Skip to content

Girişimci işkadınlarına protesto

6 Haziran 2010, ekleyen Burcakman

Ankara'nın merkezinde, Kızılay'dan Cinnah Caddesine doğru çıkarken Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Rixos Otel açıldığından bu yana burjuvazinin, göbek bağı onlarla kesilmiş yüksek bürokratların (a.k.a. halk dili “büyükbaşlar”) ve bunların örgütlendiği STK'ların toplantı düzenlemek için sıklıkla tercih ettikleri bir yer oluverdi. Ankara Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği (ANGİKAD) de “ağabeylerinin” yolunu izleyerek 5 Haziran Cumartesi günü "Meslek ve İş Örgütlerinin Yönetiminde Kadın Temsili" konulu uluslararası toplantısını Rixos Otel’de düzenlemiş. Bu toplantı trafiğinin o civardaki ulaşımı daha da çekilmez bir hâle sokmasından dolayı Rixos Otel’e duyduğum özel bir antipati zaten mevcutken ve adı Türkçe söz diziminin katli olan bu işkadınları derneğine benzer STK’lar sağolsun, “kadın” ve “girişimcilik” kelimelerini ne zaman yan yana duysam artık mide bulantısı geçirmeye başlamışken, bu sabah soL’da okuduğum bir haber sayesinde, samimi olayım, kendimi çok iyi hissettim. Emekçi düşmanı girişimci işkadınları örgütü ANGİKAD’ın bu uluslararası toplantısı TKP'li emekçi kadınlar tarafından protesto edilmiş.(http://haber.sol.org.tr/sonuncu-kavga/girisimci-kadinlara-emekci-kadinlar-protestosu-haberi-29307)
 
TBMM Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit toplantıda konuşmasını yapmadan önce bir TKP’li kadın tarafından,
“Güldal Hanım önce hesaplaşmamız gerek. Kadın olmakla emekçi kadınlara bir gelecek vaat edilemez, Zonguldak’ta ölen maden işçilerinin eşlerine, Bursa’da yanan tekstil işçilerinin, İstanbul’da selde ölen kadın işçilerin çocuklarına AKP hesap verecek! Patroniçelere Uganda’ya gitmektense ABD’ye Fethullah’ın yanına gitmek daha çok yakışır!” 
sözleriyle protesto edilmiş. Ardındansa diğer TKP’li emekçi kadınlar pankart açıp slogan atmışlar (ilgili bağlantıda video da var).
 
Ne diyelim, elinize dilinize sağlık! Belki artık her istedikleri yerde istedikleri gibi at koşturamayacaklarını anlamanın korkusu üzerlerine çökmüştür.

 

Yorumlar

Küçük bir ekleme ve bir Levent Kırca parodisi

8 Haziran 2010, yazan safuska,
Yorum no: 3536

Bir ekleme yapmak lazım: Kadın olmakla, kadınların yalnızca kadın olarak yaşadıkları sorunlar da çözülemez. Yatılı okullarda kız öğrencilere bekaret kontrolü yapılmasını savunan ve 50 yaşına kadar sakladığı bekaretiyle övünen Kadın Devlet Bakanlarını unutmadık. Bunun için ayrı bir akıl, ayrı bir bakış gerekir.

Bu konuda güzel bir Levent Kırca parodisi için: 

http://www.fikradunyasi.com/komik_yazilar/2180/levent-kirca---isilay-saygin-parodisi.html

 

 

 

AdaptiveThemes