Skip to content

Godard'ın son filmi 'Sosyalizm Filmi' Fransa'da gösterime girdi

21 Mayıs 2010, ekleyen samata

Fransız Yeni Dalga'sının büyük ismi, 1970'li yillarda çok onemli ve özgün filmler çeken Isviçreli yönetmen Jean Luc Godard'ın Sosyalizm filmi Fransa'da 19 Mayıs'ta gösterime girdi. Biz de sitemizde Ali Mert'in gözünden kaçmayan bu önemli gelişmeyi sizlerle paylaşalım dedik...

Filmin gösterime girmesi çok yeni olduğu için filmle ilgili bilgilerde çok sınırlı. Filmin bir kapitalizm eleştirisi olduğunu, Godard'ın daha önceki filmlerinde de olduğu gibi kolaj yönteminin kullanıldığını, imgeler, müzikler, alıntılar, metinler, durumlar, seslerin kolajlandığını söyleyebiliriz. Ayrıca, bu filmin içeriğinde ünlü bir şarkıcının, bir ekonomistin, bir filozofun ve aktörlerin olduğunu da belirtelim ve yeni bilgilerle tekrar görüşmek üzere diyelim... 

Kaynak: http://www.filmotv.fr/film/1879/film-socialisme.html

Yorumlar

Yeni bilgiler "Sosyalizm Filmi" için

22 Mayıs 2010, yazan samata,
Yorum no: 3409

Film bir Akdeniz yolcu gemisinde geçiyor; Filmde sarkici Patti Smith, sol ekonomist Bernard Maris, Sarkozy'e karsi yazdiklariyla onemli bir çikis yapan Alain Badiou Filistinli entelektuel Elias Sanbar, ve siyaset bilimi profesoru Dominique Reynié"nin yollari kesisiyor ve pek cok politik konuda imajlarin, goruntulerin, baska politik mesajlarin ozellikle Ortadogu'dan, esliginde ozgurluk, AB gibi konularda konusuyorlar. Filmde kapitalizmin yarattigi sorunlar, cevrenin tuketilmesi, hayvanlarin yok edilmesi elestiriliyor.

Godard sosyalizm yeni trailer

24 Mayıs 2010, yazan samata,
Yorum no: 3422

http://cannes-festival.info/tr/info-cannes/jean-luc-godard-socialisme/ burada yeni trailer var

ve Uğur HÜKÜM'den film degerlendirmesi:

Godard, Inarritu ve Kiarostami Sahnede -7-
21 Mayıs 2010
Godard’ın Adaleti Sosyalizm’de
   
Yasalar adil değilse, adalet yasaları aşar.” Yeni Dalga’nın büyük ismi Jean-Luc Godard’ın (JLG) son uzun metrajlısı “Film Socialisme” bir önceki ibareyle kapanıyor. JLG 80’lik bir anarşist çocuk; uçarı, haşarı bir yumurcak kalmakta kararlı. Ancak bir gençlik hastalığından mustarip; ille de “Sosyalizm, Demokrasi ve Devrim” deyip duruyor. 60 yıllık sinemasına damgasını vuran “yamalı bohça/ patchwork” stili kitlelere pek bir şey demese de öncülük özelliğini hiçbir zaman yitirmedi. “Film Sosyalizm”de anlatmak istediklerini adeta iki ayrı bölümde kurguluyarak stiline biraz yenilik getirmiş. İlki “Mare Nostrum / Akdeniz”de turlayan bir transatlantikte, ikincisi de Fransa’nın ücra bir köşesindeki bir benzin istasyonu ve oto tamir atölyesinde geçiyor. Tekne Mısır (Afrika/İlk uygarlıklar), Filistin (Ortadoğu krizi/İsrail/Nazizm), Odesa (Potemkin Zırhlısı/Sovyetler deneyimi), Hell’as (Yunanistan/Homer/ Diktatörlük/ Demokrasi/Trajedi), Napoli ve Barselona (Faşizm/Frankizm/Avrupa ve Birliği) limanlarından geçtiği gibi, teknenin içi de bir sahne, bir açık kürsü haline geliyor. İkinci bölümde insanlık, tüketim toplumu, eşitlik, gençlik, nesil farkı, medyanın ağırlığı veya hafifliği ve benzerleri JLG’nin kendine özgü “diyalektik” mizahıyla hallaç pamuğu gibi atılıyor. Sanatçı son anda Cannes’a gelmekten vazgeçti. Elyazmasıyla yolladığı mektupta belirttiği gibi son nefesine kadar festivalin destekçisiymiş. Fakat “Yunan krizi stili nedenlerle… bir adım daha fazla atmaya niyeti yokmuş.” Filmin bir de alt başlığı var: “Özgürlüğün Bedeli Yüksektir.” JLG “Sosyalizm ve Demokrasi” için epeyce fırın ekmek yemeğe ihtiyacımız var, demeğe getiriyor.

Kaynak: http://www.sansursuz.com/makale/godard-inarritu-ve-kiarostami-sahnede-7

Godard'dan 'korsana' destek: üretim paylaşılmalı

19 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4679

"İsviçre kökenli Fransız yönetmen Jean-Luc Godard'dan 'janti kıytak'! Godard, internetten yasal olmayan yollarla data indirdiği için tutuklanan James Climent adlı internet kullanıcısının serbest kalması için ödenecek tazminata 1000 avro destek verdi."

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1019686&Date=19.09.2010&CategoryID=79

Godard'dan 'korsan'a destek: Üretim paylaşılmalı

 

 

AdaptiveThemes