Skip to content

Etçil dev çekirgeler İYTE'lileri şaşırtmadı

25 Ağustos 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

Kamuoyunun gündemini son zamanlarda işgal eden "etçil dev çekirgeler" haberi, dağların yücesinde ilim irfan peşinde koşan İYTE(*)'lileri şaşırtmadı.  Kimi öğrencilerin defterlerinin arasından akrep ayıkladığı, kedilerin yılan kovalayarak vakit öldürdüğü, mini mini domuzcukların geceleri cirit attığı İYTE kampüsünden, "Anaksagoras da bir zamanlar buralardan yıldızları sayıyormuş" diye kendilerini avutan yavrucakların yolladığı aşağıdaki görüntüler, "etçil dev çekirgeler"in Ege Bölgesi'nde de görüldüğü görüşünü doğrular nitelikte.

(*) İYTE ne olaki derseniz, daha önce bir haberimizde şöyle açıklamıştık:
Memleketimizin neredeyse en batısında, sarp kayaların, vadilerin arasında, yaban domuzlarının, yılanların ve bilimum yırtıcı hayvanatın cirit attığı, İzmir'in - tek tük olan - yüksek yüksek tepelerinden birinde, bir üniversite kurulu. Çevresinde yer alan köyleri saymazsak, en yakın yerleşim biriminden, - araba kullanılması halinde - en az yarım saat uzaklıkta bulunan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü...

          

İYTE çekirgeleri ve defter arasından çıkan akrep

Van'ın Ağartı Köyü’nde bir köylü tarafından bulunan ‘Saga’ cinsi dev çekirge

Kaynak: İYTE öğrencileri

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&KategoriID=15&ArticleID=1131940

Daha önce yayınladığımız İYTE haberimiz:

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde rüzgar santrali kuruluyor

 

Yorumlar

bu nasıl habercilik

28 Ağustos 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 708

bu nasıl habercilik anlayışıdır ewt akrepte var çekirgede.yılanda var domuzda.ancak orası doğanın tam ortası herşey olur ama dediğiniz gibi defter arasında değil onlar.en yakın köy gülbahçe yüryerek beş dakika en yakın ilçe urla arabayla 10dakka bile deil urla merkeze kampüsün uzaklığı 11 km.gerisini okuyucular değerlendirsin...

abartı haber

28 Ağustos 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 711

arkadaşa katılıyorum.akrebin çekirgenin olmaması garip olurdu heralde.kaldıki onlar defter arasını bırakın binaların içine bile nadir girebiliyorlar.uzaklığa gelince evet izmir merkeze çok uzak ama gülbahçe 5 dk ve bakkalından pidecisine var e onlarda yetmez diyorsanız urla 15 dk herşeyi temin edebilirsiniz.

bu haberi yazan eğitimden

28 Ağustos 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 712

bu haberi yazan eğitimden bihaber 'arkadaşı' okula beklerim okul açıldıgında..

Yorumsuz

29 Ağustos 2009, yazan alicenk,
Yorum no: 713

En genel anlamıyla aydınlık düşüncelilerin, kafasındaki örümcek ağlarını temizlemeye çalışanların, birbirleriyle etkileştikleri, tartıştıkları ve dalgalarını buldukları bir site olacaktır.

Kaynak: Hakkımızda, http://www.haberveriyorum.net/node/82

Not: Okul açılmadan da herkesle her köşede IYTE'de bulşabiliriz ;-)

bu nasıl habercilik anlayışı

29 Ağustos 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 717

İytelileri şaşırtan ilim irfan(!) peşinde koşan zeka sveiyesi yüksek olan biz sevgili iytelilerin arge çalışmlarının ve ismine yakışır teknik çalışmaların yapıldığı kaliteli egitimi ve öğretmenleriyle eğitim kalitesinin yer ve mekanla ilgisi olmadığını biliyorken ve bir çok okul gibi şehir merkezine uzak olup dağ başında kurulduğu için bu dneli abartılan şeyleri ilerde bir gün hani olmaz ya yaşasak bile zekamızın bunların normal olacağını kolayca idrak edebilecekken bu şekilde güya haber yaptığını iddia eden insanların konu edecek başka birşey bulamayıp insanları kandirmaya çalışmasıdır.Bu yazanlar abartıdır.Her mantıklı insan(!) okulun kurulduğu eyrden dolayı bazı hayvanların varlığını normal karşılamalıdır.(defterinden akrep çıkan kedilern(!)yılan peşinde koştuğunu gren buyursun yazsın).İyte için yapılan tanıma bakın eğitime katkı bu olsa gerek(!)

yanlış haberler...

29 Ağustos 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 720

Öncelikle şunu söylemek istiyorum,bir İYTE'li olarak okulumla ilgili böyle yanlış haberler yapmanıza razı olamam.Kampüsten bir haber olan çok ilgili habercinizi okul açıldığında İYTE ye davet ediyorum ki gelsin görsün orası nasıl muhteşem bir yer.Böyle yalan yanlış haberler de yapmaz bir daha.Evet okulumuz konumu gereği doğa ile iç içe ve bir çok canlı türü var ama bunlar öğrencilerin olduğu yerlerde elbetteki yok.Hangi mantıklı insan bunu söyleyebilir ki zaten?Kaldı ki İYTE Türkiye deki 2 enstitüden birisi.Başka yok.Anlayacağınızı umarak şunu söylemek istiyorum,oradaki eğitim başka yerlerle kıyaslanamaz çünkü bizler enstitüde okuyoruz.Çok teşekkürler anlayışınız için.

'İYTE haberi' eleştirilerine dair

29 Ağustos 2009, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 721

Sitemizle "Etçil dev çekirgeler İYTE'lileri şaşırtmadı" başlıklı yazı sayesinde tanışanların fark etmemeleri doğal; ancak bu yazı, "Okuldan-Kentten" bölümümüzde bile değil, "Faydasız Bilgiler" bölümümüzde yer alıyor. Bir başka deyişle, karşımızda, ciddi bir "İYTE eleştirisi"nden (ya da ciddi bir "haber"den) çok, mizahi bir yazı var (neredeyse her mizahi yazıda olduğu gibi, belirli bir "ciddiyet" payı taşısa bile)... alicenk arkadaşımızın yukarıda vurguladığı üzere, haberveriyorum.net, bazı şeylerle "dalga geçilmesine" de açık bir site... Muzaffer Osmanoğlu arkadaşımız da bir yanıt yazacaktır herhalde; ama bu konuya bir kez daha açıklık kazandırmakta yarar gördüm... 

 

haberci arkadasa aynen katılıyoru

29 Ağustos 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 723

Haberi yapan arkadaşa aynen katılıyorum, iyte silkelenip kendine gelmeli! yükseklerden uçmak yerine biraz aşağılara inmeli ve ülkenin en kötü üniversitesi olma gerçeğini kabullenmeli, taşıma su ile değirmen dönmez, herşey devletten beklenmez, bakın anadoludaki üniversitelere çoğu kendi yağıyla kavruluyor ve gayet iyi okullar var, eski bir iyteli olarak iytenin ıyyyte olmasından kurtulması gerekli, zaten öğrencilerle görüştüğünüzde % 80-90 lık bir kısım okuldan memnun değildir ki okul yönetimi bunlara hala sessiz ve duyarsız kalmaktadır! yönetim değişmeli, daha güzel şeyler yapılmalı. ayrıca iyte rektörleri de maşallah, kimyacı gelir rektör kimya coşar makinacı gelir makina coşar bence yanlış olan bu zihniyettir.

Muzaffer Osmanoğlu'ndan duyarlı kamuoyuna...

29 Ağustos 2009, yazan Muzaffer Osmanoğlu,
Yorum no: 727

Sevgili İYTE sevdalıları, düşmanları, dostları, uzak duranları, yakınlık hissedenleri, umursayanları ve umursamayanları, 

Değerli yorumlarınızı satır satır okudum. Ancak takdir edersiniz ki, İYTE’li bir yüksek lisans öğrencisi olarak, makale okumak ve tartışmak, deney düzeneği kurmak, akabinde deney yapmak ve deney sonuçlarını analiz etmek gibi kimi bilimsel faaliyetlerle meşgul olduğum – ve meşgul olmaktan mutluluk, dahası tatmin edilmişlik duyduğum – öte yandan, her sabah – Zeytinalan’da oturduğumdan ve bu mevkiden (dolmuşların dolu geçmesinden kaynaklı) dolmuşa binemediğimden - “8.15 otobüsünü kaçırırsam ne ederim ya rabbim?” sorusuyla ayıldığım çetin bir haftayı geride bıraktığımdan dolayı, sizlere cevap yazmaya, samimi olmak gerekirse, üşendim, İzmir’in diğer yaz akşamları kadar güzel bir yaz akşamında gezip tozmayı, bu yüce göreve tercih ettim…(Giriş cümlesi biraz alengirli oldu, ancak kimi ‘hassas’ arkadaşları üzmemek adına okulumuzu hem yücelten (bilimsel çalışma yapmak ve tatmin olmak), hem de inceden eleştiren (ulaşım zorluğu, her sabah çekilen çile) noktalara temas etmekti amacım…)
 
Yaz aylarını kampusumuzda geçirenler için tanıdık olduğunu düşündüğümüz ve - kendi fotoğraf makinelerimizle çekilen - kimi görüntüleri nükteli bir dille paylaştığımız haberimizde, İYTE’nin kent merkezine uzaklığına da değinmiş, muzipliğimizden olsa gerek, işbu haberi sitemizin Faydasız Bilgiler kategorisine ekleyivermiştik. Ufak abartılar yaptığımızı kabul ediyoruz, ama allah sizi inandırsın, sitemizin İYTE karşıtı şer odaklarıyla ve teşkilatlanmalarla en küçük bir bağlantısı bulunmamaktadır. alicenk’in parmak bastığı ve Erkin Özalp’in de takdir ettiği gibi, ufak abartı, “dalgamızı bulmak” amaçlıdır. Rahat olunuz…
 
Gelen yorumları okuduğumuzda, kimi Ziyaretçilerimizin görüşlerimize katıldıklarını kimilerinin de katılmadıklarını dile getirdiklerini gördük. Sorun şu ki, haberimizde herhangi bir görüş dile getirilmemişti!
 
Kamuoyunu rahatlatmak gerekirse,
 
  • Yazımızın İYTE’nin eğitim kalitesiyle ilgili görüş beyan etme amacı yoktur. Öte yandan, yazar, bu başlığın da tartışılabileceği, olumlu olumsuz görüşlerin dile getirilebileceği bir haber ele almaya sıcak bakmaktadır. 
  • Yazar İYTE’lilerin zeka seviyesinin düşük olduğunu düşünmemektedir, zira kendisi de bir İYTE’lidir. Ancak her toplulukta olduğu gibi, İYTE’de de salakların olabileceği fikrindedir.
  • Yazar, kendisine katıldığını söyleyen tek Ziyaretçimizin, İYTE’nin en kötü üniversite olduğu fikrine katılmamaktadır. Adı geçen Ziyaretçinin “Her şey devletten beklenmemeli!” fikrine ise, şiddetle katılmamakta, dahası, “her şeyin devletten beklenmesi gerektiği”ni düşünmektedir.
  • Haberin konusu fotoğraflarda her hangi bir hile bulunmamaktadır. El ile çekirgenin yan yana olduğu fotoğrafta, merkez atölyeler batı cephesi duvarı mevzu bahistir. Turuncu çekirge yemekhane önünde fotoğraflanmıştır. İçinden akrep çıkan defter ise, Muzaffer Osmanoğlu’na aittir. Yazar, fotoğraf çekildiği tarihte Çevre Ar-Ge binasında bulunan ofisinde defterini açtığında, malum yaratıkla karşılaşmış, kısa bir süre şaşkınlık içinde bekledikten sonra zavallı hayvanın çırpındığı anları ölümsüzleştirmiş, akabinde kendisinin canını – çelik cetvelle ezmek suretiyle - çıkarıvermiştir.
  • Her şey bir yana, yazar, “Neden dağın başında üniversite kurulur?” sorusuna cevap arayan tartışmaların ön açıcı olduğunu düşünmekte olup, bu tür bir münazaranın daha ‘ciddi’ bir haberin konusu olması gerektiği kanaatindedir. 
Duyarlı kamuoyuna duyurulur…
 
Not: Meseleye haberimize yorum yapan Ziyaretçilerimizden farklı yaklaşanlar da bulunmakta:
İYTE’nin kendisi hakkındaki resmi görüşleri için:

 

 

 

AdaptiveThemes