Skip to content

Google'a erişim engellemesine utanmazca açıklama

4 Haziran 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Türkiye'deki İnternet kullanıcıları, bir süredir, Google tarafından sunulan farklı hizmetlerden yararlanamıyor. Dahası, youtube.com yasağı gerekçe gösterilerek çok sayıda IP'nin yasaklanması nedeniyle, Google'dan farklı hizmetler alan İnternet sitelerine erişimde de sıkıntılar yaşanıyor. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tepkiler üzerine bir açıklama yaparak, Google'a yasak konmadığını ve youtube.com tarafından kullanılan IP'lerin başka Google siteleri tarafından da kullanılmasından kaynaklanan sıkıntıların kendilerini ilgilendirmediğini söylemiş: 

"Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim
Başkanlığından Kamuoyuna duyuru

Basın yayın organlarında hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış google gibi bazı alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönünde yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Tarafımızca tesis edilen işlem, kamuoyunun yoğun gündemini oluşturan İnternet adresleriyle ilgili olmayıp, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 05/05/2008 tarihli ve 2008/402 no'lu kararı gereği erişimi engelli olan, http://www.youtube.com İnternet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir.

Sonuç olarak http://www.youtube.com'a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.

Dolayısıyla bu hizmetlerden yararlanan İnternet kullanıcılarının mağduriyetinin çözümü bahse konu hizmetleri sunan şirketlerin elinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Ancak BTK'nın bu işlemi yüzünden zarar gören, Google'dan çok, Türkiye'deki İnternet kullanıcıları. Örneğin, şu anda, Google Çeviri (Translate) hizmetinden de yararlanılamıyor, dünyanın en büyük sanal kütüphanelerinden Google Kitaplar'dan da (Google Books)... IP yasaklarından etkilenen Google siteleri şunlar: 

http://code.google.com
http://pages.google.com
http://video.google.com
http://translate.google.com.tr
http://docs.google.com
http://books.google.com
http://chrome.google.com
http://sketchup.google.com
http://froogle.google.com
http://labs.google.com
http://mars.google.com
http://moon.google.com
http://notebook.google.com
http://toolbar.google.com
http://browsersync.google.com
http://catalog.google.com
http://codesearch.google.com
http://dir.google.com
http://earth.google.com
http://groups.google.com.tr
http://shopping.google.com
http://sky.google.com
http://support.google.com
http://tools.google.com
http://wap.google.com
http://answers.google.com
http://google-analystics.com (Kaynak)
 

Borusan Telekom Müşteri Servisleri tarafından bu kurumdan hizmet alanlara gönderilen bilgilendirme yazısı şu şekilde: 

"Değerli Müşterimiz,

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan firmamıza iletilen karara göre, Google servislerine ait bazı IP'lere erişim engellenmiştir. Erişimi engellenen IP'ler dolayısıyla, Google'ın bazı uygulamalarına erişememe ya da erişimde yavaşlık problemleri yaşanması beklenmektedir.

Bu engellemenin beklenen muhtemel sonuçlarını aşağıda dikkatinize sunarız;

· Google web uygulamalarına, web sitesi de dahil olmak üzere erişimde sorun yaşanması,

· Google Analytics, Google Maps gibi, Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,

· Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,

· Google tarafından host edilen web siteleri ve mail hizmetlerine erişim sorunu.

Bu engelleme kararı nedeni ile, yukarıda açıkladığımız Google servislerine doğru yaşanacak yavaşlık ve erişim sorunlarının Borusan Telekom kaynaklı olmadığını bilgilerinize sunarız."

Borusan Telekom'un açıklamasından da anlaşılabileceği üzere, youtube.com yasağını genişletme bahanesiyle atılan adım, Türkiye'deki tüm İnternet kullanıcılarının cezalandırılması anlamına geliyor. 

Durmak yok, AKP eliyle gelen yeni karanlıklara doğru yola devam...

İLGİLİ YAZILAR:

Türkiye'deki Youtube sansürü sıkılaştırılmış!

Kahrolsun matbaa!

Yorumlar

Googla'dan yasaklar hakkında açıklama

4 Haziran 2010, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 3512

chip.com.tr'nin haberine göre, Google şu açıklamayı yapmış:

"Google uygulamalarına Türkiye'den erişimin engellendiği yönünde haberler aldık. Google'ın servislerine Türkiye'den erişimde yaşanan sıkıntıların, sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz." (Kaynak)
 
Anlaşılan, Google, youtube.com'un son yasaklanan IP'lerini kullanan sitelerinin IP'lerini değiştirecek...

Büyüksün Telekom

5 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3520

İlk Önce Hepinizi Saygıyla Selamlıyorum.Ben Android işletim Sistemli Cep Telefonu Satın Aldim Yüksek Bir Fiyata.Anroid'de Bildigimiz Gibi Google'ın :) Telefonumdan Faydalanamıyorum.Hiç Bir Google Sunucusuna Giremiyorum. Telefona Verdigim Para Heba Oldu.Telekomu Tüm İçtenliğimle Saygıyla Anıyorum :) Öyle Bi Anıyorumki Telekomu Islah Olmaz Bunlar.Her Şeyi Her Bahanelerini Müşterilerine Mal Ediyorlar.İnşallah Bir Çözümü Bulunur.İnternet Özgürlük'tür Lafınıda Tüm Akp'lilere İletiyorum Tekrardan.

google ne demek

23 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3971

şift g ve çift o var googlede , sakıncalı bir durum,
siz telekomdan iyimi bileceksiniz,
telekomda çok değerli cemaat abilerimiz var,
onlar bu işi iyi bilir ,itahat ederler

yasaklardan kim sorumlu?

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4638

yasaklardan dandik hukuk sistemimiz ve bazı kökleşmiş hukukçularımız sorumlu sevgili arkadaşlarım. her yazının sonuna bir siyasi cümle koymazsanız olmaz. bilindiği üzere hoş bir hareket olmasa da tayyip bir ara ben giriyorum demiştiydi.

 

 

AdaptiveThemes