Skip to content

Google Chrome İşletim Sistemi hakkında yeni duyuru

19 Kasım 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

Google, önümüzdeki yıl bu zamanlarda herkesin kullanımına açılacağını duyurduğu Google Chrome İşletim Sistemi (Google Chrome OS) ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Buna göre, geliştirilme aşamasında olan işletim sisteminin kaynak kodları herkesin erişimine açıldı. Hazırlanan tanıtım videosuna göre, yeni işletim sisteminin temel amacı, tüm bilgisayar uygulamalarını İnternet ortamına taşımak ve bilgisayarlara hiçbir bilginin kaydedilmesine gerek bırakmamak. Bu yaklaşımın sağlayacağı en önemli avantajlarsa, hız ve güvenlik olarak gösteriliyor (tabii, İnternet ortamında saklanan bilgilerin gizli kalmasına ilişkin bir güvenlikten çok, kötü amaçlı yazılım ve virüslere karşı güvenlik söz konusu). Google’ın resmi blog’una biraz önce eklenen açıklamalar şöyle:  

Temmuz ayında, zamanlarının büyük bölümünü web’de geçiren insanlara yönelik açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Google Chrome OS (Operating System-İşletim Sistemi) üzerinde çalıştığımızı duyurduk.
 
Bugün, söz konusu projenin kaynak kodlarını, Chromium OS olarak herkesin erişimine sunuyoruz. Bunu Google Chrome OS’in kullanıcılar için hazır hale gelmesinden bir yıl önce yapıyoruz, çünkü ortakları, açık kaynak topluluğunu ve geliştiricileri bu çalışmaya katmak konusunda sabırsızlanıyoruz. Google Chrome web tarayıcısı örneğinde olduğu gibi, geliştirme çalışmaları bu noktadan sonra açık şekilde yapılacak. Yani, kodlara herkes tarafından serbestçe erişilebilecek ve bunlar katkılara açık olacak. Chromium OS projesi, bugünkü kod tabanımızı, kullanıcı arayüzü deneyimlerini ve sürmekte olan geliştirme çalışmalarına yönelik bazı ön tasarımları içeriyor. Bu henüz bir ön taslak ve önümüzdeki yıl boyunca bunu renklendireceğiz.
 
Bu fırsattan yararlanarak, söz konusu projenin bizi neden heyecanlandırdığını ve bunun neden tümüyle farklı bir bilgisayar modeli olduğunu açıklamak istiyoruz.
 
Birincisi, her şey web üzerinde olacak. Tüm uygulamalar, web uygulamaları. Her şey web tarayıcısı içinde olacak ve geleneksel masaüstü uygulamalarına yer verilmeyecek. Yani, kullanıcılar, programları kurmakla, yönetmekle ve güncellemekle uğraşmak zorunda kalmayacak.
 
İkincisi, tüm uygulamalar tarayıcının içinde olacağından, güvenlik açısından ciddi avantajlar sağlanacak. Geleneksel işletim sistemlerinden farklı olarak, Chrome OS, sizin çalıştırdığınız uygulamalara güvenmez. Her bir uygulama bir güvenlik havuzunun (sandbox) içinde barındırılır ve bu da kötü amaçlı yazılımların ve virüslerin bilgisayarınıza bulaşmasını zorlaştırır. Dahası, Chrome OS, yalnızca kendisine güvenir. Bilgisayarınızı ne zaman yeniden başlatsanız, işletim sistemi, kendi kodunda herhangi bir bozulmanın olup olmadığını kontrol eder. Eğer sisteminizle ilgili bir risk varsa, sistemi yeniden yükleyerek kendisini tamir edecek şekilde tasarlanmıştır. Hiçbir bilgisayar mutlak olarak güvenli kılınamayacak olsa bile, kötü insanların işlerini fazlasıyla zorlaştıracağız (ve çok daha az kârlı hale getireceğiz). Güvenlik konusunda daha derinlikli bilgi istemek istiyorsanız, “Chrome OS Security Overview”u okuyun ya da videoyu izleyin.
 
Hepsinden önemlisi de, hız konusunda takıntılıyız. Tüm gereksiz süreçleri kaldırıyoruz, pek çok işlemi optimize ediyoruz ve mümkün olan her şeyi paralel şekilde çalıştırıyoruz. Yani, bilgisayarınızı açtıktan yalnızca birkaç saniye sonra web’de sörf yapmaya başlayabileceksiniz. Hızla ilgili takıntımız, en temel donanım unsurlarına kadar uzanıyor. Google Chrome OS için en hızlı deneyimi yaşatmak için temel donanım unsurlarının özelliklerini belirliyoruz.
 
Daha yapılacak çok iş var ve açık kaynak topluluğu ile birlikte çalışacak olmak bizi heyecanlandırıyor. GNU, Linux Kernel, Moblin, Ubuntu, WebKit ve daha pek çok projeden çok fazla yararlandık. Kaynak kodlarımızı onlara sunacağız ve andığımız ve anmadığımız açık kaynak girişimleriyle yakın bir işbirliği içinde olacağız.
 
Google Chrome OS, önümüzdeki yıl bu zamanlarda tüketicilerin kullanımına hazır hale gelecek.
 
Kaynak: http://googleblog.blogspot.com/2009/11/releasing-chromium-os-open-source.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+blogspot/MKuf+ (Official+Google+Blog)&utm_content=Google+Reader
 
Google Chrome İşletim Sistemi ile ilgili (İngilizce) tanıtım videosu:
 
http://www.youtube.com/watch?v=0QRO3gKj3qw
 
 
GOOGLE CHROME İŞLETİM SİSTEMİ HAKKINDAKİ DİĞER YAZILARIMIZ:
 
Google neden yeni bir işletim sistemi çıkarıyor?
 
Windows tekeli bitebilir: Google’dan yeni işletim sistemi
 
Google Chrome işletim sistemini deneyebilirsiniz!
 

 

Yorumlar

Google a ne kadar güvenebiliriz

22 Kasım 2009, yazan umudumuz,
Yorum no: 1381

Bilgisayarımız üzrindeki tüm işlemleri web de yapacağız deniyor?

Peki bu (Google ın) işletim sistemini kullanınca bilgisayarımızda "özel" çalışmalar (fotoğraf düzenleme, saklama, özel yazı, vb.) nasıl yapacağız? Bunları en başta da Google ın ulaşma imkanı nedeniyle nasıl koruyacağız?

 

 

AdaptiveThemes