Skip to content

Erdoğan'dan komünistlere sesleniş: 'Akıllı olun!'

19 Mart 2010, ekleyen Erkin Özalp

Belediyelerin ulaşım zamlarına karşı gerçekleştirilen eylemlerden rahatsız olan en demokrat başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son konuşmalarından birinde, komünistlere seslenmiş ve tıpkı faşistler gibi, “akıllı olun” diye buyurmuş. AKP’lilerin (zaman zaman şiddetli) alkışları eşliğinde: 

Tabii son dönemde bazı gelişmeler var. Bunlardan bir tanesi Ankara’da yaşanıyor, yaşandı, şimdi bir başka periyod. Bakıyorsunuz ki, ideolojik olarak hangi yelpazede yer aldığı belli olan bazı grupların maalesef halk otobüslerine karşı, belediyenin otobüslerine karşı takındıkları tavırlar. Ve bu otobüslerin üzerlerine yazılan yazılar. Aynı zamanda, hafif raylı sistemde yaptıkları işgaller. Bunlar işgaldir. Bunların insan hakkıyla, özgürlükle yakından uzaktan alakası yoktur.
 
Otobüsler bedava olacakmış. Trenler bedava olacakmış. Dünyanın neresinde var böyle bir şey ya? Benim bildiğim bir yer yok. Böyle bir yer var mı bilmiyorum. Veya hangi koşullarda böyle bir şey yapıyorlar, onu da bilmiyorum. Tabii bunlar bunu söylerken, acaba kendileri de ileride bedava mı çalışacaklar? Böyle bir durum mu olacak? (Alkışlar)
 
Maaş almaya gelince, maaşı beğendiremezsin. Bu tür yerlere de gelince, su bedava olacak, “ekmek elden su gölden” var ya bizde hani, güzel bir şey, bu tür bir mantıkla hayatı yaşayacaklar. Ya belediye bunu zaten kâr amacıyla yapmıyor ki. Belediyenin zaten bundan, belediyelerin hepsinin zaten bundan zararı var. Ama burada belli bir zarara kadar bu işi sübvanse edebiliyor; ama kalkıp da bunun tamamını sübvanse etmesi demek, o belediyenin batması demektir. Yarın asıl verilmesi gereken hizmetler de bu ülkede ne olur, ortadan kalkar. Artık sen o belediye otobüslerini çalıştıramazsın. Niye? Maaşını bile ödeyemezsin o personelin. Bakımlarını yaptıramazsın. Yedek parçasını alamazsın.
 
Bu komünist düşünce var ya! Bu komünist mantık var ya! Zaten o yaşadığı ülkeleri geçmişte, onları iflas ettirdi, ondan sıyrıldılar onlar, kurtuldular. Ama bizdeki komünistler hâlâ bundan kurtulamadı. (Şiddetli alkışlar) Kurtulamadı. (Şiddetli alkışlar)
 
Bunlar milletten yana değil ha! Bunlar illetten yana. (Alkışlar) Milletten yana değil. (Alkışlar)
 
Çünkü milletten yana olan, milletin malını gelip de boyar mı ya? Camlarını çerçevelerini indirir mi ya? Bunların millet diye bir derdi yok ki. Yaptıkları iş hep bu. Akıllı olun, akıllı. Bununla bir yere varılmaz.
 
Kaynak (video): http://www.beyazgazete.com/video/2010/03/19/bunlar-komunist-mantiktan-kurtulamadi.html
 

 

 

 

AdaptiveThemes