Skip to content

El Zeydi’ye ayakkabı fırlatıldı, tarih tekerrür mü etti?

3 Aralık 2009, ekleyen ulas_ulas

Dünün flaş gelişmesi Iraklı gazeteci El Zeydi’ye ayakkabı fırlatılması oldu. Ayakkabıyı fırlatan kişi “sen diktatörlüğün yandaşısın al bu ayakkabı da senin için” dedi ve Irak’ın bu hale gelmesinden El Zeydi’yi sorumlu tuttu.

Yurtsever gazeteci El Zeydi ABD’nin Irak işgalini protesto etmek ayakkabılarına sarılmış peş peşe iki ayakkabısını da Bush’a fırlatmış fakat isabet ettirememişti. Topunuz tüfeğiniz yoksa, işgal altındaysanız ve bir de yurtseverseniz başka ne yapabilirsiniz ki.
 
Televizyon kanalları olayı dün “tarih tekerrür etti” diye verdiler. Acaba tarih tekerrür mü etti? Olayı bağlamından koparır, haberi salt ayakkabı fırlatılması üzerine inşa ederseniz, evet tarih tekerrür etti. Ama bağlamına oturtursanız, El Zeydi ne bir ülkeyi işgal etti, ne milyonlarca insanı ölümüne sebep oldu, ne işkence yaptı ne de suikastlar düzenledi. Muntazar El Zeydi gerçekleştirdiği eylemle yüz milyonların hislerine tercüman oldu. Peki ya ona ayakkabı fırlatan kişi neye tercüman oldu? Bu soruya verilecek en iyi cevap herhalde Bush’un hislerine tercüman olduğudur. Şuna herkes emin olsun ki Bush bu olayı izlediğinde derinden bir içini çekip rahatlamış ve kahkahalarla gülmüştür. Ve o kişiyi yakında ödüllendirecektir. 
 
Bu arada bundan sonra ayakkabı eylemi yapacak olanlara kimi tavsiyelerde bulunmak gerekiyor.
 
Eylemde giyeceğiniz ayakkabıyı özenlice seçin, marka olmamasına özellikle dikkat edin aksi taktirde siz de “nike’sist leninist eylemci” olabilirsiniz.
 
Ayakkabılarınızın bağcıklarını önceden gevşetin, fırlatmaya hazır hale getirin.

 

Fırlattığınız ayakkabının kişinin kafasına isabet etmemesine dikkat edin. Zira isabet edip kişinin kafasının yarılması durumunda daha büyük cezalar alabilirsiniz.

Ayakkabının slogansız fırlatılması onun etkisini azaltacaktır. Önce slogan atarsanız ayakkabıyı atmaya, önce ayakkabıyı fırlatırsanız bu kez slogan atmaya vaktiniz kalmayabilir. Bu yüzden ikisini aynı anda yapmaya çalışın.

Toplantıda tüm ilginin konuşmaya yoğunlaştığı bir anı seçin. Böylelikle birkaç saniye daha kazanma şansınız olur.

Ama en önemlisi ayakkabıyı kime fırlatacağınıza dikkat edin. Yoksa siz de Muntazar El Zeydi’ye ayakkabı fırlatan bu adam gibi komik  duruma düşebilirsiniz.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25026892/
 

 

 

AdaptiveThemes