Skip to content

Fransa'da ırkçılığa karşı büyük eylemler

4 Eylül 2010, ekleyen samata

Fransa'da bugün III. Cumhuriyet'in kuruluşunun 140. yıldönümü olan 4 Eylül'de Sarkozy hükümetinin Bulgaristan ve Romanya göçmeni Romanları sınrdışı kararını protesto etmek için onbinler ülkenin dört bir yanında sokaklara döküldü. Bir süredir Fransa'da Sarkozy hükümetine karşı ciddi bir tepki olduğundan bahsediyoruz. Daha önce de aktardığımız gibi bardağı taşıran son damla ise Sarkozy'nin Bulgaristan ve Romanya göçmeni 700 civarında Romanı sınırdışı edeceğini açıklaması, ve belirli bir para ödeyerek (300 € civarı) etmeye başlaması oldu. Uğur Hüküm'ün de geçen hafta sonu Cumhuriyet gazetesinde bahsettiği gibi, Fransa'nın solu geldi ve bu tür eylemlerde sol hükümeti eleştirirken, öte yandan da ona meydan okuyor. 

Ben de sizlere Fransa muhabiriniz olarak Strasboug'ta katıldığım mitingten izlenimlerimi aktarıyorum. Burada daha önce katıldığım eylemlerde de görmeye alışık olduğum gibi, CGT (Bizim DİSK'ın Fransa'daki karşılığı), PS (Sosyalist Parti), FKP (Fransız Komünist Partisi), PG (Sol Parti), NPA (Fransız Yeni Anti-Kapitalist Partisi), LO (Lutte Ouvriere, İşçi Mücadelesi), Anarşist gruplar ve pekçok diğerleri Fransız solunun parçalı, renkli havasını yansıtmaktaydılar. Eylem orta büyüklükte bir şehir olan Strasbourg için oldukça kalabalık ve coşkuluydu. Paris'te 50 bin kişinin katıldığı düşünülürse, burada da binlerce kişinin katılması hiç de fena sayılmazdı. Eylemde baskı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı, eşitlik, kardeşlik ve özgürlük gibi değerlerin savunulduğu pankartlar göze çarpıyordu. Sloganlar ise "Hepimiz birinci, ikinci yada üçüncü kuşaktan göçmen çocuklarıyız", "Romanlar buradalar, bu onların hakkı", "Faşizme ve ırkçılğa hayır!"dı. Sarkozy'nin benim terbiyemin el vermeyeceği şekilde ve faşizm göndermeli sloganlarla yuhalandığını da not edelim.

Kaynak: http://www.liberation.fr/politiques/0101655949-des-milliers-de-manifestants-contre-la-politique-securitaire-du-gouvernement

video: 

Yorumlar

Fransa'da salı günü genel grev

5 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4449

Fransa'da yaz başında büyük eylemlerle protesto edilen emeklilik yaşının 60'dan 62'ye çıkarılmasına dair yasaya bu kez de ülke çapında grevlerle karşı çıkılıyor. Bu konuda devrimci bir grup Soidaires de bır video hazrlamış ve grev çağrısı yapıyor.Video da son aylarda Fransa'da ve Avrupa'da mücadelenin yükseldiğine vurgu yapılıyor ve zenginliklerin eşit bir şekilde paylaşılması için mücadeleye devam deniyor. Bu videoyu yukarıdaki haberde paylaşıyorum.

İlgili Haber: http://haberveriyorum.net/haber/fransada-2-milyon-kisi-sokaklara-dokuldu 

Fransızların yüzde 70'i salı günü yapılacak eylemleri onaylıyor

5 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4450

Manifestation intersyndicale à Marseille pour les retraites le 24 juin

Fransızların yüzde 70'i 7 Eylül salı günü gerçekleştirilecek eylemleri onaylıyorlar. Emeklilik yasasına olan destek de giderek azalıyor.

Kaynak: http://www.liberation.fr/politiques/0101655928-retraites-70-des-francais-approuvent-la-journee-de-mobilisation-syndicale

Fransa'da Komünist Partili bir belediye Romanlara sahip çıkıyor

20 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4683

Fransa'da hükümet, Romanları toplu sınırdışı etme politikasında ısrar ederken, muhalefetteki Komünist Parti'den bir belediye başkanı, bölgesindeki Romanlara kucak açtı

Başkent Paris yakınlarındaki Choisy-Le Roi isimli kasabanın Belediye Başkanı olan ve aynı zamanda Komünist Parti üyesi Daniel Davisse, kampları polis tarafından yıkılan 17 Roman aileye karavanlarıyla barınabilmeleri için yer verdi ve ailelerin belediyenin spor salonununda konaklamasını sağladı.

Belediye Başkanı, "Bu insanlar, etnik farklılık yüzünden yerlerinden edildi, bu kabul edilemez. Ancak, bu durum, 2 Dünya Savaşı’nda sınırdışı edilenlerin durumuyla da aynı değil. Çünkü ben de sınırdışı olmuş bir ailenin çocuğuyum. Ancak ne olursa olsun, hükümetin yaklaşımını doğru bulmuyorum. Irkçılık, sorunların çözümü için doğru bir yol değil" diye konuştu.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sırasında, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso arasında, Paris’in Romanlar konusunda izlediği politika yüzünden şiddetli tartışma yaşanmıştı.

Fransız hükümeti, Romanları toplu şekilde sınır dışı ettiği için yurtiçinde ve dışında sert eleştirilere hedef oluyor. AB yöneticileri tarafından sert bir şekilde kınanan Fransa, Romanları sınır dışı etme politikasından vazgeçmeyeceğini açıklıyor.

Fransa, Ocak ayı başından bu yana 8 binden fazla Romanı, Romanya ve Bulgaristan’a gönderdi. Temmuz sonundan itibaren gönderilenlerin sayısının ise bini geçtiği belirtiliyor.

AA
Kaynak: http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=32822

 

 

AdaptiveThemes