Skip to content

Halkevleri'nden Metrobüs zamlarına karşı eylemler

3 Aralık 2009, ekleyen Hasan Duru

Halkevleri ile Halkevleri çizgisindeki Öğrenci Kolektifleri, İstanbul'daki Metrobüs zamlarına karşı, Cevizlibağ ve Zincirlikuyu Metrobüs duraklarında eylem yapmış. Turnikelerden Akbil basmadan geçen ve geçilmesini sağlayan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri, 5 Aralık Cumartesi günü 14.00'te (ya da 14.30'da) İstiklal Caddesi'nde zamlara karşı yürüme çağrısında bulunmuş. sendika.org'da çıkan haber şöyle: 

Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri bugün iki ayrı metrobüs durağında akbil basmadan metrobüse binme eylemi yaptı. Halkevcilerin ve Kolektifçilerin çağrısıyla iki durakta da yüzlerce kişi eyleme katıldı.

İstanbul Halkevleri ulaşıma yapılan zamları geri çektirmek için eylemlerine devam ediyor.

Halkevciler zamları protesto etmek için bugün de (2 Aralık Çarşamba) Cevizlibağ Metrobüs Durağı’ndaydı.

Saat 18.00’dan itibaren tam bir saat boyunca metrobüs durağında yolcuların akbil basmadan binmesini ve eyleme destek vermelerini sağlayan Halkevciler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ı bir kez daha uyardı .

Eyleme yolcular tarafından da katılım çok yüksekti yüzlerce kişi akbil basmadan turnikelerden geçti ve alkışlarıyla zamları protesto etti.

Cumartesi Taksim’deyiz

Zamlar geri alınana kadar eylemlerine devam edeceklerini ve cumartesi günü saat 14.00'da İstiklal Caddesi’nde bir yürüyüş yapacaklarını duyuran Halkevciler, “Harami Topbaş İstanbul’dan defol”, “Topbaş zammını al başına çal”, “Ulaşım haktır satılamaz” sloganları atarak eylemi bitirdiler.

Kolektifler’in isyanı Zincirlikuyu’da büyüdü

Halkevleri ile aynı dakikalarda, Öğrenci Kolektifleri Zincirlikuyu Metrobüs durağında zamlara karşı “turnikeleri aştı”.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Vatandaş, öğrenci tepkisinde haklıdır. Kendine göre bir bütçeleri var çünkü. Biz zam konusunda çok hassas davrandık. Mümkün mertebe yapmamaya çalıştık ama kurum zarar ediyor" şeklindeki sözleri karşısında Öğrenci Kolektifi üyeleri “Vatandaş haklıysa zammı geri al” dedi.

Metrobüs durağına gelen yüzlerce kişiyi ulaşım zamlarını protesto etmek için Akbil basmadan geçmeye çağıran Öğrenci Kolektifi üyeleri, şarkılarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni protesto etti.

Metrobüs durağına gelenler öğrencilerin şarkılarına, sloganlarına alkışlarla destek verirken yüzlerce kişi “Topbaş’ın zammını başına çalarak” turnikelerden ücretsiz “atladı”.

Öğrenciler toplu halde turnikelerden geçip otobüslere binerken tüm halkı Cumartesi günü saat 14.30’da İstiklal Caddesi’ne zamlara karşı yürümeye çağırdı.

Kaynak: http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=28001&ref=bm

Yorumlar

Cumartesi buluşması 14:00'da

4 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1440

Metrobüs zamlarına dur demek için, başta doğalgaz olmak üzere yeni zamları durdurmak için sesimizi yükseltiyoruz.

Şikayet etmiyor, hakkımızı kullanıyoruz. Her gün işe gidiş ve geliş saatlerinde parasız ulaşım hakkı istiyoruz. Bir araya gelip metrobüslere para vermeden biniyoruz… Zamlarını başlarına çalıyoruz!

Belediye’ye gidiyor, hesap soruyor, saldırıya uğruyor, mehter marşıyla karşılanıyor ama sesimizin kesilmesine izin vermiyoruz.

Sesimizi daha da yükseltmek için 5 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’de Galatasaray Meydanı’nda buluşup İstiklal Caddesi’nde sesimizi yükseltiyoruz!

Zamlara dur demek, ulaşım hakkımızı istemek, insanca yaşamak için yürüyoruz.

http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=28052&ref=bm

 

 

AdaptiveThemes