Skip to content

Havana'da Lada ve Moskviç gösterisi düzenlenmiş

24 Eylül 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

Türkiye'de Alman otomotiv şirketi Volkswagen'in "kaplumbağa", "tosbağa" ya da "vosvos" diye de anılan klasik modelinin sahipleri tarafından düzenlenen etkinliklerin bir benzeri, Küba'nın başkenti Havana'da, Lada ve Moskviç markalı Sovyet/Rus otomobillerinin sahipleri tarafından düzenlenmiş. 

Küba'daki "Rus Otomobillerini Sevenler Kulübü"nün üyeleri, Havana yakınlarında bir gösteri düzenlemiş. Gösteriler sırasında, Lada ve Moskviç markalı otomobiller birbirleriyle yarıştırılmış. Onarım ve yedek parça bulma kolaylığı nedeniyle Küba'daki en popüler otomobil markası Lada'ymış. 

Rus haber ajansı Ria Novosti, Kübalıların otomobilleriyle gurur duyduklarını vurgularken, 15-20 yıllık araçların bile teknik açıdan mükemmel durumda olduğunu aktarıyor. Yine ajansın haberine göre, Kübalılar, ortalama aylık ücretleri 20 doları geçmese bile, otomobillerini diledikleri şekillerde süsleyebilmek için giyecek ve mobilya harcamalarından kolaylıkla vazgeçebiliyormuş. Haber vermekten çok Rus otomobillerinin reklamını yapan Ria Novosti, kulüp üyelerinin, "Rus Lada'sı gerçek bir Küba otomobili!" dediklerini de iddia ediyor. 

Ama bir yandan resimlere bakıp diğer yandan da bunların alt yazılarını okurken, çarpıcı bir bilgiyle karşılaşıyoruz: Kulübün üye sayısı henüz 70'i bile bulmamış (Ria Novosti, "60'tan fazla" diyor). Zaten, haberi yapılan gösteri de, türünün ilk örneğiymiş. 

Gösteri sonunda hiç kimse kaybetmezken, Rus otomobilleri kazanmış... 

Kaynak ve gösterinin fotoğrafları (devam etmek için fotoğrafların üzerine tıklamanız gerekiyor):

http://en.rian.ru/photolents/20090924/156240499.html

 

 

 

 

 

AdaptiveThemes