Skip to content

Hasan Şaş oğluna 'Yusuf Deniz' adını vermiş

24 Ağustos 2009, ekleyen Hasan Duru

Futbolcu Hasan Şaş, oğluna, 1972 yılında Hüseyin İnan ile birlikte idam edilen Yusuf Arslan ile Deniz Gezmiş'in adlarını vermiş. Habertürk gazetesinden Kutlu Esendemir'in sorularını yanıtlayan Şaş, "demokrat görüşlü, Atatürkçü düşüncelere sahip" bir insan olduğunu söylemiş. Yaşar Kemal'le ilişkilerinden de söz eden Hasan Şaş'la yapılan röportajın bir bölümü şöyle: 

BU SIRALAR EDEBİYATIN DUAYENİ ADANALI YAŞAR KEMAL, KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÇABALARDA BİR ÇEKİM MERKEZİ OLUŞTURDU. TANIR MISINIZ YAŞAR KEMAL'İ?
Tanımaz mıyım? Hatta rahmetli dayım Muhittin Kaymaz'laydık. Bir gün onunla Yeşilköy'de arabayla gidiyorduk. Bir ayakkabıcıda Yaşar Kemal'i görmüş. 5-10 kilometre de gitmiştik. Dayım, "Hasan senden bir ricam var" dedi. ""Buyur" dedim. "Yaşar Kemal'le tanışabilir miyiz?" dedi. "Niye olmasın dayı; gideriz" dedim. Geri döndük aynı yolu. Sonra tanıştık kendisiyle, öyle devam etti muhabbetimiz.

2002'DE JAPONYA VE GÜNEY KORE'DEKİ DÜNYA KUPASI SIRASINDA SİZE TELEFONLA ULAŞTIĞI DOĞRU MU?
Doğru evet. Telefonla aradı beni Japonya'dan. "Hemşerim; kendini çok yere atıyorsun" dedi. Ben de, "Vallahi rakip sert giriyor, vuruyor" dedim. "Demek ki anladılar tehlikeyi" dedi. Gülüştük. Tebrik etti oynadığım oyundan dolayı. Aslında serzeniş değil de, daha çok, "Seninle gurur duyuyoruz" şeklinde bir konuşmaydı.

YAŞAR KEMAL'İN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK GİRİŞİMLERİNE NASIL BAKIYORSUNUZ?
Tabii, sanatçılar, yazarlar, olaylara daha ılıman, daha insancıl bakarlar. Çünkü onların sanatçı ruhları var. "Kan dursun" istiyorlar. Bu girişimleri çok doğal karşılıyorum.

ÇOCUKLARINIZDAN BİR TANESİNİN İSMİ DERİN, DİĞERİNİN YUSUF DENİZ. 1972'DE İDAM EDİLEN YUSUF ARSLAN'LA DENİZ GEZMİŞ'TEN ESİNLENDİĞİNİZ SÖYLENİYOR.
Evet öyle. Yusuf aynı zamanda benim kayınpederimin ismi. Hem de Yusuf Arslan'la Deniz Gezmiş'i severim. Çünkü zamanında Amerika'ya karşı çıkmış insanlar... Şimdi herkes Amerika'ya karşı çıkıyor. Demek ki bu adamlar ileri görüşlüymüş. '70'lerde işte o insanları idam ederken, yargılarken geniş kapsamlı bakmak gerekti olaylara. Onların durumu beni çok üzmüştü. Bu ülke için bir şeyler yapmaya çalışmışlardı. Ben de onları sevdiğimden dolayı, hem de kayınpederimin adı da Yusuf'tu. Onu da yaşatmak için Yusuf Deniz koydum. Bence çok güzel bir isim oldu.

DÜŞÜNCELERİNİZ, TAKIMDA BİR SORUN YARATMIYOR MUYDU?
Yoo, hiçbir zaman sorunlara yol açmadı... Ben demokrat görüşlü, Atatürkçü düşüncelere sahip bir insanım. İnsancıl taralım çok.

GÜLEN'i HİÇ KONUŞMADIK

MESELA TAKIMDA, FETHULLAH GÜLEN CEMAATİNİN ETKİLİ OLDUĞU, HAKAN ŞÜKÜR'ÜN DE BU CEMAATTEN OLDUĞU SÖYLENİRDİ HEP.
Hakan Ağabey'le aramızda öyle bir sıkıntı olmadı. Kendisiyle 5 yıl oda arkadaşlığı yaptık. Bir gün konuyu konuşmadık. Çünkü birbirimize saygı, sevgi çerçevesi içerisindeydik. Eğer ben onlara karışsaydım onlarla arkadaş olamazdım. Onlar bana karışsaydı, onlardan bana arkadaş olmazdı.

GENELDE FUTBOLCULAR ÜLKE MESELELERİNE FAZLA KAFA YORMAZLAR. SİZİ BUNLARDAN FARKLI KILAN NEDİR?
Kültürlü bir aileden geliyorum ve bizim evde, "Hasan bu golü nasıl attın? Bu arabayı mı aldın? Araban kaç para, buradan dükkân aldın, bu ne kadar?" gibi şeyler konuşmayız. Küçükten beri de öyle yetiştik.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Hasan_cok_SASirtacak/255616/5/Spor

 

 

AdaptiveThemes