Skip to content

Google, ABD'nin işbirlikçileriyle işbirliği yapıyor

25 Kasım 2009, ekleyen Erdem Yürekkaya

Google’ın resmi blog’una son eklenen haberde, Irak yönetiminin YouTube’de bir kanal açmasından dolayı çok mutlu olunduğu söyleniyor. Google Ürün Yönetimi Müdürü Hunter Walk, bu yılın başlarında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın konuğu (!) olarak Bağdat’ı ziyaret ettiğini, seçilmiş yöneticilerle, özel şirketlerle ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmeler yaptığını yazmış. Dahası, geçtiğimiz hafta Irak’ı ziyaret eden Google CEO’su Eric Schmidt, Irak yönetiminin YouTube’da açtığı kanalın tanıtımını yapmak için bir video kamerasının karşısına geçmiş... Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise, yeni kanaldaki ilk video kaydında, işbirlikçilere karşı mücadele eden direnişçileri “terörist” diye anarken, “terörizme karşı mücadele”de çocuk görüntüleri kullanacaklarını açıklamış ve şöyle şeyler söylemiş:  

Irak yönetiminin ve Ulusal Medya Merkezi’nin teknolojiden ve gelişkin iletişim yöntemlerinden yararlanabilmesi ve hem başka halklara hem de özellikle ülkemizdeki ve yurtdışındaki Iraklılara mesajlarımızı iletebilmemiz için, Ulusal Medya Merkezi, YouTube üzerinde Irak kanalını açtı; bu, yeni ve gelişkin bir iletişim yöntemidir.
 
Irak yönetimi, farklı uluslararası topluluklarla ve Irak’taki gelişmeleri izleyenlerle bağlantı kurmak için bu teknolojiden yararlanmaya karar vermiştir.
 
Irak bugün büyük gelişmeler yaşamaktadır ve dünyanın her yanındaki insanlarla iletişim kurmayı başarmak konusunda fazlasıyla iddialıyız.
 
Haberlerdeki bazı yanıltıcı bilgilerin aksine, Irak ulusal yönetimi altında, ilerleme ve gelişme yaşanmaktadır.
 
Seçimlerimiz özelinde de görüldüğü üzere, siyasi işleyişimiz ve demokrasimiz, Irak halkının ve sivil toplum örgütlerinin yeni Irak’ın kurulmasına katılım gösterdiğini ortaya koymuştur.
 
Irak’ta önemli başarılar elde edilmiştir.
 
Dünya, Irak yönetiminin güvenlik, ekonomi, siyaset ve federal bir demokratik sistemin kurulması konularında neleri başardığını görememiş durumdadır.
 
Irak yönetimi, bu video teknolojisini, başarılarımızı gösterme fırsatı olarak değerlendirmektedir. Ulusal Medya Merkezi aracılığıyla YouTube’da Irak Kanalının açılması, insanlarla küresel ölçekte temas kurmak ve Irak’taki gelişmeleri göstermek için kullanacağımız yöntemlerden biri olacaktır.
 
Bu, Irak’ın, Irak yönetiminin ve bu yönetimin başarılarının gösterilmesine olanak sağlayacaktır.
 
Ayrıca, Irak’ın terörle şiddetli bir savaş yaşadığını dünyaya gösterebilmeyi umuyoruz. Ülkemizi ve halkımızı yıkıma sürükleyen ve çürüten devrik Baas rejimi, arkasında silahlı milisleri ve çeteleri bıraktı. Irak’a yönelik saldırılara çok sayıda unsur ve grup katıldı. Bu gruplar, terör eylemleri gerçekleştirmek için Irak’a girdi.
 
Bu olanaktan yararlanarak, nasıl zarar gördüğümüzü ve gerçekleşen yıkımın boyutlarını gösterebileceğiz; bunlar arasında, yakın geçmişte Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nda yaşananlar da var.
 
Bunlar, ittifak halindeki Baas Partisi ile El-Kaide tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerinin örnekleridir.
 
Belki de, geçmişte yetersiz olduğumuz alan medya alanıydı.
 
Çocuklara yönelik iğrenç saldırıları dünyaya gösteremedik. Dünyanın, çocukların korunmasına büyük önem verdiği biliniyor.
 
Adalet Bakanlığı’nın bombalanması sırasında yuvalarında ölmüş olan otuz çocuğun nasıl öldürüldüğünü göstermemiz gerekiyor.
 
Dünyanın, bu iğrenç saldırıdan haberi olmadı. İşlenen suçlara tepki göstermediği için dünyayı suçlamak istemiyoruz; ama dünya halklarına bilgi sunarak, terörizme karşı mücadelemizde bizimle ortak olmalarını sağlamak istiyoruz. Terörizm, yalnızca Irak’ı ve Irak halkını değil, tüm insanlığı etkiledi ve tüm toplumları ve insanları etkiliyor, her tür ilerleme ve gelişmeye zarar veriyor.
 
Bu nedenle, dünyayı terörizme karşı mücadeleye kazanma ihtiyacımızın bulunduğunun altını çiziyorum. Bu, elde ettiğimiz her şeyi korumamıza yönelik bir küresel savaş.
 
Ulusal Medya Merkezi’ni, bu merkezin başkanını ve çalışanlarını, çabaları ve bağlanmışlıkları nedeniyle kutluyorum.
 
Kaynak ve ilgili videolar: http://googleblog.blogspot.com/2009/11/iraqi-government-on-youtube.html

 

 

 

AdaptiveThemes