Skip to content

Finlandiya'da genişbant İnternet erişimi yasal hak oluyor (ücretsiz değil!)

15 Ekim 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Bu haberimle ilgili olarak özür dilemem gerekiyor! Haberin ilk başlığı, "Finlandiya'da ücretsiz İnternet yasal hak oluyor" biçimindeydi... Ancak habere gelen bir ziyaretçi yorumu üzerine hem kullandığım haber kaynağına hem de başka kaynaklara yeniden bakınca anladım ki, "yasal" hale getirilen şey, İnternet'e ücretsiz olarak bağlanma hakkı değil, İnternet'e belirli bir asgari hızla bağlanma hakkıymış. Bir başka deyişle, İnternet'e erişim hizmeti sağlayan şirketler, haberde anılan istisna dışında, tüm konut ve işyerlerine genişbant İnternet erişiminden yararlanma olanağını sağlamak zorunda olacakmış. Ancak, "ücret" konusundan ve dolayısıyla da "ücretsiz" bir hizmetten söz edilmiyor... Yine haberde geçen Fransa örneğinde ise, bu ülkenin yüksek mahkemesi, İnternet erişiminin "ücretleriyle" ilgili bir karar almamış; "yasadışı" bir şekilde telifli eserleri indirenlerin erişiminin engellenmesini öngören bir düzenlemeyi iptal etmiş (http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/ article6478542.ece). Düzeltiyor ve özür diliyorum...

* * *

Finlandiya Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı, önümüzdeki yılın Temmuz ayından itibaren, ücretsiz İnternet erişiminin, bu ülkede yaşanan (neredeyse) herkes için yasal bir hak olacağını açıklamış. 

Ücretsiz İnternet erişiminin kapasitesi, ilk aşamada, saniyede en az 1 megabitlik (MBMbps) veri akışı ile sınırlı kalacakmış. Ancak asıl hedef, 2015 yılının sonuna kadar, 100 MBMbps’lik bir İnternet bağlantısını (neredeyse) herkes için yasal hak haline getirmekmiş.
 
Bu haktan yararlanabilmek için, genişbant erişimi sağlanan en yakın noktaya 2 kilometreden daha uzak bir mesafede bulunmamak gerekiyormuş. Bu da, nüfusu 5 milyonun biraz üzerinde olan Finlandiya’da, yaklaşık 2 bin hanenin söz konusu haktan yararlanamayacağı anlamına geliyormuş.
 
Fransa’nın en yüksek mahkemesi olan Anayasa Konseyi de, bu yılın Haziran ayında, ücretsiz İnternet erişiminin bir “temel yurttaşlık hakkı” olduğuna karar vermiş. Ancak Finlandiya, genişbant bağlantısını bir hak haline getiren ilk ülke olmuş.
 
Böylece, İnternet erişiminin, tek tek bireyleri ilgilendiren bir ayrıcalık değil, toplumun bütününü ilgilendiren bir gereksinim olduğu, iki ülke tarafından kabul edilmiş oluyor.
 
Kaynak: http://news.cnet.com/8301-17939_109-10374831-2.html
 

 

Yorumlar

Haberde küçük bir hata var.

15 Ekim 2009, yazan Yusuf Kaya,
Yorum no: 1102

MB, "megabit"in değil "megabyte"ın kısaltmasıdır. Bir byte sekiz bitten oluşur. İnternet hızı için genelde "Mbps(megabit per second) kullanılır.

yasal hak?

15 Ekim 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1108

Ben de linkten kaynağa baktığımda ücretsiz olduğuna dair bir ibare göremedim.
Aslında tanım olarak "yasal hak" ücretsiz olması gerektiğini ifade etmeye benim için yeterli, fakat sanıyorum bu yasal hakka ulaşmanın bir bedelini isteyeceklerdir. İstemezlerse bir tarafları şişer gibime geliyo?

Ziyaretçimize teşekkür (Finlandiya haberi)

15 Ekim 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 1109

"Yasal hak"tan söz edildiğini görünce bunun "ücretsiz" olması gerektiğini düşündüğümden (ve ücretsiz olmayabileceği aklıma bile gelmediğinden) yanlış bir haber vermiş oldum. Haberin başlığını değiştirdim ve başına düzeltme/özür açıklaması ekledim. Uyarıda bulunan ziyaretçimize de teşekkür ediyorum.

 

 

AdaptiveThemes