Skip to content

Halkevleri'nin davası Metrobüs zamlarını durdurdu

15 Ocak 2010, ekleyen Hasan Duru

İstanbul'daki Metrobüs biletlerine yapılan zamlara karşı Halkevleri tarafından açılan davada, zamlarla ilgili olarak "yürütmeyi durdurma" kararı alınmış. İstanbul 10. İdare Mahkemesi, enflasyon oranınının çok üzerideki zamların hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığı sonucuna varmış. Halkevleri Genel Sekreteri Oya Ersoy'un konu hakkındaki açıklaması şöyle: 

Halkevleri’nin metrobüs zammının hemen ardından İdare Mahkemesi’ne açtığı davada ilk aşama sonuçlandı. Mahkeme, Halkevleri tarafından açılan davada, zamla ilgili “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararında, enflasyon oranını fahiş bir biçimde aşan zammın hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığı sonucuna varıldığı ifade edildi. Mahkeme, tüm giderlerin taşımadan sağlanacak gelirlerle karşılanmasını da kamu yararına uygun bulmadığını belirtti.

Bu sonuç halkın haramilere karşı zaferidir.

Bu kazanım, soyguna hayır diyerek turnikelerden parasız geçen herkesindir. Zamcılara, soygunculara karşı eylemler yapanların, belediyenin kapısına dayananlarındır.

Zamlara karşı tepkilerimiz karşılığını bulmuş, mahkeme zammın geri alınmasına dair kararını açıklamıştır.

Ancak bizlerin işi bitmedi. Zammın geri alınması için sürecin takipçisi olacak, ulaşım bir hak olarak kabul edilene kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz.

Sabah 6-9, akşam 17-21 saatleri arasında ulaşımın parasız olması için sesimizi yükselteceğiz.

Kaynak: http://www.halkevleri.org.tr/yenisayfa.php?no=5422

Yorumlar

Topbaş, mahkeme kararını tanımayacakmış

15 Ocak 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 1718

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Metrobüs zamlarıyla ilgili "yürütmeyi durdurma" kararını uygulamayacaklarını açıklamış: 

"Mevcut ücret tarifeleri devam edecek. Yargının verdiği karar anında uygulanacak diye bir şey yok. UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) bir ay içerisinde bir değerlendirme yapacak. Değerlendirmeye göre de düzenleme yapılacak." (Kaynak)

Mahkeme kararları, AKP'nin işine yaradıklarında, "anında" uygulanırlar; böyle olmadıklarında, ne zaman (ve ne şekilde) uygulanacaklarına AKP'liler karar verir... Malum, demokratikleşiyoruz ve "hukuk devleti" oluyoruz...

 

 

AdaptiveThemes