Skip to content

Google neden yeni bir işletim sistemi çıkarıyor?

9 Temmuz 2009, ekleyen Erkin Özalp

Google Chrome adlı yeni bir işletim sisteminin çıkarılacağı duyurusu, beklenebileceği üzere, teknolojiyle ilgilenen çevrelerde büyük bir yankı uyandırdı. Microsoft’un Windows 7 adlı yeni işletim sistemini piyasaya sürme hazırlıkları yaptığı bir sırada gelen bu açıklama, büyük olasılıkla, bu yeni ürünü satın almayı planlayanların önemlice bir bölümünün yeniden düşünmesine yol açacak.

Bugün bile her şeyden önce arama motoruyla bilinen Google, bir işletim sistemi çıkararak Microsoft’a rakip olma gereksinimini neden duyuyor? Üstelik, bu yeni işletim sistemi de, Google’ın diğer pek çok ürünü gibi, ücretsiz olarak sunulacak. Google’ın bu işten kârı ne?
 
Google’ın temel amacı, insanların İnternet’e bağlı kaldıkları süreyi uzatmak. Çünkü İnternet ne kadar çok kullanılırsa, Google’ın hizmetlerinden yararlanma ve bu arada Google reklamlarıyla karşılaşma oranları da aynı ölçüde yükseliyor. Google aracılığıyla yapılan her aramada, çok sayıda reklamla da karşılaşılıyor. Beş yıldır kullanıcı sayısını ciddi şekilde artıran ücretsiz e-posta hizmeti Gmail’den yararlananlar, e-mektuplarını okurken, yan sütunda Google’ın reklamlarını görüyor. Google’ın blog (günlük) sitesi blogspot da, yine web siteleri oluşturmaya yarayan Google Sites da (Google Siteler), benzer bir yaklaşımla ücretsiz olarak hizmet sunuyor.
 
2008 yılında, Google’ın neredeyse tümüyle reklam gelirlerinden oluşan cirosu 21,8 milyar dolara ulaştı. Bir tahmine göre, dünya çapında İnternet reklamcılığıyla elde edilen gelirlerin toplamı 50 milyar dolar civarında. Microsoft’un 2008 yılındaki toplam gelirleri ise 60 milyar dolara ulaşmış. Bunun 16,8 milyar doları işletim sistemleri satışından, 19 milyar doları ise diğer paralı yazılımların satışından kaynaklanmış. (http://www.spiegel.de/netzwelt/tech/0,1518,635050,00.html)
 
Google, yeni hamlesiyle, kişisel bilgisayarların kullanılma tarzını değiştirmek istiyor. Güçlü bilgisayarlara ve karmaşık işletim sistemlerine duyulan gereksinimi ortadan kaldırırken, tüm temel uygulamaların İnternet üzerinden çalıştırılmasını hedefliyor. Aslında, Google’ın yeni bir işletim sistemi çıkarmayı planladığı hakkındaki söylentilerin ardında, bugüne kadar daha çok Microsoft Office programları kullanılarak gerçekleştirilen uygulamaların pek çoğunun İnternet versiyonlarını sunmuş olması da bulunuyordu. Dokuz ay önce çıkarılan web tarayıcısı Google Chrome da, söz konusu beklentiyi güçlendirmişti. Ayrıca, cep bilgisayarları için geliştirilen Android adlı Linux tabanlı işletim sistemi de, Google’ın işletim sistemleriyle ilgilendiğinin bir başka göstergesiydi.
 
Eğer Google Chrome adlı işletim sistemi başarıya ulaşırsa, insanların kişisel bilgisayarlarına bağımlılıkları azalacak ve neredeyse tüm veriler İnternet’te tutulmaya başlayacak. Bu gelişme, bir yandan büyük bir kolaylık sağlayacak. Örneğin, işletim sistemini bir USB belleğine yükleyenler, her tür bilgisayarı kendi bilgisayarları gibi kullanabilecek ve tüm verilerine İnternet aracılığıyla ulaşabilecek. Ayrıca, kullanılan bilgisayarların hangi işlemci hızına, ne kadar belleğe sahip olduğu önemsizleşecek, İnternet bağlantısının hızı çok daha büyük bir önem kazanacak.
 
Aslına bakılırsa, bu gelişme, dünya ölçeğindeki kaynak kullanımı açısından da olumlu bulunabilir. Microsoft’un işletim sistemi tekeli nedeniyle, bilgisayarlarını daha sınırlı amaçlar için kullanıp gelişkin programlara gereksinim duymayanlar bile, zaman içinde, daha güçlü bilgisayarlar ve yeni işletim sistemleri satın almak zorunda kalıyor. Yazılımların İnternet aracılığıyla çalıştırılması, bilgisayarların büyük çoğunluğunun basit aletlere dönüşmesine ve ucuzlamasına yarayabilir.
 
Nitekim, yeni işletim sisteminin ilk olarak, daha basit bilgisayarlar sayılabilecek olan netbook’larda kullanılması planlanıyor. 2009 yılının ilk çeyreğinde, kişisel bilgisayar piyasasında yüzde 6,8’lik bir daralma yaşanırken, netbook satışları artmış ve tüm bilgisayar satışları içinde yüzde 9,5’lik bir paya ulaşmış. (http://www.guardian.co.uk/technology/2009/jul/08/google-chrome-microsoft-windows-os)
 
Tabii bu gelişmeler, Google’a ilişkin kuşkuların daha da artmasına yol açacak. Hepsinden önemlisi de, Google’ın kullanıcılara “doğru” reklamları gösterebilmek için İnternet’te yaptıklarını kaydedip bunları incelemesi, daha fazla tartışılır hale gelecek. Gerçi kişisel veriler, kişiler tarafından değil, robot programlar aracılığıyla incelenip değerlendiriliyor; ama kimilerine göre, Google’ın elindeki olanakların giderek artması, aynı verilerin farklı amaçlarla değerlendirilmesi tehlikesini giderek daha önemli kılıyor.
 
Bu arada, Google Chrome işletim sisteminin başarı şansının, bir ölçüde de, Apple’ın yaklaşımına bağlı olacağını söyleyenler var. Özellikle ABD’de yaygın olarak kullanılan iTunes adlı paralı ortam yürütücüsünün (media player) Google Chrome işletim sisteminde çalıştırılabilecek bir versiyonu çıkarılmazsa, iTunes aracılığıyla ciddi müzik koleksiyonları oluşturmuş (ve bunun için ciddi miktarlarda para ödemiş) kullanıcılar, yeni işletim sistemine geçmek konusunda daha isteksiz olurmuş. Ama Google ile Apple arasındaki ilişkilerin iyi olması nedeniyle, Microsoft daha bir kaygılansa yeriymiş... (http://www.guardian.co.uk/technology/2009/jul/08/google-chrome-microsoft-windows-os)
 
İLGİLİ YAZILAR: 
 
Windows tekeli bitebilir: Google'dan yeni işletim sistemi (8 Temmuz 2009)
 
Google Chrome işletim sistemini deneyebilirsiniz! 
 

Yorumlar

Bilimsel ve teknik olanaklar

11 Temmuz 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 363

Bilimsel ve teknik olanaklar daima iktidardaki sinifin denetiminde olmustur. Turkiye'de nasil ki tum teknik olanaklar solculari fislemek icin kullaniliyorsa dunyada da boyledir. CIA ile isbirligi yapmayan bir tek buyuk Amerikan sirketi goremezsiniz.

Zannediyor musunuz ki

11 Temmuz 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 364

Zannediyor musunuz ki Google'i kuranlar cok zeki, Microsoft'u kuran Bill Gates bir deha, oyle basariya ulastilar?

Ah saf insanlar, sizi gibi saf bebeler sizi.

 

 

AdaptiveThemes