Skip to content

Emo ne yahu?

13 Ocak 2010, ekleyen Ali Mert

“Zamane şeyleri”ni tanımaya, günümüz gençliğinden ya da daha afili bir ifadeyle, “günümüz toplumunun sancılı bireyinin arayışlarından” kopmama uğraşımıza devam ediyoruz. Avatar’ın ardından bugünkü konumuz Emo. Billy Talent adlı bir punk grubunun “Red Flag” (kızıl bayrak) adlı şarkısının ne kadar “red” olduğunu incelerken denk geldik kendisine. “Bu grubu emo’lar dinler” yorumu mevcuttu. Küçümseyici, hatta hakaretimsi bir şeydi sanki ve Elektrik Mühendisleri Odası ile bir ilgisi olmadığı kesindi. Peki ne idi:
 
+  Film değil.
 
+  Bir tavır, bir tarz, yaklaşım, başkalaşım gibi bir şey.
 
+ Emosyonel bir durum. Heyecanlı diye değil de duygusal diye çevrilebilir. İmo diye okunuyor. Sert takılacaksın ama emosyonel sınırların var. Böylece hem sertler aleminde yer alıyorsun hem yımışak kalıyorsun. Ama harbici sertler seni kabul etmiyor. Olsun, senin de kendi çevren var.
 
+ Damardan değil ama dıravdan da değil.
 
+ Tiki ile bağlantısı olabilir. Ama her tiki emo olmayabileceği gibi, her emo da tiki olmayabilir. Çok olumsal bişiy.
 
+ Bazı rock/punk/hardcore/grunge grupları var ki, bunları dinlersen emo oluyorsun.
 
+ Sadece dinleyiciler için değil, rock gruplarının kendisi için de geçerli bir muamele. Hangisinin emo olduğu, hangisinin olmadığı konusunda feci tartışmalar var. Emo değilken, birisi sana ya da sevdiğin gruba emo derse, küfür yemiş gibi oluyorsun. Sensin emo!
 
+ Belli bir saç/giyim tarzı var mı emin değilim. Ön taraftan kaküllerin düşerse ya da uçları sivri sivri lülelerin varsa emo olmaya biraz daha yaklaşmış olabilirsin. Aşırı makyaj, siyah gözler vb. belirtiler arasında yer alabilir, kesin değil.
 
+ En iyisi, fotoğraf aramasından sonuç vermek:
                             
 
+ Japon çizgi filmlerinde yahut Avatar’da da böyle tipler var galiba. O ne, yine mi avatar? Her avatar emo olmayabilir, tıpkı her emo’nun avatar olmayabileceği gibi. Mübarek olumsallık dersi.
 
+ Emo mevzusuna uzanmamıza sebep olan, bu bakımdan da hayırlı bir iş yapıp cehalet içerisinde yaşayıp gitmemize bir noktadan daha karşı duran, “kızıl bayraklar eskisi gibi dokunmamalı, biz gençlere uydurulmalı” diyen yımışak/sert Billy Talent adlı rock grubu ve şarkıları da şu şekilde: 
 
http://www.youtube.com/watch?v=Z7LfDYE6G8k

  

Yorumlar

http://www.youtube.com/watch?

14 Ocak 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1712

http://www.youtube.com/watch?v=-mF34H68sm4 Bu da emoların, "sert bir şeyle" karşılaştıklarında ne yaptıklarına dair bir belgesel...

 

 

AdaptiveThemes