Skip to content

Fethullahçıların Aksiyon'u: 'PKK Alevilerin kontrolünde'

29 Haziran 2010, ekleyen Erkin Özalp

Vakit gazetesinden sonra, Fethullahçıların çıkardığı haftalık Aksiyon dergisi de, PKK içindeki Alevilerin, bu örgütün kontrolünü ele geçirdiğini iddia etti. "Tunceli Alevileri dinsizdir" iddiasını açıkça savunmuş olan Fethullah Gülen'in takipçileri tarafından hazırlanan dergide, son dönemde öne çıkan PKK yöneticilerinin Alevi, ateist, radikal solcu ve İslamiyet düşmanı oldukları iddia ediliyor. Böylece, Fethullahçılar, sadece ateistleri ve solcuları değil, aynı zamanda Alevileri de düşman saydıklarını bir kez daha göstermiş oluyor. 

Aksiyon dergisindeki " 'Genç subaylar' kaos için devrede" başlıklı yazının spotu şöyle:

"PKK yeni bir evreye girdi. İddiaya göre, ordudan ayrılan 50 kadar subay örgüt yönetimini ele geçirdi. ‘Derin PKK’lıların amacı hükûmeti yıpratmak ve ülkeyi kaosa sürüklemek. Subayları yöneten yeni isim ise ‘Raşit Dostum’ kod adlı terörist." (Kaynak)

Aynı yazıda, şu paragraf da yer alıyor (kalınlaştırmalar bana ait):

" ‘Genç Subayları’ idare ederek Aktütün, Dağlıca ve son baskınları düzenleyen, planlayan ‘Dostum’un sık sık Tel-Aviv, Şam ve Türkiye’ye gidip geldiği belirtiliyor. ‘Dostum’, örgütün ‘derin grubu’ Duran Kalkan’dan talimat alarak çalışıyor. Son saldırılarda da ‘Dostum’ ile Kalkan arasındaki bağlantı telsiz konuşmalarına yansıyor. Bölgede rahat dolaşabilen ‘Dostum’ KCK’yı da yöneten gizli idarecilerden biri. Örgütün lideri Murat Karayılan olmasına rağmen yönetimin tamamen söz konusu kişilerin eline geçtiği belirtiliyor. Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Ali Haydar Kaytan ve Sabri Ok’tan sonra Kadri Çelik ve ‘Raşit Dostum’ ismi geliyor. ‘Dostum’un asker kökenli olduğu belirtiliyor. Bu grubun amacı hükûmeti ve açılımları sabote etmek, Türk-Kürt, Alevi-Sunni kavgası çıkarmak. Zira örgütün önemli kısmı artık Alevilerden oluşuyor. Örneğin Mustafa Karasu PKK içindeki ‘Derin Alevilerden’. “PKK’nın derin troykası” olarak tanımlanan teröristlerin en çarpıcı özelliği radikal solu benimsemeleri, Alevi ve ateist olmaları. İlginç olan ise her ismin ayrı bir fraksiyonu temsil etmesi. Radikal solcuların liderliğini Duran Kalkan yapıyor. Ateist Alevilerinkini de Mustafa Karasu ile Ali Haydar Kaytan. Bu isimler İslamiyet’e ve dindar yöneticilere karşı. PKK’nın savaştan yana bir çizgi izlemesini, örgütün belirlenmiş zamanlarda eylem yapmasını istiyorlar."

İLGİLİ YAZILAR:
 
Fethullah Gülen’in özür dilemesine bile gerek yok mu?
 
Fethullah Gülen: ‘Tunceli Alevileri dinsizdir!’
 
Fethullahçı bakış: Madımak’ta yangın çıkmış!
 
Fethullahçılar Sivas Katliamı’na ‘başka’ suçlu arıyor

 

Yorumlar

Osman Ocalan'in "dedikleri"

30 Haziran 2010, yazan EmrahKartaL,
Yorum no: 3749

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/kardes-ocalan-konusturuldu-haberi-29926
Haberde Osman Ocalan'in dedikleri Aksiyon'un icerigiyle ortusuyor. Haberde, PKK’nin açılıma niye karşı olduğu yönündeki soruya Osman Öcalan soyle yanit vermis: “PKK homojen bir güç değildir. PKK içerisindeki solcu ve Alevi kesim, ittifak halinde mevcut hükümete karşıdır. Daha doğrusu solcu ve Alevi PKK'lılar, AK Parti'yi başarısız kılmak için baştan beri savaşı dayatıyor. Biz dağlardayken bu kesimi etkisiz kılmıştık. Son zamanlarda yurtsever kesim yerine Alevi ve solcu kesim PKK içinde etkili olmuş durumda. PKK'yı şimdi bu grup yönlendirmektedir” yanıtı verdi.
 
Aslinda bu ayri bir haber olabilir. Olur da...

Yandaşlar AKP yi kurtarmaya çalışıyor

30 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3759

Yandaş medyanın planı belli. Siyasi öngörüden yoksun ve ve günü kurtarmaya yönelik tamamen. Amaçları, muhtemelen, PKK içinde bir ayrışma yaratarak AKP'nin elini güçlendirmek. Diğer taraftan hükümetin açılımda samimi olduğunu ancak derin güçlerin süreci sabote ettiği mesajını vermeye çalışıyorlar. Konuşturdukları kişi Osman Öcalan olduğuna göre belli ki baya ciddiye alıyorlar bu işi kendilerince. Ancak bildiğim kadarıyla Osman Öcalan tamamen kenara itilmiş birisi ve sürece müdahil olabilecek ne gücü ne de birikimi var.
Kan üzerinden pazarlıkların yapıldığu bu süreçte kaybeden yine yoksullar olacak gibi görünüyor. PKK askerleri öldürerek devleti pazarlık masasına oturtmaya çalışırken, hayatını kaybeden askerlerin aslında kelle sayısından ibaret olduğunu kavrayamayacak kadar gözü dönmüşçesine saldırıyor. Ne somut bir proje, ne de somut talepler var ortada. Ucu açık, ne koparsak o kar mantığıyla kızıştırıyor çatışmayı. Yaptıkları ittifaklar ortada iken, bir de bunların direkt sol a veya aleviliğe maledilmeye çalışılması ise yandaş medyanın aslında kimi dövmeye çalıştığını ortaya koyuyor..

 

 

AdaptiveThemes