Skip to content

Eric Cantona: 'Fransız olmak öncelikle devrimci olmaktır'

10 Aralık 2009, ekleyen samata

Fransızların meşhur futbolcusu Cantona, son günlerde Sarkozy hükümetinin başlattığı ulusal kimlik tartışmalarına referansla "Fransız olmak öncelikle devrimci olmaktır," diyor.

Fransa’da Sarkozy hükümetinin sosyalistlerden transfer göçmenlik bakanı Eric Besson'un "Ulusal Kimlik Üzerine Büyük Tartışma" adı altında başlattığı kamuoyu yoklamasına bir cevap da efsane futbolcudan geldi. Kimlik tartışmalarıyla dalga geçen Cantona: “Milli marş okuyarak değil, öncelikle sokaktaki insanların sorunlarına duyarlı bir devrimci olarak Fransız olunur” diyor. Eric Cantona'ya göre “Fransız olmak için bu ülkenin milli marşını söyleyebilmenin ve Fransızcayı düzgün konuşabilmenin gerektiğinin iddia edilmesi aptallıktır. Fransız olmak, önce devrimci olmak demektir." Cantona, geliri Fransa’da yoksullara yardımlarıyla ünlü Rahip Pierre Vakfına verilecek fotoğraf kitabının tanıtımı için Fransız basınına verdiği bu demeçte Fransa'da artan yoksulluğu eleştirirken, artan kayıtsızlığa da dikkati çekerek, politik manipülasyonlara tepkisini koydu. Bu tartışmadan önce daha önemli ve hassas konulara dikkat çeken Cantona sokakta yaşayanların tek düşündükleri şey ihtiyaç duydukları çorba derken bu saçma tartışmaya bir an önce son verilsin diyerek ülkede büyük tepki çeken ve seçim öncesinde Sarkozy'nin aşırı sağın oylarını almak için bir manipülasyon olarak başlattığı iddia edilen ulusal kimlik tartışmasına dair en önemli çıkışlardan birisini gerçekleştirmiş oldu. Cantona'nın fotoğraf kitabı ise Fransa'da sokaklarda yaşayan yoksulların fotoğraflarından oluşuyor. 

Ken Loach'un 2009 yapımı Looking for Eric filminin yıldızı Cantona spor yaşantısına uzun süre İngiltere’nin Manchester United takımında devam etti. Cantona'yı İngiliz fanatikler publarda Marseillaise söyleyerek anmaktalar. Ayrıca Marsilya'da oynamış olan efsane futbolcu kafası kızınca attığı yumruklarına bir yenisini ekledi.

Kaynak: http://www.lepoint.fr/actualites-insolites/2009-12-08/eric-cantona-etre-francais-c-est-d-abord-etre-revolutionnaire/918/0/402753

 

 

AdaptiveThemes