Skip to content

İKİP'den 1 Mayıs mesajı

30 Nisan 2010, ekleyen samata

İKİP'in 1 Mayıs - İran halkının devrimiyle uluslararası dayanışma günü başlıklı mesajını aktarıyorum:

İşçi örgütlerine, önderlerine ve aktivistlerine,
 
1 Mayıs 2010, İran halkının devrimiyle uluslararası dayanışma günü
 
2010 yılı 1 Mayıs’ında, İslam Cumhuriyeti’ne karşı kahramanca ayaklanan İran halkıyla dayanışmanın öne çıkması beklenmektedir. Halkın özgürlük için ayrımcılığa ve eşitsizliğe karşı bu muazzam devrimi, daha şimdiden dünya genelinde bir umut ve dayanışma dalgası yarattı. Doğal olarak, 1 Mayıs’ta işçiler şimdiye kadar görülmemiş bu global dayanışmanın ön cephesinde olacaktır.
 
İşçi sınıfından başka hiçbir sınıfın, siyasal İslam hareketinin başı ve dünya gericiliğinin ana kaynağı İslam Cumhuriyeti’nin yıkılmasında büyük çıkarı yoktur. İşçi sınıfından başka hiçbir sınıf, kadınların topyekün eşitsizliğini kendi rejiminin köşetaşına dönüştüren cinsel apartayd rejimine karşı devrime büyük ihtiyaç duymamaktadır. İşçi sınıfından başka hiçbir sınıfın, bu vahşi hapis, işkence, idam, baskı ve mutlak hak yoksunluğu sistemini devirmekte ve mümkün olan en geniş özgürlükleri yerleştirmekte büyük çıkarı yoktur. İşçi sınıfından başka hiçbir sınıfın, çok büyük çoğunluğun geçimlik gelirini yoksulluk sınırının altına iterken İslam örtüsü altında br avuç asalağı besleyen bu vahşi sömürü sistemini alaşağı etmekte büyük çıkarı yoktur.
 
İslam Cumhuriyeti, tam olarak, en başta 1979’da ayaklanan işçi sınıfını bastırmak ve ikinci olarak İslami soykırımı Ortadoğu’da ve dünyada insanlara, sivil haklara ve değerlere ve özgürlük için mücadelelere saldırmanın modeli ve aracı yapmak ve mazaret olarak kullanmak üzere kurulmuştur. Şimdi İran halkı, İslam Cumhuriyeti’ne karşı devrimci ayaklanmasıyla birlikte, doğal olarak en coşkulu müttefiklerini dünya işçileri arasında bulmalıdır.
 
İran Komünist-İşçi Partisi (İKİP), bütün işçi örgütlerini, önderlerini ve aktivistlerini, bu yılın bütün 1 Mayıs gösterisi örgütleyicilerini ve katılımcılarını 2010 1 Mayıs’ını İran halkıyla uluslararası dayanışma gününe dönüştürmeye çağırmaktadır. Dünyadaki en vahşi kapitalist rejimlerden birine karşı İran halkının devrimci mücadelesi, bu yılın 1 Mayıs gösterilerinde, afişlerinde ve konuşmalarında öne çıkmalıdır. İran halkının acil talepleri, mitinglerin bildirgeleri olarak kabul edilmelidir. İran’daki kitle gösterilerinde, grevlerinde ve işçi manifestolarında yükseltilen bu talepler şunlardır:
 
-         bütün siyasi tutukluların derhal ve koşulsuz serbest bırakılması
-         idam cezasının kaldırılması
-         son dönemlerde protestocuların katledilmesi emrini verenlerin ve gerçekleştirenlerin cezalandırılması
-         koşulsuz örgütlenme, grev ve siyasi parti kurma özgürlüğü
-         zorunlu örtünmenin ve cinsel apartaydın ortadan kaldırılması
-         asgari ücretin derhal aylık 1 milyon tomana (1000 dolara) yükseltilmesi
 
İKİP, yurtdışındaki bütün İranlıları partinin örgütlenmelerine katılarak dünya genelindeki 1 Mayıs mitinglerinde 1 Mayıs’ı kutlamaya ve İran halkının İslam Cumhuriyeti’ne karşı, özgürlük ve eşitlik için mücadelesine mümkün olan en güçlü uluslararası desteği harekete geçirmeye çağırır.
 
Yaşasın 1 Mayıs
Yaşasın işçilerin uluslararası dayanışması
Kahrolsun İran İslam Cumhuriyeti
Yaşasın sosyalist cumhuriyet
 
İran Komünist-İşçi Partisi
http://worker-communistpartyofiran.blogspot.com/

 

 

AdaptiveThemes