Skip to content

İKİP'den Kadınların Kurtuluşu Manifestosu

7 Mart 2010, ekleyen samata

 

İran’da Kadınların Kurtuluşu Manifestosu
 
Bu yılın 8 Mart’ı,
İran halkının İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı savaşımının sembolü Nida’nın anısına
 
İran İslam rejiminin varlığının kendisi, kadınların özgürlüğü ile bağdaşmazdır. İran İslam Cumhuriyeti, kadın düşmanı, İran’daki kadınlara karşı otuz yıldır en iğrenç taciz, ayrımcılık ve şiddet biçimlerinin uygulayıcısı ve cins ayrımcılığı sisteminin (apartayd) mimarı bir devlettir. Bir toplum, eğer kadınlar özgür değilse, özgür olamaz. Kadın düşmanı İslami rejim devrilmeksizin, İran’daki kadınlar haklarına kavuşamaz. İslam Cumhuriyeti gitmelidir! Bu, İran’da süregiden devrimin sembolü Nida Ağa Sultan’ın mesajıdır. Bu, yedi aydan beri halkın protestosunun ön saflarında İslam devletinin bütününe meydan okuyan cesur kadınların buyruğudur.
 
İran’da 8 Mart 1979’da, 30 yıl önce, biz özgürlükçü kadınlar ve erkekler Zorunlu Örtünmeye Hayır! haykırışlarıyla iktidara yeni gelmiş gericilere karşı durduk. Bugün, otuz yıllık acı verici ve kanlı cins ayrımcılık sistemi, cins köleliği ve kadınların durmaksızın bastırılması deneyimiyle beraber, bir kadın düşmanı devlet, cins ayrımcılığı sistemi rejimi İslam Cumhuriyeti’nin devrilmesi gerektiğini bizler bugünün genç ve ilerici nesliyle beraber her zamankinden daha açıklıkla ve şiddetle, ifade ediyoruz. İslam Cumhuriyeti liderlerinin, milyonlarca kadına karşı sistematik suçları ve insanlığa karşı suçlartı nedeniyle tutuklanması ve yargılanması gerektiğini söylüyoruz. İslam Cumhuriyeti’nin devrilmesiyle birlikte, terörist İslam devletlerinin, çetelerinin, namus tapınıcısı, erkek şövenisti İslami geleneklerin tutsakları İslamzede ülkelerdeki milyonlarca kadına yardım eli uzatacağız.
 
Bugün, İran’da süregiden devrime destek, geniş bir uluslararası harekete dönüşebilir ve dönüşmelidir. Bu yılın Uluslararası Kadınlar Günü 8 Mart, bu yıl İran’da kadınların ve halkın İslam rejimini devirme mücadelesiyle dayanışmanın damgasını taşıyacaktır. Kadın hakları aktivistlerini ve örgütlerini, İslam Cumhuriyeti’ne karşı devrimci hareketin sembölü Nida Ağa Sultan’ı anarak İran’daki kadın hareketiyle dayanışmalarını ifade etmeye çağırıyoruz. Bu yılın 8 Mart’ı, İran halkının özgürlük hareketiyle dayanışma hareketidir.
 
Aşağıda, İran’da Kadınların Kurtuluşu Manifestosu’nu duyuruyor, bütün kadın hakları aktivistlerini, laik ve ilerici güçleri bu Manifesto’yu desteklemeye ve İran halkının İslam rejiminin cins ayrımcılık sistemini devirme mücadelesiyle dayanışmaya katılmaya çağırıyoruz:
 
  1. İslam Cumhuriyeti liderlerinin ve görevlilerinin, otuz yıldır İran’da kadınlara karşı en iğrenç taciz, ayrımcılık ve şiddet uygulaması suçu da dahil olmak üzere insanlığa karşı suçlardan yargılanması
  2. Kadın düşmanı bütün İslami yasaların ve kadınlara karşı ayrımcılık içeren yasaların ortadan kaldırılması; ekonomik, siyasi, kültürel, sosyal ve aile alanlarında kadınların ve erkeklerin tam eşitliği
  3. Dinin, devletten, eğitim sisteminden ve hukuktan tamamen ayrılması
  4. Cinsiyetlerin ayrılmasının ve cins ayrımcılığı sisteminin kaldırılması
  5. Muta nikahının (İslami “eş kiralama”) ve çok eşliliğin yasaklanması, kadınlar ve erkekler için koşulsuz boşanma hakkı; kadınların medeni haklarını (seyahat hakkı, sosyal ilişki, sosyal faaliyetlere katılma gibi) eşin, babanın ya da ailenin diğer erkek üyelerinin iznine tabi kılan bütün yasaların kaldırılması; kadınların ve erkeklerin velayet haklarında ve boşanmadan sonra çocuk bakımında tam eşitliği.
  6. Kadınlar için zorunlu örtünmenin (hicab) kaldırılması, çocukların örtünmesinin yasaklanması ve tam giyinme özgürlüğü.
  7. Bütün barbar taşlama (recm), idam, kısas yasalarının ve diğer İslami cezalandırma biçimlerinin kaldırılması.
  8. Koşulsuz ifade, protesto, grevm toplantı, örgütlenme ve parti kurma özgürlüğü
  9. Bütün siyasi tutukluların derhal serbest bırakılması
  10. Din ve ateizm özgürlüğü ve dini eleştirme özgürlüğü
 
 
Mina Ahadi
Mahin Alipour
Shahla Daneshfar
Maryam Namazie
 
Manifesto’yu imzalamak için, lütfen manifestzanan@gmail.com ya da iransolidaritynow@gmail.com adreslerin e-mail gönderiniz, Eşit Haklar Şimdi (http://equalrightsnow-iran.com/) ve İran ile Dayanışma (http://iransolidarity.blogspot.com/) websitelerini ziyaret ediniz.
 
****************************************
 
8 Mart’ta İran’daki Kadınların Kurtuluş Mücadelesiyle Dayanışma Çağrısı
 
Bütün kadın hakları ve insan hakları örgütlerine, ilerici kişilere!
 
İran halkının despotizmden ve dini gericilikten kurtuluş için devrim hareketinin ön saflarında cins köleliği zincirlerini kırmak için savaşım veren kadınlar yer almaktadır. Bu devrim ve kadınların bundaki rolü, dünya genelinde çok büyük heyecan uyandıran, azami önemdeki siyasal olaylardır. Onlar, sizin sınırsız desteğinizi hak ediyorlar.
 
İran’da, topyekün bir cins ayrımcılığı sistemi (apartayd) hüküm sürmektedir. İslami rejimin kadınlara karşı işlediği vahşetler anlatılamazdır. İslam Cumhuriyeti yasaları altında, reşit olmayan kızlarla cinsel ilişki tamamıyla yasal iken evlilik dışı ilişki taşlayarak idam yoluyla cezalandırılabilirdir. İran tutukevlerinde, kadınlar tecavüze uğramakta ve idam edilmekteler. . . . Kadınların bu rejime bir son vermek için devrimin ön saflarında cesurca savaşım vermesi hiç şaşırtıcı değildir.
 
İran halkının devrimi sizlerin coşkulu desteklerinizi hak ediyor. Sizleri, 8 Mart 2010’u İran’daki devrim ile bir dayanışma gününe, Nida’yı ve özgürlük için, güncel tarihin en cani rejimlerinden birini ortadan kaldırma mücadelesinde yaşamlarını kaybetmiş bütün herkesi anma gününe dönüştürmeye çağırıyoruz. Sizleri, nerede olursanız olun İran’daki devrimi destekleme eylemlerine katılmaya, kendi insiyatifinizle bu türden eylemleri örgütlemeye ve cins ayrımcılık sisteminin ve kadınların köleliğinin simgesi İslami örtüyü yakma sembolik eylemlerinde bulunmaya çağırıyoruz. Dünyadaki en cani ve kadın düşmanı rejim olan İslam Cumhuriyeti’nin gitmesi için haykırınız!
 
Yaşasın 8 Mart
Yaşasın İran’daki kadınlarla uluslararası dayanışma
 
İran Komünist-İşçi Partisi Yurtdışı Örgütü
http://worker-communistpartyofiran.blogspot.com/
ikip@email.com

 

 

AdaptiveThemes