Skip to content

Hangi sol yapı referandumda ne diyecek?

16 Temmuz 2010, ekleyen Hasan Duru

Neredeyse tüm sol parti ve örgütlerin referandum politikaları belli oldu... “Hayır”, “Boykot” ya da “Evet” diyenler şöyle kümeleniyor (sol yapı adlarına tıkladığınızda konuyla ilgili açıklamalarına ulaşabilirsiniz:  

 
HAYIR
Emek Partisi (EMEP)
Halkevleri
Halkın Kurtuluş Partisi (Kurtuluş Partisi)
İşçilerin Sosyalist Partisi (Sosyalist Parti)
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)
Türkiye Birleşik İşçi Partisi (TBİP)
Türkiye Komünist Partisi (TKP)
 
BOYKOT
Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP)
Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)
Emekçi Hareket Partisi (EHP)
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)
Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP)
 
(Yetmez ama) EVET
Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP)
 
BELİRSİZ
Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP)

 

Yorumlar

EDP Başkanı: "Evet dememiz lazım"

17 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3901

Genel Başkan Halis, 12 Eylül 2010 tarihinde anayasa paketine ilişkin gerçekleştirilecek referanduma ilişkin görüşlerini de açıkladı. Bugünkü Parti Meclisi’nin öncelikli konusunun referandumda takınılacak tutumu belirlemek olduğunun, burada yapılacak görüşmelerin sonunda EDP’nin kararının kamuoyuna açıklanacağını kaydeden Ziya Halis, oylanacak anayasa paketini yetersiz, noksan bulmasına karşın 12 Eylül Anayasası’na göre daha demokratik unsurlar taşıdığını söyledi. Halis, şöyle dedi:

“Bana göre, başkalarının bizi hangi yere koyduğu, koyacağı hiç önemli değildir, bizim kendimizi nereye koyduğumuz önemlidir. ‘Evet’ dersek AKP’nin yanına düşmüş olacağız, ‘hayır’ dersek şöyle olacak, ‘boykot’ dersek şöyle olacak. Bu süreçte yine EDP’nin farklığını ortaya koyabilmek, ‘doğruya doğru’, ‘eğriye eğri’ demek için bana göre ‘evet’ demek doğrusudur. Biz bu anayasaya ‘evet’ dersek daha doğru bir siyasi karar almış oluruz. Bizim için en kötü olan inanmadığımız halde ‘hayır’ cephesinin yanına katılmaktır. Dolayısıyla benim görüşüm bu referanduma ‘evet’ ama bu iktidara ve bu iktidarın yaptıklarına ‘hayır’ diyerek bu kararı almalıyız.”

Ziya Halis, referandum konusunda son kararın Parti Meclisi’ndeki görüşmeler ardından netleştirileceğini yineleyerek, alınan kararın 19 Temmuz 2010 Pazartesi günü basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanacağını bildirdi.

http://www.edp.org.tr/sayfa.php?uid=108

EDP'nin kararı ilk olarak Zaman'da!

19 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3910

EDP'nin referandum kararı ilk olarak Zaman gazetesi tarafından duyurulmuş:

'Evet' oyumuz AK Parti'ye değil demokratikleşmeye

Referandumda 'evet' diyeceklerini açıklayan Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Genel Başkanı Ziya Halis'i, Parti Meclisi (PM) onayladı.

Sergilenecek tavırla ilgili PM toplantısında yapılan oylamada, bazı Alevi kökenli üyelerin itirazlarına rağmen 'anayasa değişikliğine destek' kararı çıktı.

EDP'nin önceki gün yapılan PM toplantısında görüş ayrılığı yaşandı. Kazım Genç ve Neval Oğan Balkız gibi Alevi kökenli bazı isimler 'evet' oyu vermenin AK Parti'ye destek anlamına geleceğini, bu nedenle referandumda ya 'hayır' demeleri ya da sandığa gitmemeleri gerektiğini savundu. Ziya Halis ise 'evet' oyunun AK Parti'ye değil, mevcut Anayasa'yı demokratikleştiren değişikliğe destek anlamı taşıyacağını kaydetti. Paketin yetersiz olmasına karşın 12 Eylül anayasasına göre daha demokratik unsurlar taşıdığını söyledi. Yapılan oylamada, referandum için 'evet' oyu verilmesi oyçokluğuyla kabul edildi. Ziya Halis, PM toplantısında alınan kararı bugün bir basın toplantısıyla açıklayacak.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1006439&title=evet-oyumuz-ak-pa...

"f tipi sol parti"den başka

19 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3911

"f tipi sol parti"den başka ne beklenebilirdi ki?

http://www.haberveriyorum.net/icerik/erkin-ozalp-f-tipi-sol-parti

Oyunu bozmak için Boykot!..

21 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3944

TSİP: Tayyip Banayasası'na Hayır! Hayır! Hayır! Hayır!

19 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4247

"12 Eylül’ün ürünü olan 1982 Anayasası olağanüstü koşullarda hazırlandı ve olağanüstü koşullarla halkoyuna sunularak yüzde 95’lere varan bir oranla kabul edildi. Çünkü 12 Eylül faşistleri kitlelerin üzerinde tam anlamıyla bir korku yaratmışlar yığınların HAYIR demelerine de fırsat vermemişlerdi. Dolayısı ile korku yaratarak aldıkları oyların sonucundan da beşi bir yerde generaller övünç duyan açıklamalar yaparak övünmüşlerdi. TÜRKİYE SOSYALİST İŞÇİ PARTİSİ olarak bizler HAYIR oyu kampanyası açmış birçok sandığa parti amblemli bildiriler koyarak Anayasa’ya Hayır demiştik. Bu kampanya sonrası ise pek çok sayıda partili arkadaşımız tutuklanmış ve işkence görmüşlerdi."

BU KEZ DE TAYYİP’İN BANAYASASINA HAYIR

Bizler çok iyi biliyoruz ki, AKP’nin getirdiği anayasa değişikliği ile 12 Eylül faşist darbesinin ürünü olan 1982 Anayasası arasında gerçekte hiçbir ayrım yoktur. Bununla birlikte solculuktan liberalliğe çark eden pek çok kimse Tayyip banayasasına evet diyecekleri yönünde açıklamalar yapıyorlar. Gerekçelerini ise hiç yoktan bir adım atılmış görüşüne dayandırıyorlar. Bu liberal solcu döküntülerinin dile getirdikleri gibi gerçekten bir adım atılmış mıdır, yoksa bu BANAYASA ile gözlere kül üfürülmek mi istenmektedir. Bu sorunun yanıtını vermek hiç de zor değildir. AKP’nin yaptığı Anayasa değişikliğinde gerçekte sahip çıkılacak hiç mi hiçbir yan yoktur. Göstermelik kimi değişikliklerse baştan aşağı içine tuzaklar serpiştirilmiş gerici ve 12 Eylül Anayasası ile içerik olarak ayrımı olmayan değişikliklerdir. Bu değişikliklerle yargı öyle bir duruma getirilmek isteniyor ki, yargı yürütmenin isteğinin dışına çıkamasın. Zaten varlığı ile özel olan mahkemeler AKP eliyle daha da özel hale getirilecek ki, bu gelecek açısından karanlık günlere işaret ediyor. 12 Eylüle karşı çıkmak söyle dursun 12 Eylül savunulmasına karşın nasıl olmaktadır da Tayyip ve yandaşları kendileri gibi düşünmeyenleri sürekli olarak 12 Eylül’ü savunmakla suçlayabiliyorlar?

Bu konuda AKP’nin gerçek yüzünü anlamak istiyorsak iki noktaya bakmamız ve bir yargıya varmamız kolaylaşacaktır. 12 Eylül’ün başı: “asmayalım da besleyelim mi” diyen kişi kimdir? Kenan Evren. Kenan Evren’i köşke kim çağırıp kendisiyle düşün alışverişinde bulunmaktadır: Abdullah Gül. Peki, nasıl olmaktadır da 12 Eylül’e her fırsatta karşı olduklarını söyleyen bu AKP’liler böyle davranabilmektedir? Demek ki ortada açıktan a-çığa bir göz boyama söz konusudur ki, AKP bunu işbaşına geldiğinden bu yana yapmaktadır. Ya peki YÖK’ün değiştirilen anayasa maddelerinde yer almamasına ne denilmelidir? Bu konuda anlaşılacak denli açıktır. AKP bugün YÖK’ü ele geçirmiştir ve 12 Eylülün bir anayasal kurumu olan YÖK’e bu nedenle dokunulmamaktadır. Çünkü AKP, YÖK aracılığı ile hem üniversitelerde kadrolaşmayı, hem de üniversite öğrencilerini kendi görüşleri doğrultusunda koşullandırarak taraf yapmayı kendisi için daha yararlı bulmaktadır. Bu yüzden de işbaşında değilken YÖK’ü kaldıracaklarını söyleyenlerin bugün seslerinin çıkmamasındaki hikmet bunların demokrasi anlayışlarının da hikmetlerle dolu olduğun göstermektedir.

Anayasa kuşkusuz hazırlanırken başta işçi ve emekçiler olmak üzere onların örgütlerinin hiç mi hiç düşüncesi alınmadığı gibi, AKP kendisi dışında bulunan sistem partileriyle bile uzlaşma arayışına girmemiş meclisteki üstünlüğüne dayanarak bir BANAYASA yapmaya kalkışmıştır. AKP’nin getirdiği bir tek parti kapatmalarla ilgili Anayasa maddesi meclisten geçmemiş, diğer maddeler referandum koşuluyla kabul edilmiştir. Mecliste kabul edilmesine karşın CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak değiştirilen Anayasa maddelerinin iptalini istemiştir. Anayasa Mahkemesi ise esasa da girerek maddeleri ele almış, Anayasa Mahkemesinin ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun oluşumu ile ilgili özde bir şey ifade etmeyen değişiklikler yaparak (yani meclisin yerine kendisi düzenlemeler yaparak) değiştirilen Anayasa maddelerinin tümünün halkoyuna gidebileceği hükmüne varmıştır. İşte bu nedenle önümüzdeki 12 Eylül Pazar günü AKP’nin BANAYASASININ kabulü veya reddi için halkoylaması vardır.

Halkoylamasında Evet ya da Hayır oyu için gerekli propaganda çalışmaları da başlamıştır. AKP EVET’i kapmak ve bir yıl sonra yapılacak seçimlerde iktidarını korumak için oylamaya bütün ağırlığını koymaktadır. AKP Grup toplantısında Recep Tayyip Erdoğan’ın ağlayarak Erdal Eren’den, Necdet Adalı’dan ve MHP’li Mustafa Pehlivanlı’dan söz etmesi ise gerçek duygularını değil yaptığı takkiyyeyi yansıtmaktadır. Bu yüzden de daha da önemlisi AKP tayfasının politik çizgisi nedeniyle desteklenmesi anlamına gelecek olan BANAYASAYA evet demek o gerici saflarda yer almak demektir. BOYKOT ise arkasında durulamayan devrimci demokrat bir anlayışın hareket bereket teorisini yansıtır ki, bu tutum da son tahlilde AKP ile aynı çizgiyi paylaşmak olur. Sonuç olarak 12 Eylül Pazar günü önümüze gelecek olan sandıkta bütün ilericiler, devrimciler ve sosyalistler HAYIR oyu kullanmalıdırlar. Hayır oyu kullanırsak 12 Eylül Anayasasını desteklemiş oluruz benzeri düşüncele taşıyanlara ise bir sözümüz vardır: Örneğin biz TSİP’liler 12 Eylül 1982 Anayasasına da hem de o günün zor koşullarında HAYIR dedik, demekle kalmadık bu yönde kitleleri Hayır demeye çağıran çalışmalar yaptık. Biz kendimize güveniyoruz HAYIR diyeceğiz ya siz kendinize güveniyor musunuz?

 

 

AdaptiveThemes