Skip to content

Evrimin kayıp halkası bulundu haberleri bıktırdı!

14 Ekim 2009, ekleyen Erkin Özalp

Her seferinde aynı başlık... Sanki, "evrim" denen şeyin "bir adet" kayıp halkası vardı, o bulundu... İyi de, daha geçenlerde bulunmamış mıydı o halka? Fotoğrafları da belleklerimize kazınmamış mıydı? Şunu kastediyorum: 

"Kayıp halka" ("missing link") meselesi, daha çok Yaratılışçılar yüzünden gündemde kalıyor... Falanca tür ile filanca tür arasında bulunması gereken "geçiş" türlerine ait fosillerin bulunmadığını söyleyerek, evrim kuramını çürüttüklerini iddia ediyorlar... 

Oysa evrim kuramı, hangi türlerin fosillerinin bulunabileceği konusunda herhangi bir şey söylemiyor... Çünkü fosil oluşumu, evrimle ilgisi olmayan, tesadüflerin fazlaca rol oynadığı bir süreç... Gelmiş geçmiş tüm türlerin en az birer örneklerinin fosilleşmiş olması gerektiği türünden bir "yasa" bulunmuyor...

Bu bir yana, birkaç ayda bir çıkan aynı başlıklı haberlerden de anlaşılabileceği üzere, sürekli olarak yeni "kayıp halka"lar bulunuyor. "Kayıp halka"ların çok kısa bir listesi için Wikipedia'ya başvurulabilir: 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_transitional_fossils

Ama istendiği kadar çok sayıda "kayıp halka" bulunsun, Yaratılışçılar tatmin olmayacak, hani nerede hominus culumnios ptoleninuis ile hominus culumnios ptolennimus arasındaki geçiş türü, diye soracaktır.

Bunlarla uğraşmak yerine evrim kuramı hakkında derli toplu bir şekilde bilgi edinmek (ya da bilgilerini tazelemek) isteyenler, şuradan başlayabilir:

http://evrimianlamak.org/e/Ana_Sayfa

 

 

AdaptiveThemes