Skip to content

Gazete gazete Türkiye: BDP Ergenekon sürecinde, kupa finali TRT-Şeş’te

5 Mayıs 2010, ekleyen Ali Mert

Gazetelerimizin ilk sayfalarında, her zamanki gibi, mide bulantısı, karın ve baş ağrısı, can sıkıntısı, stres kırığı, anlam kaybı, orta sınıflara özgü gelecek kaygısı, en bir has proleter devrimcilere özgü  üretimdendir üretimden saplantısı, yenilikçi ve fakat muhafazakar liberallere özgü açılım sevdası vb. vb. yaşatabilecek onlarca başlık mevcut. Üçünü, beşini seçip aktarmakla ve parantez içi yorumlar katmakla yetinelim sadece, tepki gösterebilirsiniz dilediğinize/dilediğinizce:

* Yeni Şafak - “Ergenekon’un Kürt Ayağı BDP“ başlığı ile – ABD’de yaşayan Kürt aydını Cevdet Akbay, darbe anayasasına destek veren BDP’nin Ergenekon’la işbirliği yaptığını belirtti. Yazar Mehmet Metiner de “BDP; Kürt Ergenekonu’nun siyasal ayağını oluşturan bir parti olarak değerlendirilebilir” dedi. (ABD’ye yerleşik cevdet.net’in Bediüzzamancı olduğunu belirtmeye gerek yok herhalde. BDP’ye, AKP dümen suyunda gitmeyen her tavır ve hareketinde, Ergenekon sopasının gösterileceğini de... Neyse ki Ufuk Uras var BDP’de, bir tür garanti demokratikleşmede!.. BDP Ergenekon’dan yargılanırken tanık olarak dinlensin ileride...)
 
* Milliyet – “Bahçeli spor takımı kurdu: Türkgücü Ülküspor” başlığı ile – MHP lideri Bahçeli, ülkücü gençleri sokak kavgalarından uzak tutmak için spor kulübü kurdu. Futbol, basketbol, voleybol, tekvando ve aikidoda mücadele edecek olan kulübe “Türkgücü Ülküspor” adı verildi. Bahçeli, “Yanlış yorumlar çıkarılmasını istemediğimiz için atıcılık spor dalı olmayacak” dedi. Kulübün ambleminde, Selçuklu motifinin ortasında, ay yıldız ve bir bozkurt var. (Yanlış yorum çıkarmak gibi olmasın ama, tekvando yerine okçuluk yeğdir! Bir de bu sokak kavgalarından uzak tutacağımız gençler neden tekvando öğrenmektedir? Sorular ve yorumlar artırılabilir...)
 
* Sabah – “Masal bitti” başlığı ile – Halis Toprak, Nazlıcan’a boşanma davası açtı ve zifaf gecesi olanları anlatmakla tehdit etti. Halis Toprak, boşanma dilekçesinde 54 yaş küçük eşi Nazlıcan’ın servet avcılığı yaptığını öne sürdü. Toprak’ın avukatı Tavşanoğlu, Nazlıcan’ın “Eşim sapkın” iddiasına “Gerekirse zifaf gecesi sonrası olanları anlatırız” diye yanıt verdi. (Avukat, bak zifaf gecesini ya da ertesini anlatırız ha, tehdidini sallayarak “bekaret” konusunda anlatmak istediklerini bir şekilde anlattığına göre, sırada sapkın Toprak’ın sapkınlık türleri var, ama onu anlatmaya ne hacet var. En iyisi, Tayyip Bey’in Aydın Doğan ve CHP’yle ilgili “bakın anlatırım ha” diyip anlatmadıkları; orada daha yoğun bir cinsellik var...)
 
* Hürriyet – “İnönü olmasa Rus kolhozlarındaydın” başlığı ile – Baykal, İnönü’yü Hitler’e benzeten Erdoğan’a seslendi: Elini ve dilini İnönü’nün bıyıklarından çek. Eğer İnönü dönemiyle ilgili bir hesabın varsa gel benimle hesaplaş. (İyi  ama başlıkta olan, spotta yok, dolayısıyla kolhozlar nereden çıktı diye merak ediyoruz. Hürriyet internet sitesinden buluyoruz, şöyleymiş: “CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘İnönü olmasaydı, Stalin’in ordularının Rus kolhozlarına göndereceği çocuklarımızı nasıl bir gelecek bekliyor olurdu?’ diye sorarak, Başbakan’a ‘İnönü olmasaydı kolhozlarda olurdun’ mesajı yolladı. * Kolhoz: Kolektif tarım çiftliği..." [Buradan anladığımız, İnönü sayesinde kolhozlara gitmediğimiz, demek bizi Sovyet işgalinden o korudu! E, Sovyet tehdidine karşı bizi koruduysa Hitler olabilir hakikaten o zaman. Yoksa Baykal, Tayyip’i haklı çıkarmaya mı çalıştı? Yoksa, yoksa, faşizmle birbirimizi korkutmaya çalışacağımıza, ki korkmayız, sosyalizmle korkutma ortak paydasında buluşalım mı demek istiyor! Anlaşılamadı...] Her neyse, “Stalin olmasaydı, bugün Alman sömürgesiydik”, bunu tartışmaya ne dersiniz?)  
 
* Zaman – “TRT Şeş Kupa Finalini Kürtçe yayınlayacak” başlığı ile – Şanlıurfa GAP Arena’daki maç 15:45’te. (Dörde çeyrek kala tıklamanız için link hizmeti de bizde:http://www.trt.net.tr/Canli/canli.aspx?kanal=TV6&slv=0)
 
Kaynak: 5 Mayıs 2010 tarihli (adı geçen) 5 gazetenin ilk sayfaları
 
Ek kaynak: Japonlar yine yapmış abi -http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=994998&Date=05.05.2010&CategoryID=79

 

 

AdaptiveThemes