Skip to content

Glide'dan 30 GB'lık bedava online (çevrimiçi) disk

14 Ocak 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Bir online (çevrimiçi) işletim sistemi olan Glide, ücretsiz depolama alanını 20 GB'tan 30 GB'a çıkarmış. Çok farklı uygulamaları barındıran Glide'ın "Gdrive" diye adlandırdığı online disk, her tür dosyanın İnternet'te saklanması için kullanılabiliyor. 

En azından şimdilik reklamsız hizmet sunan Glide, tek bir ücretsiz hesaba 6 ayrı kullanıcının erişmesine olanak sağlıyor. Daha geniş depolama alanları sağlayan ücretli hesaplardan yararlananlarsa, kullanıcı sayısını 25'e çıkarabiliyor. 

Google kullanıcıları da, kısa bir süre önce, Google Belgeler-Documents (docs.google.com) hizmetinden yararlanarak, her tür dosyayı kendilerine sağlanan depolama alanına yükleme olanağına kavuşmuştu. Ancak şu an için, Google tarafından kullanıcılara sağlanan toplam depolama alanı 8 GB'ın altında.

Türkiyeli kullanıcılar açısından Glide'ın sorunlu yanlarından biri, Türkçe desteği sunmaması. 

Gizlilik derecesi çok yüksek olmayan dosyalarını birden fazla yerde saklayarak onlara her zaman/her yerde erişebilir durumda olmak isteyenler, Glide'dan da yararlanabilir. Kuşkusuz, tek başına Glide'a (ya da başka herhangi bir şirkete/hizmete) bel bağlamak riskli; bu şirketlerin/hizmetlerin bir gün ortadan kalkması olasılığı yok sayılamaz...

Glide'ın adresi: http://www.glidedigital.com/

Yorumlar

GMail Drive

14 Ocak 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 1714

GMail Drive, Google'ın Gmail hizmetini kullanan bir sanal disk oluşturma programı... Yararlanabilmek için, Google/Gmail hesabınızın olması gerekiyor. Avantajlı yanı, programı indirip kurduğunuzda, bilgisayarınızın disklerinden (ve diğer sürücülerinden) biri gibi kullanabilmeniz. C: ya da D: ya da K: sürücüsü gibi, bir de sanal Gmail Drive'ınız oluyor:

http://www.viksoe.dk/code/gmail.htm

Ama programı hazırlayanların bir de uyarıları var: Google, Gmail'in kodlarını değiştirerek, bu programı kullanılmaz hale getirebilir...

 

 

AdaptiveThemes