Skip to content

Fransa genelinde 180 kadar eylemle hükümetin reformları protesto edildi

24 Mart 2010, ekleyen samata

Fransız Hükümeti'nin sosyal hakları budamak için yapmak istediği reformlara tepki yağdı. Eylemciler hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarını protesto ederken, katılım sendikaların beklentilerinin de üzerinde gerçekleşti.

 

Des dizaines de milliers de personnes ont défilé dans les rues de Paris, le 23 mars 2010

Fransa genelinde düzenlenen 180 kadar gösteriye sendikalara göre 800 bin, polise göre ise 380 bin kişi katıldı. CGT, CFDT, FSU, Solidaires ve UNSA sendikalarının genel grev çağrısı üzerine ülke genelinde işçiler sokaklara çıktı. Eylemlerde iş, alım gücü, çalışma koşulları ve emeklilik hakları savunulurken, bu konularda hükümetin geçirmeye çalıştığı ve hakları budayan, örneğin emeklilik yaşını yükseltmeye çalışan, yasalar protesto edildi. Paris'de de CGT sendikasına göre 60 bin kişinin katıldığı gösteride, seçim sonuçları ile önemli bir darbe alan hükümetin üzerindeki baskı artırılmaya çalışıldı. Genel greve ise en çok katılım yeni eğitim reformuyla hakları tehdit altında olan eğitim kesiminden oldu. Bakanlığa göre yüzde 20, sendikalara göre yüzde 50'lere yaklaşan katılımla. Bu grevde genel olarak ise posta, ulaşım gibi sektörlerde katılım hayatı kitleyecek noktalara ulaşmadı, ulaşım yüzde 65'lerin üzerinde normal akışında seyretti.

Kaynak: http://www.20minutes.fr/article/392822/France-Mouvement-de-greve-et-manifestations-ce-mardi-Plusieurs-centaines-de-milliers-de-personnes-dans-les-rues.php

Bu arada son yapılan sondajlarda 10 Fransızdan 6'sı (%59) 2012 genel seçimlerinde solun kazanmasını istiyor. Bu tür anketlerde Sarkozy'nin 2. kez seçilme şansı ise son derece az görünüyor.   

Kaynak: http://www.20minutes.fr/article/393086/Politique-59-des-Francais-prefereraient-une-victoire-de-la-gauche-en-2012.php

 

 

AdaptiveThemes