Skip to content

Hindistan'da yüzlerce dinozor yumurtası bulunmuş

5 Ekim 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Hindistan’da 65 milyon yıl öncesine ait yüzlerce dinozor yumurtası fosili bulunmuş. Bu keşif sayesinde dinozorların yok olma nedenlerinin de açığa çıkarılabileceği düşünülüyor. Ayrıca belki de, bulunan yumurtalar sayesinde, dinozorların yeniden ortaya çıkarılmasının yolu açılır! 

 
 
Jeologlar, Güney Hindistan’da, 65 milyon yıl öncesine ait olabilecekleri düşünülen yüzlerce dinozor yumurtası fosili bulmuş. Ülkenin Tamil Nadu eyaletindeki eski bir nehir yatağında gerçekleştirilen kazılar sırasında tesadüfen bulunan fosillerin gerçekten de dinozor yumurtaları oldukları farklı üniversiteler tarafından doğrulanmış.
 
Her biri yaklaşık olarak bir futbol topu büyüklüğünde olan (daha doğrusu çapları 13 cm ile 23 cm arasında değişen) yumurtalarla ilgili dikkat çekici bir nokta, bunların kısır olmasıymış.
 
Yumurtaların farklı katmanlarda bulunması, dinozorların aynı yere farklı yıllarda gelerek yumurtalarını bırakmış olmaları gerektiği şeklinde yorumlanmış. Fosillerin üzerinde volkanik kül kalıntılarının bulunması ise, dinozorların volkanik etkinlikler nedeniyle yok olmuş olabileceği tezini güçlendiriyormuş.
 
Dinozor yumurtalarının varlığı da ilk olarak 1860’lı yıllarda bir İngiliz jeolog tarafından yine aynı bölgede keşfedilmiş.
 
Konuyla ilgili bir de video var:
 
http://en.rian.ru/video/20091005/156352284.html
 
 
Kaynak: http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/8284695.stm
 

 

 

 

AdaptiveThemes