhi Polisci, Coşkun Özarı, Turgay Renklikurt gibi eski kuşak, Güntekin Onay, Feridun Düzağaç, Kıvanç Koçak gibi popüler isimlerle tribünde, sahada Adana futboluna emek vermiş farklı isimler bir araya geliyor.

Kendisi de Adanalı olan ve halen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde asistan olarak görev yapan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel bir şirkette mali işler departmanında görev yapan Mustafa Uçar ile 3 yıllık bir çalışmanın emeği olan kitabı okuyucuyla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kitap teklifinin yayınevinden geldiğini anlatan Yıldırım, ''Arkadaşımla daha önce yine aynı yayınevinden çıkmış 'Adana'ya kar yağmış' kitabında kente dair bir yazımız yer almıştı. Yayınevi bu yazıyı geliştirmemizi ve bir kitapta toplamamızı istedi, biz de çalışmalara başladık'' dedi.

Adana'nın inişleri ve çıkışlarıyla Türk futbolunda önemli bir yere sahip olduğunu belirten Yıldırım, ''Sıcağıyla, Acısıyla'' üst başlığının hem Adana'nın fiziksel durumuna hem de futbolunun ruhuna göndermede bulunduğunu anlattı.

Sıcağın, Adanalılar için hem çekilmez bir durumu ifade ettiğini, hem de ironik olarak yaz mevsiminin kışa tercih edildiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

''Adana'da soğuk sevilmez. Yine acı, içerdiği soyut ve somut anlamıyla negatif bir imge olsa da Adanalı acıdan ve arabesk ruh halinden vazgeçemez, ne yemeklerinde ne de günlük hayatında... Bu yönüyle kitap, sadece başarıları ve olumlu yanları değil, başarısızlıkları ve hali hazırdaki çıkmazları da konu edinmiş oluyor. Tıpkı sıcağın ve acının çift yönlülüğü gibi. Kitap hem iyiyi sevileni, hem de kötüyü çekilmezi içinde taşıyor.''

-30'DAN FAZLA YAZI-

Yıldırım, 30'dan fazla yazının yer aldığı kitabın, Ali Hoşfikirer, Nihat Geven, Ruhi Polisci, Coşkun Özarı, Turgay Renklikurt gibi eski kuşağın yanında Güntekin Onay, Feridun Düzağaç, Kıvanç Koçak gibi popüler isimlerle tribünde, sahada Adana futboluna emek vermiş farklı isimleri bir araya getirdiğini bildirdi.

Kitapta ayrıca, Adanaspor ve Adana Demirspor'la ilgili ayrı ayrı yazılar olduğu gibi, ortak konular ve yerel rekabete dair yazıların da yer aldığını kaydeden Yıldırım, olumlu tepkiler aldıkları kitabın diğer kentlere örnek olmasını beklediklerini de belirtti.

(http://www.sporx.com/detail.php?Type=1&kategori=30&go=166054)

Radikal gazetesinin "Kitap" ekinin son sayısında da Ekrem Buğra Büte'nin kitapla ilgili "Çukurova'nın bereketi hâlâ aynı..." başlıklı yazısına yer verildi: 

Futbol, hem oynanışı, hem hitap ettiği kitleler göz önünde bulundurulduğu zaman günümüzün en çok takip edilen aktivitelerinden biri. Bu durum, her şeyiyle salt bugüne ait bir özellik olmadığı gibi futbolun söz konusu kitlelere ifade ettiklerinin sadece bir oyundan ibaret olmadığı ise aşikâr. Dünyanın birçok bölgesinde futbol ve futbol takımları, bulundukları coğrafyaların çeşitli toplumsal temsilcileri konumundalar. Türkiye de bu durum açısından bir istisna oluşturmadığı gibi aksine yaşam tarzlarını yerel futbol takımlarıyla harmanlayan birçok şehre sahip. Aynı Adana gibi...

İletişim Yayınları’nın Futbol Kitapları dizisi bünyesinde yazım dünyasına kazandırılan Sıcağıyla, Acısıyla Adana Futbolu, Türkiye’nin en ‘bereketli’ coğrafyalarından birisine sahip Adana’nın futbol kültürünü son derece kapsamlı bir bakışla okuyucuya sunuyor. Kitapta, şehrin en büyük iki takımı olarak bilinen Adanaspor ve Adana Demirspor’un başı çektiği futbol yaşantısı, başta bu iki takım arasındaki yıllardan beri süregelen tatlı sert rekabet ve bu rekabetin şehre getirdikleri bağlamında ele alınıyor. Son derece geniş bir yazar kadrosu tarafından kaleme alınmış bir derleme özelliği taşıyan çalışma, konuyla ilgili bu denli kapsamlı bir yapıya sahip olması bakımından bir ilk niteliğine de sahip.

Uzanlar ve Adanaspor
Kitabın derleyenleri Yavuz Yıldırım ve Mustafa Uçar’ın kaleme aldıkları sunuş metninde de belirttikleri üzere kitapta genel olarak Adana futboluna ait ansiklopedik bir döküm oluşturmak yerine ‘memleketin futbol kültürünü’ ortaya koyma endişesi hâkim. Bu sebeple, meseleye daha tarihsel ve/veya toplumsal bağlamıyla yaklaşacak olan futbol araştırmacıları, sosyal bilimcilerle birlikte Adana futbolu içerisinde fiilen bulunmuş kişilerin yazıları da çalışmaya dahil edilmiş. Adana futboluna antrenör, sporcu veya yazar olarak sayısız katkısı bulunmuş Ali Hoşfikirer, Coşkun Özarı, Ruhi Polisci, Turgay Renklikurt, Eser Özaltındere ve birçoğuyla beraber taraftarın gözünden Adana futbolunu kaleme alan Feridun Düzağaç veya ‘içeriden’ bir izlenimle Adanaspor’un zirve yıllarını değerlendiren Güntekin Onay gibi isimler de kitabın yazarları arasında. Kısacası Sıcağıyla, Acısıyla Adana Futbolu’nda tribünden, yeşil sahadan, yedek kulübesinden, farklı şehirlerden, hatta Adana havuzlarından her türlü bakış açısıyla Adana futbolu mercek altına alınıyor.

Günümüzde Adana’nın futbol takımları geçmişte sportif başarı açısından sahip oldukları ihtişamlı görüntüden yoksun. Bugünlerin Süper Lig’inde bir dönem şampiyonluğu kıl payı kaçırmış Adanaspor, son yıllarda bir dönem gediklisi olduğu lige geri dönme mücadelesi veriyor. Türkiye’nin en köklü kulüplerinden sayılabilecek olan, tam anlamıyla bir camiaya hitap eden Adana Demirspor ise benzer biçimde Süper Lig’in oldukça uzağında. Ancak futbolun giderek endüstrileştiği, takımların sarf edilen çabalara değil, harcanılan paralara dayalı olarak kurulduğu gerçeğini de en ağır yaşayan coğrafyalardan birisi Adana. Bilhassa Uzan grubunun ‘90’lı yılların sonunda Adanaspor’u satın alması ile başlayan şirketleşme süreci, en çok Adana futbolunun temelini oluşturan yerellik anlayışına zarar vermiş durumda.

Yine de her şeye rağmen Adana takımlarının ve Adana insanının futboldan vazgeçtiğini, mücadeleyi bıraktığını söylemek çok da mümkün değil. Ne de olsa Çukurova’nın bereketi hâlâ aynı toprakların üzerinde.

Sıcağıyla, Acısıyla Adana Futbolu, Adana futboluna eğrileri ve doğruları, başarıları ve başarısızlıkları, inişleri ve çıkışları kapsamında, son derece geniş katılımlı bir yazar kadrosu ve çok çeşitli tutum alışlar aracılığıyla etraflı bir bakış atıyor. Kuşkusuz ki konuya özel ilgi duyan okuyucuyla birlikte, her tür futbolseverin ilgisini çekecek bir kaynak.

(http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetay&ArticleID=954143&Date=13.09.2009 &CategoryID=40)

 

 

 

AdaptiveThemes