Skip to content

Gerçek 'Rain Man' (Yağmur Adam) ölmüş

23 Aralık 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Barry Levinson’ın yönettiği filmde Dustin Hoffman’ın canlandırdığı “Rain Man” (Yağmur Adam) karakterinin dayandığı kişi olan Kim Peek, 58 yaşında, kalp krizi geçirerek ölmüş. Peek, yaklaşık 12 bin kitabın tüm sözcüklerini ezberinde tutabiliyor, iki kitap sayfasını ortalama 10 saniyede okuyabiliyormuş: Sağ sayfayı sağ gözüyle ve sol sayfayı sol gözüyle!.. 

Telefon rehberlerini de ezbere bilen Kim Peek, onlarca yıl öncesine ait herhangi bir tarihin haftanın hangi gününe karşılık düştüğünü söyleyebiliyormuş. Ayrıca, sosyal etkinliklerde karşılaştığı ve tanımadığı kişilere, yıllar önceki komşularının adlarını verebiliyormuş…
 
Bunlara karşın, giyinmek, saç taramak türü en temel faaliyetler konusunda babasının desteğine muhtaç yaşamış.
 
Guardian’ın haberine göre, engelli çocuk sahibi binlerce ebeveyn, Peek’in ölümü nedeniyle üzüntülerini bildirmiş. Ebeveynler, Kim Peek (ya da “Rain Man” filmi sayesinde), insanın yapabilecekleri hakkında daha önce hayal bile edemedikleri şeyleri öğrendiklerini söylüyormuş.
 
Geçmişte, Peek gibi hastaların ruh sağlığı kurumlarına yatırılması gerektiği düşünülüyormuş. Kim Peek’i bir golf kursuna gitmek üzereyken yalnızca 5 dakika zaman ayırıp muayene eden nörolog da, hiçbir zaman okumayı ve başka şeyleri öğrenemeyeceğine ve toplumdan yalıtılması gerektiğine karar vermiş. Ama Peek’in babası bunu reddetmiş. Henüz iki yaşındayken bile kitap okuyup ezberleyebilen Kim Peek’le birlikte tüm dünyayı dolaşan babası, 2 milyondan fazla insana, neler yapabileceklerini anlatmış.
 
Kim Peek, dinleyicilerine, “Farklı olmak için engelli olmak zorunda değilsiniz. Herkes farklıdır” diyormuş…
 
Sonunda, öyküleri, film yapımcılarının da kulağına gitmiş. 1988 yılında çekilen “Rain Man” filmi, dört tane birden Oscar ödülü almıştı...
 
Kaynak: http://www.guardian.co.uk/world/2009/dec/22/kim-peek-rain-man-dies
 

 

 

 

AdaptiveThemes