Skip to content

Fransa'da son seçimler ve sol

12 Mart 2010, ekleyen samata

Bu hafta sonu Fransa'da bölge seçimleri var; bu seçimlerde ülkemizdeki gibi yoğun bir seçim propogandasından ya da kitlesel gösterilerden bahsetmek mumkun değil. 2004 deki bölge seçimlerinde de bir sol dalga yaşanmış, ve sosyalistler 22 bölgeden 20'sini kazanmışlardı. 

Biz ilk olarak solun, radikal solun şu an Fransa'daki durumuna dair küçük bir değerlendirme ile başlayabiliriz: Komunist partinin başını çektiği Sol Cephe yeniden doğuş, o güzel, eski günler söyleminden biraz olsun çıkabilmiş ve anti Sarkozy siyasete ağırlık vermiş görünüyor. Sol Cephe (Front de Gauche) gençler arasında da desteğini artırmaya başlamış gibi görünse de, radikal solun 1945 ile 1978 arasında solun birinci partisi olduğu günlerden sonra 2000'ler parti için hem sosyalizmin ilkelerinin sorgulandığı, hem de bir çok bölgede güç kaybettiği bir döneme denk düştü. Ama şunu da eklemek gerekir, halen FKP'nin 10 binin üzerinde yerel seçilmişi ve irili ufaklı 89'u 9 bin kişiden büyük kazanılmış 500 belediyesi var. Bunlardan önemli bir kısmı tarihsel olarak da FKP'nin hep kazandığı yerler. Bir sonraki belediye seçimlerinde (2008 de idi bir önceki) de bu belediyelerin büyük bir kısmını koruyacağı kesin. Ayrıca partinin reformist söylemlerle bir miktar mesafe koymaya başladığı ve son kongresinde marksist-leninist politikalara derhal geri dönülmesini isteyen ortodoks kanadın oyların yüzde 24.03'ünü aldığını da belirtelim. Bu arada posta işçisi Olivier Besancenot'nun lideri olduğu NPA (Yeni Antikapitalist Parti) ise ilk kurulduğu dönemde son derece yoğun bir siyasi kampanya yürüttükten sonra son bölge seçimlerinde Sol Cephe ile birlikde hareket etme kararı almayarak ve üyelerinin içerisinde bir fikir ayrılığı yaşayarak küçük de olsa bir kriz dönemi yaşıyor. Kamuoyu yoklamalarında ise oyu bir hayli düşük görünüyor, ancak solun diğer gücü Arlette Laguiller'nin partisi İşçi Mücadelesi ile birlikde bu grubun da sosyalist bir siyaset yürüttüğünü ve işçiler ve öğrenciler arasında bir örgütlülüğe sahip olduğunu belirtelim.

Bölge seçimlerine ve düzen siyasetine gelirsek, Fransa'da bir önceki bölge seçimlerinde 22 bölgenin 20'sini sosyalistler kazanmıştı. Son kamuoyu yoklamalarında da bu durumun değişmediği ve hatta diğer iki bölgeden Korsika'da da ibrenin sosyalist partiyi gösterdiğini, hatta Strasbourg'un başkenti olduğu ve tarihsel olarak sağın kalesi olan Alsace bölgesinde de durumun ortada olduğu görülüyor. Sosyalistler bütün bölgeleri 2. turda alıp bir gövde gösterisi yapmayı hedeflerken, seçimlere katılımın yüzde 54'lere düşmesi sosyalistlerin en büyük handikapı olarak gösteriliyor.

Kaynak: http://fr.wikipedia.org/wiki/Parti_communiste_fran%C3%A7ais

http://www.20minutes.fr/article/390554/Politique-Un-commercant-reunionnais-veut-faire-annuler-les-elections-regionales-Des-sondages-toujours-aussi-favorables-a-la-gauche.php

Yorumlar

Fransa'da seçimler

15 Mart 2010, yazan samata,
Yorum no: 2278

Fransa'da bölge seçimlerinde ilk turda katılım oranında beklenenin de altında, rekor bir düşüklük yaşanırken (katılım sadece yüzde 46.5), Sosyalist Parti oyların yüzde 30'a yakınını alırken, Sarkozy'nin Partisi UMP % 27.3'de kaldı. Le Pen'in faşist partisi yüzde 11'lere çıkarak son Avrupa Parlamentosu seçimlerine göre oyunu bir miktar artırdı. Yeşiller yüzde 13'lerde iyi bi sonuç elde etti. Radikal solun üç grubundan Front de Gauche (Sol Cephe) yüzde 6.2 ile 22 bölgenin 17'sindeki sonuçlarının genele yansıtılmasında iyi bir sonuç elde ederken, diğer grup NPA (Yeni Antikapitalist parti) yüzde 2'lerde kaldı; Lutte Ouvriere (İşçi Mücadelesi) ise yüzde birlik bir sonuç elde etti: Böylece son Avrupa Parlamentosu sonuçlarının bir miktar altında olmakla birlikte yüzde 10'a yakın bir sonuç elde etmiş oldu solun bütünü. Olivier Besancenot'nun seçimlere yalnız girme stratejisinin, NPA tabanında bu sonuçlarla birlikde sorgulanması beklenirken, FKP'nin birlik stratejisi iyi bir sonuç vermiş gibi görünüyor.

Seçimlerin ikinci turuna Sosyalist Parti, Yeşiller ve Sol Cephe ile yapacağı ittifak ile birlikde yüzde 50'nin üzerinde bir sonuç ile oldukça iddialı girerken, Sosyalist Parti'nin bölgelerin büyük bir kısmını kazanmasına kesin gözüyle bakılırken, Alsace ve Korsika'da, sağın kazandığı iki bölgede gene sağın direnme şansı bulunuyor.

Kaynak: http://www.liberation.fr/politiques/0101624469-le-ps-distance-l-ump-l-abstention-a-un-niveau-record

NPA

15 Mart 2010, yazan samata,
Yorum no: 2281

Olivier Besancenot'nun partisi Yeni Anti Kapitalist partinin bazı bölgelerde Sol Cephe ile birlikde seçimlere girdiğini de ekleyelim. Sol Cephe'nin ilk turda Sosyalist Parti ile girdiği bölgelerde de NPA genel ortalamasının biraz üzerinde oy almış, ancak yüzde 2.4 lük sonuç NPA için bir başarısızlık olarak değerlendirilmeli. Bu arada Sol Cephe'nin Auvergne'de oyların yüzde 14.24'ünü, NPA'nın da bu bölgede oyların yüzde 4.19'unu aldığını ekleyelim. Limousin bölgesinde ise Sol Cephe NPA ortaklığı oyların yüzde 13.13 ile 3. parti olmuş.

Kaynak: http://www.liberation.fr/elections-regionales-2010-resultats.html

ufak bir düzeltme

15 Mart 2010, yazan samata,
Yorum no: 2288

Sabah açıklanan tahmini sonuçlardan sonra daha kesin sonuçlarda Yeni Anti-kapitalist Parti NPA'nın oyu yüzde 3.4 olarak görülüyor, İşçi Mücadelesi 1.1, FKP'nin başını çektiği Sol Cephe ise 6.1. Solun toplam oyu ise yüzde 10.6. 

Kaynak: http://www.lemonde.fr/elections-regionales/

2. tur öncesi son gelişmeler...

17 Mart 2010, yazan samata,
Yorum no: 2317

Seçimlerin 2. turuna Fransa genelinde Sol cephe, Ekolojistler ve Sosyalistler ortak katılıyor. Bunun istisnası Limousin bölgesindeki Sol Cephe-NPA ortaklığı. Bu bölgede ilk turda yüzde on sınırını geçerek, yüzde 13.3 ile 2. tura katılma şansı kazanan komünistlerin ittifakı 2. turda da seçimlere bağımsız katılıyor. Bu ittifak Fransa genelinde önümüzdeki dönemde radikal solcuların bağımsız listelerinin de bir ağırlık oluşturabileceğini göstermesi açısından ilgi çekici. Ülke genelinde ise Alsace da dahil Sosyalist partinin kazanma ihtimali giderek artıyor. 

Kaynak: http://www.liberation.fr/politiques/0101624841-ps-europe-ecologie-accords-et-dementis

Fransa'nın Réunion adası

17 Mart 2010, yazan samata,
Yorum no: 2319

Hint Okyanusunun ortasında bir ada Réunion, görece de büyükçe bir ada, 2512 kilometre kare ve 827 binlik nufusuyla. Réunion, Karayiplerdeki Guadeloupe, Martinique ve Latin Amerika'daki Fransız Guyanasıyla birlikde Fransa'nın 4 deniz aşırı toprağından ve departmanından birisi. Adanin halen başkanı ise Reunion Komünist Partisi'nin 85 yaşındaki lideri Paul Verges. Son seçimlerde de Verges'in partisi yüzde 30 ile birinci parti oldu. 2 turda Sosyalist Parti ile ittifaka girmeyen Reunion Komünist Partisi RKP''nin bu Hint okyanusun ortasındaki adada seçilme şansı yüksek.

Kaynak: http://regionales.blog.lemonde.fr/2010/03/16/cinq-regions-sans-alliance-a-gauche/

http://en.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9union 

Alzas (Alsace) bolgesi

19 Mart 2010, yazan samata,
Yorum no: 2360

Lise tarih kitaplarında da adı bolca geçen II. Dunya savasınında da baslamasının nedenlerinden birisi olarak gösterilen ve yüzyıllar boyunca Fransa ile Almanya arasında gidip gelen Strasbourg'un başkenti olduğu sınır bölgesi şu anda seçimlerde sağın kazanma şansı bulunan tek bölge olarak gösteriliyor. Son seçim anketlerinde başa baş görünüyor, Sosyalist Yeşiller ittifakı ile Sarkozy'nin partisi. Eğer bu seçimleri sol kazanırsa hem bu bölgede solun tarihi bir başarısı olacak, hemde 26 bölgenin 26'sını kazanan sol Sarkozy'i büyük bir hezimete uğratacak.

Kaynak: http://www.lemonde.fr/elections-regionales/article/2010/03/19/en-alsace-droite-et-gauche-sont-au-coude-a-coude_1321331_1293905.html#ens_id=1306303

Fransa'da seçimler 2. tur sonuçları

22 Mart 2010, yazan samata,
Yorum no: 2392

Fransa'da seçimler sonuçlandı:

İki kötü haber dışında hersey beklendigi gibi, Sarkozy için net bir hezimet, sosyalistler için net bir artış, Sol birlik (Sosyalistler, Yeşiller ve FKP'nin başının çektiği Sol Cephe) tarihinde ilk defa herhangi bir tür seçimde (başkanlık, genel, belediye, bölge) aldığı oy oranın ötesine geçip, rekor kırarak yüzde 54,3 oy aldı, ortak listeler ve ayrı listeler (iki yer de, Limousin'de Sol Cephe ve NPA ayrı ve ortak bir liste ile katılırken sosyalistlerin yanısıra, Bretagne'da da Sosyalistler ve Yeşiller ayrı ayrı listelerle katıldılar) toplamda...Bu da Fransa'da Sarkozy karşıtlığının nihayet sonuç vermeye başladığını gösteriyor. Sarkozy'nin partisi oyların bir çok bölgede sosyalistlere karşı tek parti olarak girmesine rağmen sadece yüzde 36.1'ini alırken, Le Pen'in faşist partisi ise sadece 12 bölgede ikinci tura katılıp, oyların yüzde 8.7'sini aldı.

Seçimlerin iki kotu haberi, biri Alsace'dan Avrupa Fransa'sında yani okyanus ötesi topraklar dışında sadece bu bölgede sol kaybetti. Sarkozy'nin partisi UMP'ye...22 bölgeden sadece biri...

Diğer bir üzücü haber ise Hint Okyanusu'nun ortasındaki kızıl ada Réunion'dan, seçimlere sosyalistlerle birlikde girmeyip ayrı listeyle katılan komünistler yüzde 35'lik bir oya rağmen seçimleri Sarkozy'nin partisinin gerisinde kalarak kaybettiler.

Sonuç olarak seçimlerde önemli bir gelişme FKP'nin Sol Cephesi ile NPA'nın ortak girdiği Limousin'den, komunistler (radikal solcular) oyların yüzde 19.1'ini aldılar. Bu radikal solun birliğinin de Sosyalistlerin solunda önemli bir birikimin oluşturulabileceğini göstermesi açısından önemli, ayrıca toplamda elde edilen sonuç Fransa'nın yeniden sola yüzünü döndüğünü göstermesi açısından oldukça anlamlı. Yeşiller, Sosyalist Parti ve Komünist Parti'nin 2012 başkanlık ve milletvekili seçimlerinde Sarkozy'i devirmek için şimdiden ortak projeler geliştirme kararı aldıklarını da son olarak söyleyelim. Bu arada sendikaların da yarın bir grev örgütlediklerini, bu greve de yüksek katılım beklendiğini söyleyerek sözlerimizi noktalayalım...

Kaynak: http://www.lemonde.fr/

sarkozy kriz ırkçılık soL

22 Mart 2010, yazan samata,
Yorum no: 2398

Fransa'da son seçimlerin krizin getirdikleri, ırkçı politikaların güç kazanması gibi ek boyutlarını SoL daki konuyla ilgili haberden de takip etmek mumkun...

http://haber.sol.org.tr/dunyadan/fransa-sola-dondu-haberi-25680

 

 

AdaptiveThemes