Skip to content

IBM, 360 bin çalışanına MS Office'i sildiriyor

11 Eylül 2009, ekleyen Erkin Özalp

Almanya’da çıkan Handelsblatt gazetesinin haberine göre, IBM şirketi, dünyanın farklı ülkelerindeki yaklaşık 360 bin çalışanına, Microsoft Office kullanımına tümüyle son verme ve IBM tarafından geliştirilmiş olan Lotus Symphony paketini kullanma talimatını iletmiş. IBM çalışanları, müşterilerine Lotus Smyphony’yi önermelerine karşın, bugüne kadar Microsoft Office paketini kullanmaya devam etmiş.  

Microsoft Word ve Microsoft Excel gibi yazılımları içeren Microsoft Office’in dünya genelindeki kullanılma oranının yüzde 90 civarında olduğu tahmin ediliyor. Microsoft Office, Microsoft’a en çok para kazandıran yazılım paketleri arasında yer alıyor.
 
Bu paketin en önemli alternatiflerinden biri, özgür bir yazılım olan açık kaynak kodlu OpenOffice (http://tr.openoffice.org/). IMB tarafından geliştirilmiş olan Lotus Symphony de, OpenOffice’e dayalı olarak geliştirilmiş bir paket (http://symphony.lotus.com/software/lotus/symphony/home.nsf/home). Ağustos sonunda IBM’in merkezinden gönderilen bir yazıda, 10 gün içinde şirketin tüm bilgisayarlarına Lotus Symphony paketinin yüklenmesi talimatı verilmiş. Ayrıca, bu yılın sonuna kadar, şirket dosyalarının tümü, “.doc” gibi Microsoft formatları yerine, “.odf” gibi lisanssız formatlar kullanılarak kaydedilecekmiş.
 
IBM sözcülerinden biri, şu ana dek 330 bin çalışanın Lotus Symphony’yi bilgisayarlarına yüklediğini söylemiş. Ayrıca, IBM’in hedefleri arasında, her tür bilişim platformundaki tüm bilgilerin İnternet aracılığıyla da erişilebilir olmasını sağlamak varmış. Şirket, bu amaç doğrultusunda, kaynak kodları açık olan ve bu sayede özgürce değiştirilebilen format ve yazılımları kullanacakmış.
 
Microsoft’un en önemli avantajı, pek çok yazılımının neredeyse tüm bilgisayarlarda yüklü olması ve bilgisayar kullanıcılarının farklı yazılımları denemek konusundaki isteksizliği. Ancak, bir yandan özgür yazılımcıların geliştirdiği OpenOffice paketi, bir yandan ofis uygulamalarını İnternet ortamına aktaran Google ve son olarak da IBM, Microsoft Office’in geleceğini zora sokacak gibi görünüyor. Önümüzdeki yıl, Office 2010 çıkarılacak. Microsoft Office’in bu yeni sürümü beklendiği kadar başarılı olamayabilir...
 
Kaynak: http://www.handelsblatt.com/unternehmen/it-medien/ibm-wirft-ms-office-raus;2455530

 

Yorumlar

openoffice

11 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 892

Openoffice gibisi yok... Hem ms ye benzediği için kullanırken yabancılık çekmiyorsunuz hem de biraz kurcalıyınca ws word'den hiç de aşağı kalmadığını görüyorsunuz.

 

 

AdaptiveThemes