Skip to content

Frikik ve 'freekick', vermek ve atmak

5 Temmuz 2010, ekleyen efer ve san tab...

“Böyle fririk görülmedi!”

“Tuba, öyle bir frikik verdi ki, görenleri şaşkına çevirdi...”

“Forlan’ın müthiş frikiği mi, Jambalaya mı?”

Bu site sayesinde adını öğrendiğim, haberleri derli toplu görmek için arada ziyaret ettiğim, Gerçek Gündem sitesinde, bugün “öyle bir frikik”e denk gelince, aklıma bunlar geldi. Vakitsiz Rammstein haberim almış başını gitmiş, çoktandır siteye girip faydasız işler yapmıyordum, bu defa frikik haberi yapayım dedim.

“Öyle bir frikik verdi ki...” başlıklı manşet haberde (Kaynak) “İngiliz manken, aktris, mayo tasarımcısı ve televizyon sunucusu Kelly Brook’un verdiği frikikle paparazzileri bile şaşırttığı” değerli bilgisini öğreniyoruz ve tabii ki “fotoğraflar için tıklayın” komutuna uyarak 92 adet fotodan oluşan frikik dünyasına ulaşıyoruz.

Peki, futboldaki barajlı serbest atış türü olan gerçek frikiği, biz Türkler dışında bu anlamda kullanan var mı acaba? İngilizce, “freekick” diye aratınca böyle bir sonuca ulaşamıyoruz maalesef! “Best freekick goals” ya da internet oyunları, delikanlıyı bozar!

Peki, biz Türkler, sanal alemde frikik sözcüğünü edepsiz anlamıyla ne kadar, futboldaki anlamıyla ne kadar anıyoruz, kullanıyoruz?

Anında, Google’da yaptığımız bir “araştırma”ya göre, “frikik” yazdığımızda gelen ilk 10 sonucun 9’u, “atılan” değil de “verilen frikikler”le ilgili. “Balayında bile frikik verdi”, “Tugba Ekinci manyaq frikik” ve “Tuba Büyüküstün olay görüntüler, harika frikik” gibi haberlerin yanı sıra çok sayıda video bağlantısı mevcut, “Yüzyılın frikikleri /video /göğüs /meme /ünlüler/ şöhret” gibi son derece anlamlı başlıkları bulunuyor.

“Carlos’tan müthiş frikik” 11. sırada, Robben’li “Frikik böyle atılır” 12’de, “frikik Hami” (Trabzonsporlu frikikçi Hami Mandıralı’nın golleri) adlı video ise 20. sırada öbür türlü frikikler arasında kendisine bir yer bulabiliyor.

Yine yaptığımız “araştırmalara” göre, youtube’da “frikik” diye ararsanız, karşınıza ilk olarak “Yemekteyiz frikik” (ilgili TV programında verilen frikik) çıkıyor. Ardından “Büşra Pekin frikik”, “Pınar Altuğ frikik”, “Tuğba Özay süper frikik” vb. 6 ayrı frikiğin ardından sıra nihayet Hami’nin frikik atışına gelebiliyor.

Araştırmalarımızı dailymotion sitesinde yoğunlaştırdığımızda ise ilk sırayı nihayet futbolun kaptığını görüyoruz. Lakin, bu sitede de ilk sıra dışındakilerin neredeyse tamamı öbür türlü frikik.

Araştırmalarımıza göre, “Forlan’ın müthiş frikiği mi, Jambalaya mı?” ise henüz hiçbir listeye girememiş durumda! Yine de “Forlan, frikik” falan diye aratırsanız “Forlan’ın jeneriklik firikik golü” olarak bir yerlerden geliyor. 

Bu haberi illa frikik görseliyle tamamlamak isterseniz ve Google görsellerde "frikik" diye ararsanız, ilk sırada gelen şu oluyor:


 

Yok, ben harbici frikik görseli arıyorum derseniz, ilk 30 fotoğrafı geçeceksiniz. 31. sırada aradığınıza kavuşacağınızı zannedeceksiniz ama o da hata veriyor. Taaa 4.sayfada, toplamda 56. sırada Hagi'nin eski bir frikiğine kavuşabilirsiniz:

 

 

 

 

AdaptiveThemes