Skip to content

Hacı Orman ve arkadaşları için 70 imzalı açıklama

19 Ocak 2010, ekleyen Hasan Duru

Aralarında Ataol Berhamoğlu, Haluk Gerger, İsmail Beşikçi, Korkut Boratav ve Mihri Belli’nin de bulunduğu 70 aydın ve sanatçı, BEKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Orman ve arkadaşlarının serbest bırakılması çağrısında bulunmuş. BEKSAV tarafından imzaya açılmış olan metin ve imzacıları şöyle:  

Sanat ve Hayat Dergisi Yayın Komisyonu Başkanı, BEKSAV (Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı) onur üyesi, sevgili Kutsiye Bozoklar 16 Temmuz 2009 tarihinde aramızdan ayrıldı. Bu ayrılış, hiç belleklerden silinmeyecek bir kavga dostunun, arkasında bıraktığı mücadele dolu bir yaşamın, adanmışlığın adı oldu.
 
O sadece yazılarıyla, şiirleriyle ve makaleleriyle değil, bizzat yaşam pratiğiyle sosyalist gerçekçi bir aydının tüm sorumluluklarını yerine getirdi.
 
O bizim Ostrovski'miz, kavgaya dört elle tutunan çiçeğimizdi. BEKSAV (Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı) dostları, Sanat ve Hayat okurları, yeri doldurulamayacak bir sosyalist aydınını kaybetti 16 Temmuz 2009'da.
 
Onun aydın bilinçlerde açtığı yol, mayasını tutmuştu. Sanat ve Hayat okurları, BEKSAV dostları, çalışma arkadaşları, okurları, böylesi büyük bir öğretmene karşı görevlerini yerine getirerek, ellerinde karanfiller, dillerinde mücadele sözü vererek Kutsiye Bozoklar'ı sonsuzluğa uğurladılar.
 
18 Temmuz 2009 tarihinde Ankara Karşıyaka Mezarlığı'ndaki bu uğurlama töreninden 2,5 ay sonra, BEKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Orman ve arkadaşları, Kutsiye Bozoklar'ın cenaze törenine katılma gerekçesiyle tutuklanarak, Ankara Sincan F Tipi Cezaevine konuldu. Sanat ve Hayat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hacı Orman, çalışma arkadaşının, yazar dostunun, ilerici aydın bir kadın yazarın cenaze törenine katılmak ve törende konuşma yapmakla suçlanıyor. Hacı Orman ve arkadaşları, en insani görevlerini yerine getirmekle suçlanıyor.
 
Hacı Orman ve arkadaşlarının ilk mahkemesi, 29 Ocak 2010 tarihinde Ankara'da 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Biz aşağıda imzası bulunan aydın ve sanatçılar, tüm duyarlı dostlarımızı ve basını bu mahkemede bulunmaya, aydın-yazar Kutsiye Bozoklar'ın anısını yaşatmaya, Hacı Orman ve arkadaşlarını sahiplenmeye çağırıyoruz.
 
İMZA İÇİN DESTEK e-posta:
beksavduyuru@gmail.com
 
Konu: Basın Toplantısı
 
Yer: Taksim Hill Otel Toplantı Salonu
 
Tarih: 26 Ocak 2010
 
Saat: 12:00
 
Adnan Caymaz, Adnan Gerger, Ahmet Abakay, Ahmet Telli, Ahmet Tulgar, Alper Turgut, Aşkın Ayrancıoğlu, Ataol Behramoğlu, Aydın Engin, Aykan Erden, Berat Günçıkan, Bilal Kayabay, Dicle Anter, Doğan Özgüden, Ekrem Ataer, Emin Karaca, Ercan İpekçi, Ferhat Tunç, Feyza Hepçilingirler, Günay Aslan, H. Özgür Çağdaş, Hacay Yılmaz, Hakan Tahmaz, Halil İbrahim Özcan, Haluk Gerger, Hasan Öztoprak, Hasan Taşçı, Hülya Tozlu, İbrahim Okçuoğlu, İnci Tuğsavul, İsmail Beşikçi, Kazım Genç, Kemal Aytaç, Korkut Boratav, Mehdi Tanrıkulu, Mehmet Özer, Melih Pekdemir, Mihri Belli, Mustafa Sönmez, Muzaffer Oruçoğlu, Nazım Alpman, Necati Abay, Necmettin Salaz, Neşe Yaşın, Nurten Baydemir, Oral Çalışlar, Orçun Masatçı, Ozan Şah Turna, Ozan Şiar, Ömer Madra, Özcan Erdoğan, Özcan Sapan, Ragıp Zarakolu, Sadık Albayrak, Selçuk Kozağaçlı, Sevim Belli, Sezai Sarıoğlu, Sibel Özbudun, Şebnem Korur Fincancı, Şükrü Erbaş, Tacim Çiçek, Tayfun İşçi, Temel Demirer, Uğur Kutay, Umur Hozatlı, Varlık Özmenek, Vedat Ülger, Yener Orkunoğlu, Yılmaz Demiral, Zerrin Taşpınar.

 

 

 

AdaptiveThemes