Skip to content

Fethullah Gülen: 'Tunceli Alevileri dinsizdir!'

19 Kasım 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Fethullah Gülen, “Türkiye’deki Kızılbaş meselesi”ni de irdelediği konuşmasında, Tunceli Alevileri hakkında şöyle konuşmuş: “Fakat esas, aslen Nuseyri olan, Ermenilerden, Süryanilerden meydana gelmiş, aslen Nuseyri olan, Tunceli civarındaki Aleviler bu işin arkasında... Bunlar Türkiye’de gaileler açtığı zaman, devletinizle, ordunuzla bu işin karşısına çıkamazsınız. Ve bunların dinleri yoktur. Nuseyri akidesi vardır. Allah insandır, insan Allah’tır. Allah insanın içine girmiştir. Allah insanlığa itaat etmiştir. Bu anlayış hakimdir.” 

Gülen'in iddiasına göre, eğer Kürt sorunu ile ilgili olarak "ver-kurtul" yaklaşımı benimsenirse, bu sefer sıra "Kızılbaş meselesi"ne gelecek... "Bunların içinde" mollaların, hocaların, şeyhlerin ve dindarların olduğunu söyledikten sonra açtıkları okullarda ve üniversiteye hazırlık kurslarında "bunlarla" diyalog kurabildiklerini ekleyen Gülen, Yörüklerle ("bizim" diye nitelediği "Tahtacılar"la), Tunceli Alevilerinin farklı olduğunu vurguluyor... Hatta, Tunceli Alevileri için, "ben bunlara Alevi demiyorum" diyor... Ve sonra da yukarıda aktardığımız sözleri sarf ediyor... 

Videoyu başından itibaren izlemekte ve Gülen’in TSK hakkındaki değerlendirmelerinden haberdar olmakta da yarar var.
 
Ama Tunceli Alevileri ile ilgili değerlendirmeler 5. dakikadan sonra:
 
 
video: 

Yorumlar

odatv.com'dan 'özel haber'

20 Kasım 2009, yazan Hasan Duru,
Yorum no: 1368

Fethullah Gülen'in Tunceli'deki Aleviler hakkındaki sözlerini içeren video, Türkiye'nin gündemine ilk olarak yukarıdaki haberimizle girmiş ve Gülen'in sözleri başta Ekşi Sözlük ve İTÜ Sözlük olmak üzere farklı sitelerde hayli tartışılmıştı (http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=tunceli+alevileri+dinsizdir ve http://www.itusozluk.com/index.php?t=tunceli+alevileri+dinsizdir). odatv.com, videodan haberveriyorum.net sayesinde haberdar olduklarını anma gereğini duymadan, aynı videoyla ilgili bir "özel haber" yapmış. Ama biraz uğraşmışlar: Videonun eksikli bir halini sitelerine eklemişler (Gülen'in TSK ile ilgili sözlerini çıkarmışlar), konuşmanın daha uzun bir bölümünün metnini dizmişler... Bu arada başına da Onur Öymen'in sözlerini koymuşlar... odatv.com'un "özel haber"i şöyle: 

'TUNCELİ ALEVİLERİ'NİN DİNLERİ YOKTUR

Türkiye gündemini günlerdir Onur Öymen’in Kürt Açılımı sırasında mecliste yaptığı konuşma işgal ediyor.

Ne demişti Onur Öymen?

“Değerli arkadaşlarım ‘Analar ağlamasın’ diyorlar. Maalesef, bu ülkenin anaları çok ağladı. Çok şehit verdik. Tarihimiz boyunca çok şehit verdik. Çanakkale Savaşı’nda 200 bin şehidimiz var. Hepsinin anası ağladı. Bir kişi çıkıp da ‘Analar ağlamasın. Biz bu savaştan vazgeçelim.’ demedi. Kurtuluş Savaşı’nda analar ağlamadı mı? 
Kimse çıkıp da ‘Analar ağlamasın. Biz şu Yunanlılarla anlaşalım’  dedi mi? Şeyh Sait isyanında analar ağlamadı mı? Dersim isyanında analar ağlamadı mı? Kıbrıs’ta analar ağlamadı mı? Bir tek kişi Türkiye’de çıkıp da ‘Analar ağlamasın diye, bu mücadeleyi durduralım.’ dedi mi? Dünyada diyen var mı? Amerika’da bir saat içinde 3 bin kişiyi öldürdü teröristler. Bir Amerikalı devlet adamı çıkıp da ‘Aman, analar ağlamasın. Şu teröristlerle bir uzlaşalım’ dedi mi? İlk (AKP) siz diyorsunuz. Niçin? Çünkü, terörle mücadele cesaretiniz yok. Sizden önceki bütün hükümetlerin gösterdiği cesareti siz gösteremiyorsunuz.”

İşte Öymen’in bu sözleri Dersim olaylarında devlet müdahalesini savunduğu gerekçesi ile çok tepki gördü. Sokak eylemleri, medyadan istifa çağrıları günlerdir devam ediyor.

Dersim olaylarında yaşananları eleştirenler bir yana cemaat medyası da ısrarla Öymen’in istifasını istiyor. Öymen’in ırkçılık yaptığını söyleyen cemaat, Aleviler’i Öymen’e ve CHP’ye karşı tutum almaya çağırıyor.

Peki Onur Öymen’i istifaya çağıran cemaat Dersim hakkında ne düşünüyor.

Bu sorunun cevabını cemaatin internet sitelerinde Gülen’in cemaatine yaptığı eski bir konuşmada bulmak mümkün.

Fethullah Gülen konuşmasında Tunceli Alevileri’nin Anadolu-Türkmen Aleviliği’nden farklı olduğunu, kendisinin Tunceli Aleviliği’ne “Alevi” diyemediğini, Nusayri kökenli Süryani-Ermeni karışımı bir anlayışın olduğunu ve esasen Tunceli Aleviliği’nin “dinsizlik” olduğunu anlatıyor. 1990’lı yıllarda yapıldığı anlaşılan konuşmada Gülen Kuzey Irak’ta kurulan tampon devletin de önüne geçmek gerektiğini söylüyor. Aynı konuşmada Gülen, cumhuriyetin kuruluş döneminde sürekli toprak verildiğini iddia ediyor. Gülen Tunceli Aleviliği üzerine şunları söylüyor: "Fakat aslen Nusayri olan Ermenilerden, Süryanilerden meydana gelmiş aslen Nusayri olan Tunceli civarındaki Aleviler bu işin arkasında. Bunlar Türkiye’de gaileler açtığı zaman devletinizle, ordunuzla bu işin karşısına çıkamazsınız. Ve bunların dinleri yoktur."

Bakalım bu konuşmadan sonra liberaller-cemaatçiler Öymen’e gösterdikleri tepkiyi Gülen’e gösterecek mi?

İşte Gülen’in o sözleri:

Konuşmayı yukarıda video bölümünden izleyebilirsiniz.

 

“Biz de bir dönemde Misak-ı Milli ile sınırlarımızı belirlerken bizi arkadan vuran Balkanları hatta bir aralık Edirne bile gitmiş….Bunları verelim bu adamlar ellerini çeksinler, demişler. Şu Arapları da verelim.Hatta verirken o kadar cömertçe davranmışız ki, mesela Süleymaniye, Kerkük’ü de alın da yani en inkarı sulh vardır, kütüğü fıkıyede… Bizim size vereceğimiz yok, hayır var diyor onlarda… Alın öyleyse alacağınızı diyoruz…Daha sonra hakları bize aitmiş ama vermişiz. Ve adaları vermişiz. Ege’de bir sürü adayı vermişiz.

Fakat bağışlayın elin oğlu diyeceğim burada… Bir cemaate karşı bu tabirler sevimsiz. Elin oğlu doymamış buna. O günden bugüne Güneydoğu’da bizim soydaşımız, dindaşımız, bir problem yoktur, işte tarih meydanda. Ve Çanakkale de sizinle omuz omuza savaşmıştır bu insanlar…

Bunları her gün kazımış, yarayı meydana çıkarmış. Sizin siyaset bilmeyen devletinize yanlış şeyler yaptırmış, soydaşınızla, dindaşınızla sizi karşı karşıya getirmiştir. Bugün de aynı şeyleri yaptırtıyorlar.

Güneydoğu’daki vatandaşı baştan çıkarmak için Ermeni’yi, Süryani’yi, ateisti kullanıyor. Bir zaman komünizm perdesi altında yapıyorlardı. O yıkılınca biraz işleri zorlaştı. Artık Kürt İstiklali, vatanı filan diyorlar şimdi.

Eğer eskiden yaptıkları gibi burayı da verelim derlerse, burayı da bertaraf ederlerse, Türkiye’de Kızılbaş meselesi geliyor.Şimdi bunların içinde Mollalar, hocalar, şeyhler, dindarlar var. Açtığımız okullarda orada ve kurslarda bunlarla diyalog kurabiliyoruz. Bu sertlikleri, dalgayı kırma imkanı oluyor.

 

Fakat Türkiye’de ben Alevi demiyorum. Onlar Alevi değildir. Anadolu’daki Aleviler Yörükler, bizim tahtacılar onlar bizim her zaman anlaşacağımız insanlardır. Fakat aslen Nusayri olan Ermenilerden, Süryanilerden meydana gelmiş aslen Nusayri olan Tunceli civarındaki Aleviler bu işin arkasında. Bunlar Türkiye’de gaileler açtığı zaman devletinizle, ordunuzla bu işin karşısına çıkamazsınız. Ve bunların dinleri yoktur. Nusayri akidesi vardır. Allah insandır, insan Allah’tır. Allah insanın içine girmiştir, insana itaat etmiştir. Bu anlayış hakimdir.

 

Biz Güneydoğu’yu verelim dediği zaman bile Sivas’a kadar talepler gelecektir. Çünkü bu talebi yapabilecek şeyler şimdiden kazınmaya başlamıştır. Çok sıkı durmak lazım. Taviz vermemek lazım bu mevzuda. Allah baştakilerin başına akıl versin. Esas derdin dermanı olan reçeteyle işin üzerine gitmiyorlar, yanlışlık içindeler. Haber toplamak açısından da yanlışlık içindeler, İslam’dan kopma açısından da yanlışlık içindeler. İslam’ın oradaki insanın derdine derman olması, reçete olması açısından da yanlışlık içindeler. Ve bu yanlışlıklar inşallah bu millete pahalıya mal olmaz. Akılları başlarına gelir de ne o tampon devlet teşekkül eder ne de arkadan gelenlerin iştahları kabarır.”

Odatv.com

http://www.odatv.com/Siyaset/tunceli_alevilerinin_dinleri_yoktur-18477.html

Fethullah'ın özür dilemesi istenecek mi?

20 Kasım 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1369

Genç Siviller, liberaller, liberal solcular, AKP yandaşları vb. vb., Fethullah için de eylem ve açıklama yapıp özür dilemesini isterler mi acep? Genç Siviller, cin fikirliliklerini Fethullah için de kullanmazlar mı acep? Taraf gazetesi Fethullah'ı da manşete çekmez mi acep? Neden yapmasınlar? Onlar "özgür fikirli", "cesur" insanlardır... Merak ve heyecanla bekliyoruz...

DTP'li Halis'ten Gülen hakkında soru önergesi

24 Kasım 2009, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 1385

DTP milletvekili Şerafettin Halis, Fethullah Gülen'in yukarıdaki haberimize konu olan videosuyla ilgili olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanmasını istediği bir soru önergesi vermiş. cumhuriyet.com.tr'den: 

DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, 5 Kasım 2009 tarihinde Tunceli'yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanında Devlet Bakanı Faruk Çelik'in de olduğunu hatırlattı. Önergede, Tunceli'den "Dersim (Tunceli)" olarak bahseden Halis, "Diyanetten ve Alevi sorununun çözümü için Alevi Çalıştaylarını düzenlemekten sorumlu olan Sayın Çelik ziyaret günü, Tunceli'de Fethullah Gülen cemaatine ait olan Özel Munzur Koleji'nin açılışını yapmıştı" dedi.
 
Halis, Fethullah Gülen'in internete düşen yeni bir videobant kaydında, "Artık Kürt istiklali, hürriyeti, vatanı falan diyorlar. Hafizanallah kalkar eskiden yaptıkları gibi burayı da verelim bu adamlara gaileyi giderelim derlerse arkadan Türkiye'de Kızılbaşlık meselesi geliyor. Şimdi bunların içinde mollalar var, hocalar var, şeyhler var, dindarlar var. Açtığımız okullarda ve ders verdiğimiz üniversiteye hazırlık kurslarında bunlarla diyalog kurabiliyoruz. Bir ölçüde bu dalgaları kırma imkânımız oluyor. Bu sertlikleri kırma imkânımız oluyor. Fakat esas, aslen Nuseyri olan Ermenilerden, Süryanilerden meydana gelmiş aslen Nuseyri olan Tunceli civarındaki Aleviler bu işin arkasındadır. Bunlar Türkiye'de gaileler açtığı zaman devletinizle ordunuzla bu işin karşısına çıkamazsınız ve bunların dinleri yoktur" sözleriyle Alevilere hakarette bulunduğunu ve Alevilerin Sünnilikle eritilip yok edilmesini öngördüğünü öne sürdü.
 
Halis önergesinde Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:
"Hükümetinizin Gülen cemaati ile bir ilişkisi var mıdır? İlişkiniz yoksa, Devlet Bakanı Faruk Çelik hangi sıfatla Özel Munzur Koleji'nin açılışını yaptı? Fethullah Gülen'in Alevilere yönelik eritme politikasını ve Tunceli Alevilerine yaptığı hakareti doğru buluyor musunuz? Fethullah Gülen cemaatinin, Aleviliği eritip Sünnileştirme hedefi ve girişimleri karşısında Alevi Çalıştayı düzenleyen hükümet olarak bir tedbir almayı düşünüyor musunuz?"
 

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=96112

bu konuyu nereye çekiceksiniz bakalım daha

23 Aralık 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1553

evet aleviler için böyle şeyler söylenmiş gibi gözüküyor.tabiki bunu böyle yorumlamak isteyenlere göre.tarihi bilgilerden uzak olan insanlar açısından bu hemen böyle algılanır.ama biraz daha araştırıldıgında tuncelide sadece yörük alevilerinin yaşamadıgını anlıcaksınız.aleviliğin kökeni türlüktür.kürlerle etkileşim olsa dahi bu böyledir.ama sebataycıların çıkışından sonra kendilerine çok iyi bir kılıf bularak ben aleviyim demeleride ortadadır.araştırıldıgında bektaşi dergahlarına sızdıkları görülmektedir.alevi mezarlarında bazı mezarların ayak uçlarının kıbleye baktıgı görülür.bunun sebebi kendini alevi gibi gösterip fakat alevilerden ayırt edilmek için seçtikleri bir yoldur.evet gelelim alevilere atılan ifttiraya.acaba sunnii kesim mi attı mum söndü olayını.hayır gene yahudi kökenli ve alevi sunni ayrımını oluşturmayı hedefleyen sebataycılardır.bunun sebebi sapkın eylemler iiçinde olmalarıdır.onlara göre daha sonra degiştirilmiş tavrata göre tabiki hz.lut kızlarıyla beraber olmuştur ve bunlarda bunlara dayanarak ensest ilişkiyi kendileri için mübah görmüşlerdir.ve bunla ilgili şüphelerden sonra biz aleviyiz demişlerdir.ve alevileri bu zan altınnda bırakmışlardır.bende tunceliliyim.videoyu izledim.bildiğim için neyi kasteddiğini anladım.bizi bize düşman eden aramızda yaşayan ermeni sebateistleri anlatıyor.yakın zamanlarda taksim kadıköy civarlarında ermeniler dolaşıp buldugu tuncelili alevi gençlerine : aslında sizin kökeniniz ermeni biliyormusunuz telkinini yapıyorlar.bilmem bu gibi şeylerden haberiniz varmı.evet adamlar geçmişten beri çok iyi çalısıp aramızı açıyor.sizde bildiğiniz halde bu konuyu açıklamayıp başka yere çekiyorsunuz.ben aleviyim.ama tuncelide ve bektaşiler içinde kendini bektaşi veya alevi diye tanıtan bir çok farklı dine inanan insanlar var.sebetaistler.tuncelinin geçmişten beri allaha olan saf inancını sarsmaya çalısıyor ve hiç vazgeçmiyorlar.bizi bize kırdıranlar yıllardır bunlardır.

kimdir bu ermeni sebetaistler?

23 Aralık 2009, yazan Ali Mert,
Yorum no: 1559

son yorumları okuyayım dedim, tıklaya şıklaya ilerlerken burada takılıverdim. bazen böyle enteresan bağlantılar kuran, elmalardan armutlara uzanan yorumlar oluyor, alıştık da, bunu merak ettim. kimlermiş bu ermeni sabetaistler de aleviler arasında nifak tohumları serpmekte ve hatta taksimde/kadıköy'de tuncelilelerin yakasına yapışıp (alınlarında yazıyordur herhalde, tuncelili diye) siz aslında ermenisiniz demekteymişler (herhalde hocaefendi hazretleri de sırf bunlara çatmakta, alevileri işin içine katmamakta değil mi?) biraz açıklar mısınız, kim bunlar, öğrenelim, taksim'e, kadıköy'e falan çıktığımızda dikkat edelim.

kimdir bunlar

23 Aralık 2009, yazan BRHMSHN,
Yorum no: 1561

evet armutla elmanın birbirine karıştırılması mı gerekiyor yada elmayla armudun farkedilmesi mi!sadece anlattıklatımın içinde kadıköyde taksimde yazılan şeylere takınılmış.e normaldir.diger yazdıklarımına bi kılıf bulacaklarını zannetmiyorum.evet kadıköy taksim.yogun olarak olusumların merkezidir.ama çok güzel bi taraf yakalanmış burada alınlarındamı yazıyor...çokta zor değil,alınlarında yazılmış gibidir...kimler nerede diye soruldugunda tuncelili insanın sosyal yaşantına paralel olarak nerde ne yaptıgı bellidir.tuncelili olman gerekmiyor bunu bilmen için.bilmiyorsan alınlarda yazı aramanda gerekmiyor.hatta bu konunun içinde sadece taksime kadıköye(konuyu çok güzel geçiştirmek için yada hadi buna cevap ver bakalım demek için) bakılırsa yorum yapılması bile gerekmiyor...

Tunceli

26 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3439

Konuyla ilgili sizin de belirttiğiniz gibi hem haberi, hem de yorumları okuyordum. sizden önceki yoruma, biraz da alaycı bir şekilde, soruyorsunuz "Açıklar mısınız" diye. Ben size bildiğim kadarıyla açıklamaya çalışayım. Bahse konu olan mevzuyu daha önce kişisel ilgim vesilesiyle araştırma imkanım olmuştu. Size şu kadarını rahatlıkla söyleyebilirim ki, Tunceli Alevileri'nin tamamı ermenidir demek de, tamamı has Alevi demek de yanlıştır. 1915 olaylarını ,ciddiyeti ispatlanmış belgelerle, incelediğinizde 50bin civarı ermeninin tehcirden kurtulmak amacıyla kaçtığını ve o zamanki devletle problemli bir ilişkisi olan Tunceli halkının bu topluluğu kendi içine kabul ettiğini, bölgenin coğrafi yapısı sebebiyle de kolaylıkla saklayabildiğini, bu topluluğun zamanla .tehlikeyi ve toplum yargılamasını sıfıra indirmek için. alevilik sıfatı altında gizlendiğini, 60lardan sonra ise yavaş yavaş -özellikle İstanbul Ermeni Kiliselerinde- gerçek dinlerine döndüğünü, bunların arasında Kamer Genç gibi ünlü şahısların tüm akrabalarının olduğunu, TC tarihindeki tüm Hristiyanlığa ihtida olaylarının .2000 kişi. neredeyse hepsinin bu kiliselerce yapıldığını göreceksiniz. Bu etiketleme değildir. Sizin, benim kadar Ermenilerin de bu ülkede yaşama hakkı var. Ama birileri gerçekleri söyleyince hemen yobazlıkla, irticacılıkla suçlamak fikir namusu olmadğının sipatıdır.

İyi çalışmalar...

Serdar Bakır
srbakir@yahoo.com

Sayın Gülen, Ne Alevilere Ne de Kürtlere Kötü Söz Söylememiş

24 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4299

Gülen, Tunceli deki Alevilerin esasen alevi ve Kürt olmadığını; Ermeni-Süryani karışımı, Allah'a inanmayan ateistler olduğunu söylüyor. Burada Alevilerin de Kürtlerin de rencide olacağı bir beyan yok.. Eğer utanacak birileri varsa şayet o da Ermeni veya Süryani oldukları halde bunu gizleyip kendilerini Kürt ve Alevi olarak lanse edenlerdir. ve bu şekilde kendilerini gizleyenler münafıktır -ki münafık kafirden daha tehlikelidir.-

tunceli

24 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4301

öncelikle teşekkür ediyorum arkadaşım,konuyu araştırmama, seküler bir bakış sergilememe neden olduğun için.yıllardır kendi ülkemizde azınlık muamelesi gördük, bu iki yüzlü hainler yüzünden,insanlar ürktü bizden,aaa bu da mı onlardan diye ama fethullah gülen gibi yurdumun aydınları aydınlattı bizi.bizi kendimize getirdi.çoğu fikrine katılmasamda,dünya görüşlerimiz örtüşmesede ben yukarıda ikilem oluşturan bir tarz yakalayamadım bilakis kimsenin konuşamadığ, hep kullandığı gerçekler gayet net anlatılmış,ben hiç alnmadım ve gerçekler açığa çıksın efendimmm...

Fethullah Gülen çenesini kapasın!

24 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4307

Fethullah Gülen, bu toprakların insanına okyanus ötesinden dilini uzatmadan önce kendi marifetlerinin hesabını versin, birazcık namusu varsa, birazcık...
Biz bu ülkeyi sokakta bulmadık, ABD uşaklarına, 12 Eylül yalakalarına meze yaptırmayız!

Tayyip Amerika'ya Fethullah'ın yanına!

25 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4325

Biz Tunceli'de, Çanakkale'de, Hatay'da, Trabzon'da yaşamayı sürdüreceğiz. ABD uşakları defolup gidecek.

Yalan mı

6 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4462

siz komünistler ancak slogan atarsınız devlette biziz hükümette ..
siz slogan atmaya devam edin ..slogan atarak devrim yaparsınız anca?!
görüşürüz Kendi islami devrimimizi yaptığımız zaman...ama Atanızın kanlı devrimi gibi olmayacak bizimkisi kansız olacak..Komünistler slogan atarak bizi yıldıracağınızı sanmaya devam edin..Can kurban böyle solculuğa...

Tayyip Amerika'ya Fethullah'ın yanına!

7 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4464

Devlet ve hükümet sahibisin ama "devlette hükümette" derken -de'leri ayrı yazmamışsın be şakirt, oldu mu şimdi! Hani devlet ciddiyeti?

Slogan atarak birisini yıldırmayı hiç düşünmemiştim, ilginç bir yıldırma taktiği!

Atamızın kanlı devriminden ve kendi İslami "devrim"inizden ne kast ettiğini biraz açarsan namuslu savcı arkadaşlar sana yardımcı olacaktır.

ABD'ye, o büyük şeytana kulluk edenler kendine "müslüman" vs. deseler de gerçekte sıfatları bellidir. Devrim mi? Devrim, slogan atarak değil halk düşmanlarını, emperyalist uşaklarını çöpe atarak olur.

Yalan mı?

Sabetaycılar mı?

9 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4510

Sabetaycılar mı? Bu yazdıklarınıza gerçekten inanıyor musunuz? Hiç bir şey yapmasanız bari Aleviliğin geçmişini araştırsanız daha sağlıklı bilgi edinmiş olursunuz. Fethullah Hoca kadar komiksiniz.

 

 

AdaptiveThemes