Skip to content

Hem beleş balık ekmek ve balık çorbası var, hem midye dolma yeme yarışması

22 Ekim 2009, ekleyen Ömer Faruk Yalçın

Gelecek hafta Cumartesi – Pazar, yani 31 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde Kumkapı’da İstanbul Balık Festivali varmış. Şehristanbul Derneği, Balıkçılığı Koruma ve Geliştirme Derneği, Kumkapı Turistik Restaurantları, Esnafları Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen festivalde, bedava balık ekmek dağıtılacak ve midye yeme yarışması yapılacakmış.
 
“İstanbul’da balıkçılığın gelişiminde katkıda bulunması, balık tüketiminin teşvik edilmesi, Kumkapı’nın İstanbul’un balıkçılık merkezi olduğunun vurgulanması, balıkçılığın ileri ülkelerdeki seviyeye gelmesi, olta balıkçılığının teşviki, deniz yemeklerinin kalitesinin yükseltilmesi” amaçlarıyla düzenlenen festival programından ilgi çekici başlıklar ve etkinlikler şöyle:
                                         
 
* Festivalde 5 ton balık kullanılacak: Balık Ekmek ve Balık Çorbasının yapımında kullanılmak üzere Balık Müstahsileri Derneği tarafından sağlanan toplam 5 ton balık halka sunulacaktır.
 
* Halka Bedava Balık Ekmek: Balık Müstahsilleri Derneği’nin sağladığı balıkla ve Kum-Der’in katkılarıyla 31 Ekim 2009 Cumartesi günü saat 15.00’de binlerce kişiye bedava balık ekmek dağıtılacak.
 
* Halka Bedava Balık Çorbası: Balık Müstahsilleri Derneği’nin sağladığı balıkla ve Kum-Der’in katkılarıyla 01 Kasım 2009 Pazar günü saat 14.00’te büyük bir Osmanlı Kazanı’nda pişirilmiş balık çorbası Kumkapı’da binlerce kişiye dağıtılacak
 
* Çocuklarla boyama: Şehristabul Derneği’nin, tarihi eserleri sahiplendirme projesinin devamı olarak çocuklara İstanbul Balık Festivali’nin amaçları anlatıldıktan sonra, bunun onlarda neyi çağrıştırdığı sorusu sorulacak; cevap ise resimlerde aranacak.
 
* Ücretsiz Turlar: Sanat Tarihçi Atilla Tuna rehberliğinde “Kumkapı” adlı ücretsiz yürüyüş turu Cumartesi ve Pazar günü saat 14.00-16.00 arası yapılacaktır. Turun başlangıç yeri Kumkapı Meydanı’dır.
 
* Ücretsiz Sağlık Taraması: SYMBIOSIS Sağlık ve Çevre Gönüllüleri Derneği doktorları Kumkapı Meydanı’nda ve Festival süresince halka ücretsiz sağlık taraması yapacaktır.
 
* En İyi Deniz Yemekleri Yarışması: Kumkapı Meydanı,  31 Ekim 2009, Saat: 13.00 – 15.00 (6. İstanbul Balık Festivali”nde geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da “Deniz Yemekleri Yarışması” yapılacak ve 4 dalda ödüller verilecek. Bu dallar şöyle: En iyi balık çorbası, En iyi deniz mezesi, En özgün balık yemeği,  En iyi midye dolma)
 
* Oltayla Balık Avı Yarışması: 01 Kasım 2009, Yeni Galata Köprüsü, Saat: 10.00 – 12.00
 
* En çok midye dolma yeme yarışması:  Halka açık olarak düzenlenecek yarışma 01 Kasım 2009, Pazar günü Kumkapı Meydanı’nda saat 13.00’te yapılacaktır.

  

 

 

AdaptiveThemes