Skip to content

Haydi Akçakoca'ya, Lenin turuna!..

29 Mayıs 2009, ekleyen Ali Mert

“Karadeniz denizdir / kah uslu kah delidir / delidir karayeldir / karayel oy karayel / karayel oy karayel / karaaaaa, haydaaaaa”

Cem Karaca’nın yıllar öncesinden gelen bu şarkı sözlerindeki gibi, Karadeniz’in deli karayeli, yıllar önce bir Lenin büstü getirmiş meğerse memleketimize.

Düzce Akçakoca sahillerine vuran bu tahta Lenin büstü, şimdi yeniden keşfedilmiş ve turizm amaçlı sergilenmesi için ilçeye “dikilmesi” söz konusu oluvermiş.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Akçakoca Kaymakamı Savaş Tuncer konuyla ilgili şunları söylemiş: “Lenin’in ağaç oyma heykeli yıllardır belediyenin deposunda bulunuyor, belediye ile işbirliği halinde heykeli ilçenin uygun bir yerine koymayı planlıyoruz. Böylece Lenin’in Rusya’dan sonra heykelinin olduğu ender yerlerden biri Akçakoca olacak. Bu büst, ilçenin turizmde başlattığı atılımda adını duyurmasında olumlu katkı sağlayacak.”

Akçakoca Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Göral ise, “Lenin büstü, ilk kez eski Dışişleri Bakanı, Düzce Milletvekili Yaşar Yakış’ın konuyu sorması ile gündeme geldi. Görevi devralınca kaymakam da bunu sordu. Biz de araştırınca büstü depoda bulduk. Lenin’in siyasi görüşleri bizi bağlamaz. Şimdi nereye dikeceğimizi araştırıyoruz. Bu büst, Akçakoca’da başlatacağımız turizm için iyi bir vesile olacak” demiş.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun sözleri de, kaymakamın ve belediye başkanınkileri tamamlayıvermiş: “Büstün yerleştirilmesi ile ilçeye yönelik Lenin turları başlayacaktır.”

Anadolu Ajansı bunu yazmamış, Köfteoğlu da söylememiş ama, Akçakoca’dan gelen bu sevindirici haberin ardından, Karadeniz sahillerindeki diğer ilçelerimizin belediye depolarında da, Stalin büstü arama tarama çalışmalarına başlanmış…

Yorumlar

Akçakoca çıkışı Lenin'de arıyor!

31 Mayıs 2009, yazan Site Yönetimi,
Yorum no: 71

Muzaffer Osmanoğlu'nun Türkiye bölümüne eklediği bu haberi daha önce Okuldan-Kentten bölümünde çıkmış olan habere yorum olarak ekliyoruz - Site Yönetimi

Mayıs 31, 2009 yazan Muzaffer Osmanoğlu

Yıllar önce dalgalarla Akçakoca kıyılarına vuran Lenin büstü ilçede yaşayanların umudu oldu

DÜZCE - Turizmciler, yıllar önce Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla Düzce’nin Akçakoca kıyılarına vuran, Rusya’da Ekim Devrimi’nin lideri Vladimir İlyiç Lenin’in ağaç oyma büstünü bir yere yerleştirip, bölgeye turlar başlatmayı istiyor.
Akçakoca Kaymakamı Savaş Tuncer, Lenin’in ağaç oyma heykelinin yıllardır belediye deposunda bulunduğunu söyledi. Akçakoca Belediyesi ile işbirliği halinde heykeli ilçenin uygun bir yerine koymayı planladıklarını belirten Tuncer, böylece Lenin’in Rusya’dan sonra heykelinin olduğu ender yerlerden birinin Akçakoca olacağını kaydetti. Tuncer, Lenin büstünün ilçenin turizmde başlattığı atılımda adını duyurmasında olumlu katkı sağlayabileceğini ifade etti.
Akçakoca Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Göral ise kıyıya vurduktan sonra yıllardır belediye deposunda saklanan büst ile ilgili olarak, "Lenin büstü ilk kez eski Dışişleri Bakanı, Düzce Milletvekili Yaşar Yakış’ın konuyu sorması ile gündeme geldi. Görevi devir aldıktan sonra sayın Kaymakam da bunu sordu. Biz de araştırınca Lenin’in ağaçtan oyma bir büstünün belediyemiz deposunda olduğunu öğrendik. Lenin’in siyasi görüşleri bizi ilgilendirmez. Ancak tarihi bir kişilik olduğu tartışılmaz. Büstü ne yapacağımızı araştırıyoruz. Büstün uygun bir yere dikilmesinin, Akçakoca’da başlatacağımız turizm atağı için iyi bir tanıtım vesilesi olacağına inanıyoruz" dedi.Öte yandan, TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, büstün yerleştirilmesiyle ilçeye yönelik "Lenin turları" başlayabileceğine inandığını söyledi.

Kaynak: www.radikal.com.tr

 

 

AdaptiveThemes